Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Kolejne napięcie wokół połączenia PS14 i SP 4 w Białymstoku 03.02.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„To pismo obraża Białorusinów Białegostoku” – tak odebrała treść listu? który został skierowany do Stowarzyszenia AB-BA przez zastępcę prezydenta Białegostoku Rafała Rudnickiego. Była to odpowiedź na zastrzeżenia, jakie Stowarzyszenie AB-BA kierowała pod adresem Urzędu Miasta Białegostoku w związku z planem połączenia PS Nr.14 i SP Nr.4 w jeden zespół szkolno-przedszkolny. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni zaistniałą sytuację komentują Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia AB-BA oraz rzeczniczka prasowa miasta.
W Dniu podlaskiej muzyki rozmawiamy również o białoruskiej muzyce tworzonej w naszym regionie.
Zaprasza Źmicier Kościn.
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Była to okazja do spotkania i omówienia problemów białoruskiej kultury poza granicami Białorusi. Kilkadziesiąt działaczy kultury z różnych krajów europejskich spotkali się 16017 września w Warszawie. Jakie są największe problemy białoruskiej kultury na emigracji i w jaki sposób ją wesprzeć w sytuacji oderwania od Białorusi – m.in. o tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej...
Była to okazja by przypomnieć, ale również się nauczyć początków tkactwa. W piątek (15.09) nieformalna grupa Klub rękodzieła działająca przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych zorganizowała warsztaty nakładania osnowy do krosien. Jest to część projektu, w ramach którego zostanie zorganizowana wystała narzut z okolic Dubicz.
Książka dziennikarki tygodnika Białorusinów w Polsce Niwa Hanny Kondraciuk „Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej” znalazła się w pełnym spisie książek nominowanych do Nagrody im. Jerzego Giedrycia za najlepszą białoruską książkę roku. To już nie pierwszy taki przypadek, że białoruska książka z Podlasia jest nominowana do tej prestiżowej...
Jest to okazja odwiedzić miejsca związane z ważną postacią w historii Białorusinów Podlasia. W najbliższą sobotę (16.09) Miejska Biblioteka w Bielsku Podlaskim zaprasza na spacer śladami Jarosława Kostycewicza.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk