Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Pierwszy dzień Festiwalu przebudzonych "Tutaka" - 07.08.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzamy tę imprezę. Opowiemy o warsztatach, spróbujemy odczuć duch festiwalu współczesnej białoruskiej kultury i tradycji oraz zaprosimy posłuchamy białoruskiej muzyki.
Zaprasza Źmicier Kościn.
Śpiewy, zajęcia plastyczne, ale przede wszystkim wspólna zabawa. W Lewkowie Nowym rozpoczął się obóz etnograficzny dla najmłodszych uczniów SP 4 w Białymstoku uczęszczających na zajęcia języka białoruskiego.
Równo 65 lat temu, 8 czerwca 1958 roku, powstało Białoruskie Stowarzyszenie Literackie - „Białowieża”. Jest to jedyna białoruska, literacka organizacja poza granicami Republiki Białoruś.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Białymstoku odbył się festyn połączony ze świętowaniem 25-lecia nauczania języka białoruskiego w tej placówce.
W audycji będziemy na obchodach święta Zesłania Ducha Świętego w uroczysku Krynoczka koło Hajnówki.
O problemach z nauczaniem języka ojczystego wśród dzieci białoruskiej diaspory w Polsce i o edukacji białoruskiej mniejszości narodowej w naszym kraju, dyskutowano w sobotę (3.06) na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Białymstoku.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy w Hajnówce na 10. Pikniku z Białorusem. Wystąpili na nim uczniowie II LO, absolwenci, a także najmłodsi wykonawcy z hajnowskich przedszkoli.
Korowaj – ciasto, bez którego nie można było przygotować żadnego wesela. O jego znaczeniu opowie Luba Sakowicz z Michałowa
Spotkaniem w Białymstoku zainicjowano tur z prezentacją nowych książek. Uładzimir Arłou spotyka się z Białorusinami w kilku miastach Polski oraz w Berlinie. Co dają spotkania i gdzie autor szuka inspiracji do pracy, między innymi o tym będziemy opowiadać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyło się spotkanie autorskie z Haliną i Janem Maksymiukami, połączone z promocją ich najnowszych książek napisanych w języku podlaskich Białorusinów: „Ne može byti!” i „Trava zabytia”.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk