Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | "Tam po majowuj rosi" w Studziwodach 07.05.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były pieśni, korowody i obchód pola. Uczestnicy Podlasko-poleskich spotkań w tradycji "Tam po majowuj rosi" pokazali, jak wyglądały tradycyjne obrzędy na "Jurja" - czyli w dniu, w którym Cerkiew Prawosławna wspomina świętego Jerzego. W audycji będziemy na "jurjeuskich" obrzędach, które rozpoczęły spotkania "Tam po majowuj rosi".
Wielkanoc to czas radosnych zabaw, pieśni i wołoczebników. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z dyrektorką Szkoły Tradycyjnej Sztuki i śpiewaczką zespołu "Guda" Wiktorią Michno, z którą porozmawiamy o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych.
Mikołaj Tarasiuk - ludowy rzeźbiarz z Białorusi pozostawił po sobie niezwykłą pamiątkę. Jego drewniani bohaterowie sieją, orzą, żną zboże, tkają, zgrabiają siano, młócą, siadają do krosien. Po ciężkiej pracy jest czas święta i modlitwy w cerkwi. Wieś Stojły na Białorusi, z której pochodził artysta, leży 20 kilometrów od Prużan. Jedyni obecni mieszkańcy wsi to Łarysa i Aleksander Bycko, gospodarze kulturalno-agroturystycznej siedziby "Stuły". To dzięki nim pamięć o znakomitym ludowym rzeźbiarzu nadal żyje.
Zaprasza Anna Petrovska
Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar...
Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.
Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju.
Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.
W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich...
Jaką historię skrywają zapomniane cmentarze Podlasia - rozmowa z Janem Minkiewiczem - mieszkańcem wsi Kotły, który bada i opisuje historię naszego regionu.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy relację z przeglądu "Śpiewające rodziny".
Prowadzący:
Maksym Fionik