Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Podsumowanie konkursu "Poznaj Białoruś" 10.10.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bociany, chabry, święci i pomniki architektury. Wszystko, co kojarzy się z Białorusią wykonane w różnych technikach – to konkurs "Poznaj Białoruś". W audycji poznamy laureatów konkursu.
Porozmawiamy także o tradycyjnym wypieku chleba w piecu chlebowym.
Jest to danina pamięci tradycji i sposób na popularyzację bogactwa języka białoruskiego. W Białymstoku we wtorek (08.10) prezentowano tomik wierszy „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi” białoruskiego pisarza i historyka Uładzimiera Arłowa łacińską grafiką. W ten sposób autor konsekwentnie przywraca pamięć o systemie graficznym, który jeszcze 100 lat temu konkurował z...
Joanna Troc, bielska aktorka i reżyserka otrzymała stypendium i pisze scenariusz sztuki teatralnej dla dzieci o Simonie Kossak.
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova jeszcze przed wydarzeniami 2020 roku dwukrotnie odbył się w Białorusi. Jednak represje reżimu Łukaszenki wobec wszystkiego co białoruskie uniemożliwiły organizację takiej imprezy w Miński. Jednak postanowiono, że taka impreza potrzebna jest także w emigracji. W tym roku Festiwal Pradmova rozpoczął się w miniony weekend Wilnie.
W Dubiczach Cerkiewnych odbył się szkolny, integracyjny festyn „Babinaje Leta”. Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Jest to już wieloletnia tradycja. W ramach VIII edycji Festiwalu Kierunek Wschód nie mogło zabraknąć białoruskiego akcentu. W Białostockim Centrum Kultury Uniwersyteckiej odbyła się premiera spektaklu według tworu Jevy Viežnaviec - „Pa što idzieš, voŭča?” W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy pokaz.
Ma upamiętniać dziedzictwo Białorusinów regionu.
Stowarzyszenie Dawne Podlasie rozbudowuje skansen w Puchłach.
W audycji opowiemy o zainteresowaniu teatralizowanymi wycieczkami po historii Białegostoku.
Będzie to placówka, która pomoże wznowić tradycje badań dialektologicznych białoruskich gwar poza Białorusią. W ramach wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego niedługo ma powstać Pracownia Białoruskiej Dialektologii. Badacze białoruskich gwar połączą siły by kontynuować pracy językowe poza Białorusią, przede wszystkim na Podlasiu i Wileńszczyźnie. O...
35 oraz 5 studentów rozpoczęło naukę na Katedrze Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego – odpowiednio na pierwszym roku studiów licencjackich oraz magisterskich. Katedrą od 1 października kieruje prof. Andrej Moskwin.
Prowadzący:
Maksym Fionik