Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mają do pokonania ponad 150 km. Z Sokółki na św. Górę Grabarkę podążają pielgrzymi . Trasa wędrówki wiedzie m.in. przez Wierzchlesie, Królowy Most, Narew, Czyże, Saki oraz Milejczyce. Na miejsce pielgrzymi dotrą 17 sierpnia. Idą by się pomodlić, podziękować Bogu, wielu niesie też krzyże, na których wypisują imiona najbliższych. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o białoruskiej sztuce współczesnej. Powiemy również o działalności kursów "Mova nanova" w Warszawie.
Dzieje miejscowości Narew i jej okolic kryją wiele tajemnic. Jedną z nich jest Góra na której stał zamek Królowej Bony. Upływ ponad 500 lat zatarł ślady po znamienitych grodach u stóp rzeki Narew. Zatarciu uległy także związki królowej z miasteczkiem – dziś googlując „Górę Bony”, poczytamy o grodzisku w Starej Łomży. A o Narwi tyle co nic. Jednak mieszkańcy pamiętają o swojej historii i śladach Królowej Bony. Włoska reformatorka bywała tu i przyczyniła się do rozwoju miejscowości.
Zaprasza Anna Petrovska
Jest to wyraz uznania i podziękowania twórcom, którzy przyczyniają się do rozwoju i ochrony kultury naszego regionu. Dziś (05.12) wręczono nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2022/2023. Wśród 11 nagrodzonych twórców i instytucji są również działające na rzecz...
Były dyskusję, konkursy i występy. W Hajnówce dziś (03.12) po raz drugi odbył się Festiwal Gwar Pogranicza. Jest to impreza poświęcona gwarom mieszkańców wschodniego Podlasia.
W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy o działalności nowopowstającego Centrum Kultury Białoruskiej.
Prawie 500 koncertów, spotkań czy zajęć. Białoruski hub „Novaja ziamla” obchodzi rocznicę działalności. Rok temu przedstawiciele białoruskiej diaspory w Białymstoku postanowiły stworzyć przestrzeń do różnych aktywności. O działalności hub’u rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Dzieci śpiewają praktycznie od urodzenia – mówi o Justynie i Heraldzie Źmicier Bartosik. – Już w przedszkolu razem z żoną Taćcianą akompaniowaliśmy im przy okazji różnych występów. Teraz cała rodzina jest w emigracji. Przez pewien czas mieszkali w Bielsku Podlaskim.
W audycji Pad znakam Pahoni po swojomu porozmawiamy o tradycyjnej już konferencji "Studziwody Siehieniewiczów".
W audycji będziemy na białoruskich imprezach w Gródku i Bielsku Podlaskim.
Najlepsza białoruska książka 2022 roku pochodzi z Podlasia. W Gdańsku nagrodzono laureatów Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Pierwszą nagrodę uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» Anny Kondratiuk wydana przez Radę Programową Tygodnika „Niva”. O tym opowiemy w pierwszej części naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Białoruska książka z Podlasia - najlepszą białoruską książką roku. Wczoraj (25.11) poznaliśmy laureatów XII literackiej nagrody im. Jerzego Giedroycia. Główną nagrodę I miejsca uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» reportażystki i redaktorki Tygodnika "Niva" Anny Kondratiuk. Między innymi o tym opowiemy w...
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk