Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zmarł wybitny ikonograf Grzegorz Zinkiewicz 07.08.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W wieku 45 lat zmarł jeden z najbardziej znanych ikonografów w naszym regionie Grzegorz Zinkiewicz. Był autorem wielu ikon a także twórcą polichromii w kaplicy Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, cerkwi Kaspierowskiej Ikony Matki Bożej w Widowie, kaplicy akademickiej św. św. Cyryla i Metodego w Warszawie, katedry Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego a ostatnio także remontowanej cerkwi św. św. ap. ap. Piotra i Pawła w Maleszach. W audycji „Pad znakam Pahoni” osobę Grzegorza Zinkiewicza wspomina Doroteusz Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
W drugiej części programu zaprosimy także na Festiwal Tradycji Białoruskiej SONCAHRAJ do Sokola, zaprezentujemy książkę Witauta Martynienki „Pradmowy i paślasłoui” a na zakończenie o zachowaniu kultury białoruskiej w emigracji porozmawiamy z mieszkającą w Krakowie białoruską poetką Kaciaryną Ioffe.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
W maju mija osiemdziesiąt lat od tragicznych wydarzeń we wsi Potoka w gminie Michałowo. 16 maja 1945 roku oddział zbrojny polskiego podziemia dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt" zabił czterech mężczyzn. 22 maja szwadron wrócił i spalił wieś. W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły cztery osoby, w tym troje dzieci.
Protestowali, by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi za wschodnią granicą i wesprzeć swoich walczących rodaków - środowa (21.05) pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku to kolejna akcja w obronie więźniów politycznych w Białorusi.
Jego celem jest rozwijanie muzycznych zainteresowań dzieci i młodzieży a także popularyzacja piosenki białoruskiej.
Soliści, duety ale też zespoły i chóry prezentowały się na scenie Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Odbyły się tam centralne eliminacje konkursu „Piosenka białoruska” dla przedszkoli i szkół podstawowych. To okazja by kultywować białoruskie tradycje na...
Między miejscowościami Pasynki i Łoknica w gminie Bielsk Podlaski, na obszarze niemal 13 tysięcy metrów kwadratowych mogą powstać cztery wielkopowierzchniowe kurniki. Jednocześnie będą mogły pomieścić niemal ćwierć miliona brojlerów. Mieszkańcy okolicznych wsi obawiają się, że kurniki będą mieć negatywny wpływ na środowisko oraz warunki życia.
W 85 rocznicę urodzin Jana Czykwina (18.05.1940 –14.11.2022) Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zorganizowało prezentację nowego zbioru poezji wybranych p.t. „Бачыць свет” („Widzieć świat”).
Była to możliwość na jednej scenie spotkać zwycięzców tegorocznej edycji Festiwalu. W białostockiej filharmonii odbył się (17.05) koncert galowy Piosenki Białoruskiej – 2025. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni zapraszamy na relację z wydarzenia.
Białoruskie grupy Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku świętują 30-lecie istnienia. Oprócz zwykłej podstawy programowej dzieci w tych grupach poznają białoruską kulturę, tradycję i język, uczą się narodowych i ludowych tańców, a także wierszy i pieśni w ojczystym języku. Jubileusz, połączony z 75-leciem istnienia przedszkola, świętowano w głównym budynku przy...
Jak zmiany klimatyczne i działalność człowieka wpływają na przyrodę Puszczy Białowieskiej – rozmowa z ekologiem i przyrodnikiem – Wiktorem Fińczukiem.
Droga wojewódzka nr 689 na odcinku Bielsk Podlaski - Hajnówka, którą w pełni można korzystać od paru miesięcy, we wtorek (13.05) została oficjalnie oddana do użytku. Długość zmodernizowanej trasy to 24,5 kilometra. Została całkowicie przebudowana i poszerzona, wykonano również obwodnicę wsi Hołody. Inwestycję o wartości blisko 140 milionów złotych dofinansowano z...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk