"Tam po majowuj rosi" w Studziwodach 07.05.2021

7 maja 2021

Obrzęd "Jurja" w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, fot. Anna Petrovska
Obrzęd "Jurja" w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, fot. Anna Petrovska0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Były pieśni, korowody i obchód pola. Uczestnicy Podlasko-poleskich spotkań w tradycji "Tam po majowuj rosi" pokazali, jak wyglądały tradycyjne obrzędy na "Jurja" -   czyli w dniu, w którym Cerkiew Prawosławna wspomina świętego Jerzego. W audycji będziemy na "jurjeuskich" obrzędach, które rozpoczęły spotkania "Tam po majowuj rosi".

Wielkanoc to czas radosnych zabaw, pieśni i wołoczebników. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z dyrektorką Szkoły Tradycyjnej Sztuki i śpiewaczką zespołu "Guda" Wiktorią Michno, z którą porozmawiamy o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych. 

Mikołaj Tarasiuk - ludowy rzeźbiarz z Białorusi pozostawił po sobie niezwykłą pamiątkę. Jego drewniani bohaterowie sieją, orzą, żną zboże, tkają, zgrabiają siano, młócą, siadają do krosien. Po ciężkiej pracy jest czas święta i modlitwy w cerkwi. Wieś Stojły na Białorusi, z której pochodził artysta, leży 20 kilometrów od Prużan. Jedyni obecni mieszkańcy wsi to Łarysa i Aleksander Bycko, gospodarze kulturalno-agroturystycznej siedziby "Stuły". To dzięki nim pamięć o znakomitym ludowym rzeźbiarzu nadal żyje.

Zaprasza Anna Petrovska
Przeczytaj, zanim skomentujesz

Białoruska Szkoła Medialna 2.0 w Białymstoku – 16.04.2024


Jak pracować z informacją oraz jakie tajniki kryje praca dziennikarzy różnych mediów, m.in. tego się uczą uczestnicy Białoruskiej Szkoły Medialnej w Białymstoku. Po raz drugi coworking Media-Port Białoruś zorganizował nabór chętnych poznawać specyfikę pracy mediów. Grupa uczestników odwiedziła również nasze radio. O wizycie opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.

"Nasi" radni do sejmiku województwa podlaskiego 14.04.2024


W audycji porozmawiamy z Igorem Łukaszukiem i Mikołajem Janowskim, nowymi radnymi do sejmiku województwa z powiatów bielskiego, siemiatyckiego, hajnowskiego i białostockiego.Sytuacja powyborcza w powiatach hajnowskim i bielskim 12.4.2024


Za nami wybory samorządowe. W powiatach, zamieszkałych przez największą liczbę mniejszości białoruskiej, czyli hajnowskim i bielskim sytuacja za bardzo nie ulegnie zmianom.

Wyniki wyborów Forum Mniejszości Podlasia - 10.04.2024


Tylko 2 z 5 kandydatów reprezentujących Forum Mniejszości Podlasia znalazło się w Radzie Miasta Białegostoku nowej kadencji. W wyborach do sejmiku z kolei reprezentanci Forum nie uzyskali wystarczającego poparcia. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o wyniku wyborczym kandydatów od białorusko-prawosławnego środowiska do białostockiej rady miejskiej i sejmiku...dr. Ewa Tokajuk – reprezentantka mniejszości w Radzie Miasta Białystok 09.04.2024


Dziś o mniejszościach, licznie zamieszkujących stolicę Podlasia rozmawiamy z dr. Ewą Tokajuk.Wyniki wyborów samorządowych na Białostocczyźnie - 08.04.2024


Były to najbardziej skomplikowane pod względem organizacji wybory w Polsce. Wczoraj (07.04) mieszkańcy kraju obierali gospodarzy gmin i radnych na poziomach gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Większość wyników już są znane. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiemy o wyborach na Białostocczyźnie. Podamy też pierwsze wstępne wyniki do sejmiku województwa.Święto Zwiastowania Bogurodzicy. Podlaskie obrzędy i zwyczaje 07.04.2024


Dziś prawosławni wierni świętują Zwiastowanie Bogurodzicy – Błahovieszczenie. W audycji o podlaskich obrzędach i zwyczajach związanych z tym świętem, opowiada prof. Irena Matus.
 
 

Prowadzący:

Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek ZabrockiREKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok