Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Nowi dyrektorzy PS 14 oraz SP 4 w Białymstoku 11.09.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostockie placówki oświatowe, gdzie nauczany jest język białoruski mają nowych dyrektorów. Mowa o Szkole Podstawowej im Sybiraków nr 4 w Białymstoku i Przedszkolu nr 14 z polskim i białoruskim językiem nauczania. W audycji spotkamy się z nowymi dyrektorami i porozmawiamy, jakie mają plany związane z działalnością ich jednostek oświatowych.
Dziś zapytamy także o najbliższe działania Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Konie, które kiedyś były u prawie każdego gospodarza, dziś na wsiach hodują nieliczni. Dzięki inicjatywie wójta gminy, Stowarzyszenia Reditus i stadniny z Hryniewicz Dużych, we wsiach naokoło Hajnówki można nie tylko oglądać te zwierzęta, ale i na nich pojeździć. Ostatnio taka okazję mieli mieszkańcy Borysówki.
W audycji opowiemy o działalności Etno-Centrum Świtanak w Wilnie. Porozmawiamy także o Wolnym Białoruskim Uniwersytecie.
Wybrzmiały już ostatnie akordy Festiwalu Przebudzonych Tutaka, który od pięciu lat odbywa się w uroczysku Boryk koło Gródka na Białostocczyźnie. Jednak wszyscy, którzy tam byli, jeszcze długo będą wracać wspomnieniami do tych aktywności, których w tym roku było szczególnie dużo.
To oddolna inicjatywa mieszkańców, KGW Teraz Waliły i Leona Tarasewicza. We wsi Waliły odbył się piknik rodzinny "Waliłka". Były konkursy, wspólna integracja, koncerty i zabawa. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także z uczestnikami 5 edycji Festiwalu Przebudzonych TUTAKA.
To największa impreza z kulturą i muzyką białoruską poza Białorusią. W Gródku koło Białegostoku trwa Festiwal Przebudzonych TUTAKA. Gromadzi on coraz więcej przedstawicieli diaspory białoruskiej, którzy musieli emigrować po represjach reżimu Aleksandra Łukaszenki. Na piątej edycji Festiwalu TUTAKA w Gródku wystąpili białoruscy artyści i artyści z Podlasia. W programie...
W Gródku wystartował Festiwal TUTAKA. Piąta edycja imprezy obfituje w koncerty, dyskusje, spektakle, wykłady, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. W audycji – relacja z niektórych piątkowych wydarzeń i pierwsze wrażenia uczestników.
W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące planu gospodarowania Puszczą Białowieską. We wtorek (8.07) w Białowieży autorzy projektu spotkali się z samorządowcami z puszczańskich gmin. Największe kontrowersje budzi podział puszczy na cztery strefy. W audycji „Pad znakam Pahoni” poznamy argumenty „za” i „przeciw”.
Centrum Orli zmieniło swoje oblicze. W miejscowości powstał nowy amfiteatr, wiata i przestrzeń do odpoczynku. O tym, co wyremontowano i zbudowano, a także o rozpocznynających się pracach budowlanych związanych z nową inwestycją, opowiada wójt gminy Leon Pawluczuk.
Podobny los spotkał setki tysięcy Białorusinów/ Przez wojny, represje, biedę w kilku falach białoruska emigracja osiedlała się w różnych krajach świata. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni poznamy również historię 93-letniego Mikołaja Kondrusika – Białorusina z Pieniek pod Michałowem – wolą losu mieszkającego z żoną od ponad 50 lat w Australii.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk