Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Stan wyjątkowy w 115 miejscowościach na Podlasiu 03.09.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W związku z falą imigrantów nielegalnie próbujących przekroczyć granicę polsko-białoruską, w pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. W 115 miejscowościach nie można organizować imprez masowych. Nie każdy może też te miejscowości odwiedzić. O tym jak zmieni się życie mieszkańców w strefie obowiązywania stanu wyjątkowego w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie starosta hajnowski Andrzej Skiepko.
W drugiej części programu porozmawiamy o udziale zespołów „Żemerwa” i „Osoczniki” z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach w II Festiwali Folkloru Białoruskiego „Starożytna Białoruś” w Wilnie, zaprosimy na festyn „Folklor i tożsamość pogranicza” w Narewce a na zakończenie spotkamy się z białoruskimi dziennikarzami, którzy opuścili Białoruś z powodu politycznych prześladowań i represji.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Białorusini mieszkający w Polsce dołączyli do zbiórki pieniędzy na bayraktar dla Ukraińców.
„Chcemy tym pokazać, że Białorusini nie popierają wojny i polityki reżymu Aleksandra Łukaszenki” – mówi koordynator zbiórki, przewodniczący Związku Dziennikarzy Białoruskich w Polsce, radny Bielska Podlaskiego – Tomasz Sulima.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy dziś w Rajsku. Miejscowe koło gospodyń wiejskich stworzyło tu wystawę "Rajsk wczoraj i dziś".
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o kolejnych pracach przy budowie pomnika św. Marii Pietruczuk.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy dziś w Piatience w parafii Topolany, gdzie tradycyjnie, w 10 piątek po Wielkanocy odbyły się modlitewne uroczystości.
Wojna w literaturze to jeden z głównych tematów poczynając od czasów antycznych. Dzięki chociażby hollywoodzkim produkcjom kinowym znamy wojnę trojańską, którą opisał też w swojej „Iliadzie” Homer. Mówiąc jednak o wojnie w białoruskiej literaturze mamy przed wszystkim na myśli II wojnę światową.
W audycji porozmawiamy o letnich festynach i koncertach, które organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Międzynarodowe warsztaty tkackie w Suchowolcach i tajemnica serów z monasteru męskiego w Sakach.
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” pierwszy raz z przyczyn politycznych odbył się poza granicami Białorusi. „Pradmowa” odwiedziła trzy kraje Gruzję, Polskę i Litwę oraz cztery miasta – Tbilisi, Kraków, Warszawę i Wilno.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy także relację z Nocy Kupały w Leniewie i w Załukach.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk