Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Słuckie powstanie w świadomości Białorusinów 28.11.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku mija 100 lat od powstania słuckiego, kiedy to niewielkie oddziały białoruskie zbrojnie chciały bronić niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej.
100 lat po tych wydarzeniach oraz w związku z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą, wzrasta zainteresowanie tym powstaniem wśród białoruskiego społeczeństwa. Właśnie o tym porozmawiamy z popularyzatorem białoruskiej historii Alaksiejem Trubkinem.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Dla Białorusinów, w odróżnieniu od Litwinów czy Polaków, Powstanie Styczniowe to sprawa nadal otwarta. Jego przywódca na ziemiach białoruskich Konstanty Kalinowski (Kastuś Kalinouski) w sowieckiej historiografii przedstawiany był jako bohater ale bohater-rewolucjonista. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś stał się bohaterem narodowym.
W audycji zapytamy o programy pomocowe, które realizuje Białoruski Dom w Warszawie.
W audycji porozmawiamy m.in. o inwestycjach w gminie Gródek.
Jest to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Dziś prawosławni Białorusini obchodzą Wadochryszcza – Święto Chrztu Pańskiego.
Po ponad dwumiesięcznym nauczania zdalnym do szkół wracają uczniowie klas 1-3. W niepublicznej szkole podstawowej świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku nauczanie języka białoruskiego prowadzone jest od pierwszej klasy.
W audycji odwiedzimy m.in. Szkołę Podstawową nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim.
Od lat przyjeżdżają tu turyści z całej Polski i Europy. Mieszkańcy natomiast skarżą się na problemy z transportem i drogami. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o problemach nadnarwiańskich białoruskich wsi w gminie Zabłudów.
Źmicier Łukaszuk i Maksim Harunou na antenie Europejskiego Radia dla Białorusi przeprowadzili niema sto rozmów na temat białoruskiej idei narodowej. Pytali o to czym jest dzisiejsza Białoruś i kim są współcześni Białorusini.
Ten wieczór tradycyjnie spędziliśmy razem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy, jak powitaliśmy Nowy 2021 rok według kalendarza juliańskiego na naszej antenie podczas jednej z najpopularniejszych audycji: "Szczodry Wieczar".
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk