Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Przedszkole w Białymstoku z białoruski oddziałami pozostaje samodzielną placówką 16.01.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podjął decyzję o zdjęciu uchwał dotyczących powstania dwóch zespołów przedszkoli oraz zespołu szkolno-przedszkolnego. Połączone miały być m.in. Przedszkole Samorządowe Nr 14 i Szkoła Podstawowa nr 4 – jedyne w mieście placówki oświatowe, w których nauczany jest język białoruski. Uchwały – mówiła rzecznik prasowy prezydenta Urszula Boublej – potrzebują dodatkowych konsultacji i analiz w związku ze zmianami proponowanymi w nowelizacji prawa oświatowego tzw. „lex Czarnek”. Warto jednak dodać, że rodzice sprzeciwiający się połączeniu placów zebrali ponad 700 podpisów pod petycją w tej sprawie. W audycji „Pad znakam Pahoni” opowiemy czego obawiają się rodzice.
W drugiej części programu odwiedzimy licem białoruskie w Hajnówce a także spotkamy się z historykiem Jerzym Grzybowskim.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Była to okazja do poznania nie tylko przyrody okolic Białowieskiej puszczy, ale i związków natury z kulturą i tradycją Białorusinów Podlasia. W II LO z DNJB w Hajnówce podsumowano międzynarodowy projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”.
W audycji będziemy na panichidzie w intencji ofiar pacyfikacji wsi Potoka.
Odnawianie tradycyjnych makatek, czy tworzenie obrazów z haftu krzyżykowego. Między innymi tym zajmują się aktywni mieszkańcy Długiego Brodu.
Siedemdziesiąt siedem lat temu wieś Potoka koło Michałowa spłonęła doszczętnie. W płomieniach zginęło troje dzieci. Wieś podpalił oddział polskiego zbrojnego podziemia. Mieszkańcy pod groźbą śmierci nie mogli się ruszać ani ratować majątku.
Działalność Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.
W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się ze studentami Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Sprawdzali wiedzę z języka ojczystego i literatury. Ponad 120 maturzystów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego przystąpiło wczoraj do egzaminu z języka białoruskiego. Są to uczniowie dwóch liceów z dodatkową nauką tego języka. Dla absolwentów tych szkół był to ostatni egzamin obowiązkowy.
"Łosinka na ślubnym kobiercu" - wzorzysta opowieść w ramach Nowoberezowskiej Nocy Muzeów.
W ramach wiosennych podlasko – poleskich spotkań „Tam po majovuj rosi”, zespoły Żemerwa i Osoczniki, przypomnieli obrzędy, pieśni i tańce związane ze świętem św. Jerzego, mieszkańcom wsi Mochnate.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk