Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Zakończył się Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” 28.06.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” pierwszy raz z przyczyn politycznych odbył się poza granicami Białorusi. „Pradmowa” odwiedziła trzy kraje Gruzję, Polskę i Litwę oraz cztery miasta – Tbilisi, Kraków, Warszawę i Wilno. W każdym z tych miast w prezentacjach nowych książek, spotkaniach literackich, dyskusjach poświęconych aktualnej problematyce związanej z białoruską literaturą i kulturą uczestniczyli białoruscy literaci, dziennikarze, wydawcy, którzy w większości zmuszeni byli opuścić swoją Ojczyznę.
Najważniejsze – mówi w audycji „Pad znakiem Pahoni” jedna z koordynatorek „Pradmowy” Lila Iljuszyna – że Festiwal się odbył mimo różnych przeszkód, z którymi zetknęli się organizatorzy. Jednak na razie nie wiadomy czy „Pradmowa” odbędzie się za rok. To poważne przedsięwzięcie organizacyjne potrzebujące dużych nakładów finansowych i zaangażowania dużych zasobów ludzkich – mówi Iljuszyna.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Te wydarzenia zmieniły życie wielu Białorusinów. Po kolejnych sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborach 2020 roku w Mińsku i wielu innych miastach kraju wybuchły wielotysięczne pokojowe protesty. W ich czasie zginęło 6 osób, ponad 40 tysięcy zostało zatrzymano, kilkaset bito i torturowano.
W audycji Pad znakam Pahoni zapytamy o Kongres Nowej Białorusi, który odbył się w Wilnie.
W taki sposób chcą wesprzeć białoruskiego więźnia politycznego piłkarza i dziennikarza Alaksandra Iwulina. Białorusini mieszkające w Polsce w niedzielę spotkają się w turnieju piłki nożnej. W spotkaniu weźmie udział 14 drużyn amatorskich z różnych miast kraju.
Nadają pomoc prawną, psychologiczną i psychiatryczną. Fundacja Białoruś 2020 od kilku miesięcy świadczy pomoc uchodźcom z Białorusi w adoptacji do nowych warunków życia.
Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi.
Przeszli ulicami Białegostoku by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi w Białorusi i zwrócić uwagę na represje za naszą wschodnią granicą. Kilkaset osób wzięło w niedzielę (07.08) udział w zorganizowanym przez Białorusinów mieszkających w stolicy regionu „Marszu Godności”.
Prace wykonane haftem krzyżykowym i obrazy stworzone przez dzieci. Wszystko to można było oglądać na wystawie w Bielsku Domu Kultury.
Kurator wystawy Manka Dowling-Skibinska z Londynu, od wielu lat mieszkająca również na Podlasiu w Gminie Narewka zaprosiła do Narewki artystów z różnych stron świata w celu zaprezentowania sztuki malarskiej i fotograficznej.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk