Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | #GaszynChallenge dla chorego Kubusia z Hajnówki 21.06.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomóc może każdy. 20-miesięczny Kubuś Suchodoła z Hajnówki choruje na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Aby wyzdrowieć musi zebrać ponad 10 milionów złotych na leczenie najdroższym lekiem świata.
By wesprzeć Kubusia prowadzone są licytacje, wyprzedaże staroci, zbiórka nakrętek, złomu a także internetowa akcja #GaszynChallenge – czyli wykonanie 10-ciu pompek dla Kubusia. Do niej włączyli się hajnowscy samorządowcy, areszt śledczy, policja, strażacy, instytucje z powiatu hajnowskiego i ludzie dobrej woli z całej Polski. W audycji powiemy o tym, jak można finansowo pomóc Kubusiowi.
W Rajsku upamiętniono ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich okupantów 16 czerwca 1942 roku. Wieś została doszczętnie spalona w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. Niemcy rozstrzelali 149 mieszkańców – mężczyzn powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Część młodzieży wywieziono na roboty przymusowe. W audycji „Pad znakam Pahoni” wspomnienia mieszkańców Rajska o tragedii sprzed 78 lat.
Porozmawiamy także o tomiku poetyckim Bogdana dudko "Ziemia zaklęta" nominowanym do nagrody poetyckiej Orfeusz.
Zaprasza Anna Petrovska
Wszystko co się odbywa na granicy polsko – białoruskiej, nie sprzyja turystycznemu zainteresowaniu naszym regionem.
Jest to danina pamięci tradycji i sposób na popularyzację bogactwa języka białoruskiego. W Białymstoku we wtorek (08.10) prezentowano tomik wierszy „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi” białoruskiego pisarza i historyka Uładzimiera Arłowa łacińską grafiką. W ten sposób autor konsekwentnie przywraca pamięć o systemie graficznym, który jeszcze 100 lat temu konkurował z...
Joanna Troc, bielska aktorka i reżyserka otrzymała stypendium i pisze scenariusz sztuki teatralnej dla dzieci o Simonie Kossak.
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova jeszcze przed wydarzeniami 2020 roku dwukrotnie odbył się w Białorusi. Jednak represje reżimu Łukaszenki wobec wszystkiego co białoruskie uniemożliwiły organizację takiej imprezy w Miński. Jednak postanowiono, że taka impreza potrzebna jest także w emigracji. W tym roku Festiwal Pradmova rozpoczął się w miniony weekend Wilnie.
W Dubiczach Cerkiewnych odbył się szkolny, integracyjny festyn „Babinaje Leta”. Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Jest to już wieloletnia tradycja. W ramach VIII edycji Festiwalu Kierunek Wschód nie mogło zabraknąć białoruskiego akcentu. W Białostockim Centrum Kultury Uniwersyteckiej odbyła się premiera spektaklu według tworu Jevy Viežnaviec - „Pa što idzieš, voŭča?” W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy pokaz.
Ma upamiętniać dziedzictwo Białorusinów regionu.
Stowarzyszenie Dawne Podlasie rozbudowuje skansen w Puchłach.
W audycji opowiemy o zainteresowaniu teatralizowanymi wycieczkami po historii Białegostoku.
Prowadzący:
Maksym Fionik