"Tam po majowuj rosi" w Studziwodach 07.05.2021

7 maja 2021

Obrzęd "Jurja" w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, fot. Anna Petrovska
Obrzęd "Jurja" w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Były pieśni, korowody i obchód pola. Uczestnicy Podlasko-poleskich spotkań w tradycji "Tam po majowuj rosi" pokazali, jak wyglądały tradycyjne obrzędy na "Jurja" -   czyli w dniu, w którym Cerkiew Prawosławna wspomina świętego Jerzego. W audycji będziemy na "jurjeuskich" obrzędach, które rozpoczęły spotkania "Tam po majowuj rosi".

Wielkanoc to czas radosnych zabaw, pieśni i wołoczebników. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z dyrektorką Szkoły Tradycyjnej Sztuki i śpiewaczką zespołu "Guda" Wiktorią Michno, z którą porozmawiamy o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych. 

Mikołaj Tarasiuk - ludowy rzeźbiarz z Białorusi pozostawił po sobie niezwykłą pamiątkę. Jego drewniani bohaterowie sieją, orzą, żną zboże, tkają, zgrabiają siano, młócą, siadają do krosien. Po ciężkiej pracy jest czas święta i modlitwy w cerkwi. Wieś Stojły na Białorusi, z której pochodził artysta, leży 20 kilometrów od Prużan. Jedyni obecni mieszkańcy wsi to Łarysa i Aleksander Bycko, gospodarze kulturalno-agroturystycznej siedziby "Stuły". To dzięki nim pamięć o znakomitym ludowym rzeźbiarzu nadal żyje.

Zaprasza Anna Petrovska




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Co reżim Łukaszenki świętuje 7 listopada? 07.11.2024


Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar...





W sejmiku województwa podlaskiego ma powstać komisji mniejszości? 05.11.2024


Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.



Verami – młody muzyk i uchodźca z Białorusi 04.11.2024


Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.



Wystawa „Białoruski strój” w Białymstoku 03.11.2024


Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju.



"Śviatyja dziady, lacicie siudy..." 01.11.2024


Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.



Noc (Nie)roztrzelanych poetów w Białymstoku 31.10.2024


W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich...



Cmentarze i krzyże parafii prawosławnych Podlasia – badania naukowe Jana Minkiewicza 30.10.2024


Jaką historię skrywają zapomniane cmentarze Podlasia - rozmowa z Janem Minkiewiczem - mieszkańcem wsi Kotły, który bada i opisuje historię naszego regionu.



"Śpiewające rodziny" w BTSK w Białymstoku 29.10.2024


W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy relację z przeglądu "Śpiewające rodziny".




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



"ŚLADAMI PAMIĘCI — Spacer po Cmentarzu Farnym"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok