Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wracają białoruskie imprezy muzyczne 13.05.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Poluzowanie pandemicznych obostrzeń pozwala na organizację tych imprez. Wracają festyny, festiwale i koncerty organizowanie przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. O szczegółach opowie w naszej audycji zastępca przewodniczącego tej organizacji Bazyli Siegień.
Dziś zapytamy także o projekt "Białystok WidziMiSie", który w 2018 roku był jednym ze zwycięzców w głosowaniu na budżet obywatelski Białegostoku.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Andrej Mialeszka to grodzieński dziennikarz współpracujący między innymi z nadającym z Białegostoku Radiem Racja. Po wydarzeniach 2020 roku i represjach ze strony reżimu Łukaszenki Andrej wyjechał z Białorusi i razem z rodziną zamieszkał w gruzińskim Batumi. W nocy z niedzieli na poniedziałek wracając wraz z córką z Polski nie został wpuszczony na terytorium tego kraju i...
W Bielsku Podlaskim od dziesięciu lat działa prywatna prawosławna szkoła im. Łukasza Wojno-Jasienieckiego. Placówka może się pochwalić licznymi sukcesami naukowymi. Jest to jedna z dwóch szkół podstawowych w mieście, w której dzieci mają możliwość nauki języka białoruskiego. Dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego porozmawialiśmy z nową dyrektor Anettą Leoniuk.
Zbierają wodę i produkty żywności oraz kierują wolontariuszy na pomoc w ratowaniu miasta. „Supołka Biełarusaŭ uva Ŭrocłavie” – wrocławskie białoruskie stowarzyszenie. Włączyło się w akcje pomocowe trwające na Dolnym Śląsku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z Janem Markawem z białoruskiej diaspory we Wrocławiu o ich działaniach i możliwościach...
Białoruski zespół rockowy Relikt na Białostocczyźnie występuje z koncertami od 2009 roku. Byli laureatami festiwali Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim i Rockowisko w Hajnówce, występowali jako gwiazda na Basowiszczy.
Niemal 200 absolwentów z kraju i zagranicy przyjechało na Zjazd Absolwentów II Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. To okazja do przyjacielskich spotkań, wspomnień i rozmów. Jednak tegoroczny Zjazd był szczególny, bo w bielskich „Białorusach” do matury z języka białoruskiego przystąpiło zaledwie 3 uczniów.
Piątek 13 zawsze wywołuje wielkie zainteresowanie. W szerokiej kulturze przyjęło się, że ten dzień przynosi pecha. A w co wierzyli, czego się bali i przed czym przestrzegali Białorusini wcześniej i dziś? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.
Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.
Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.
Prowadzący:
Maksym Fionik