Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Film „Idź i patrz” najlepszą produkcją wszechczasów? 23.11.2022
Film „Idź i patrz” najlepszą produkcją wszechczasów? 23.11.2022
Na portalu filmowym Letterboxd pojawił się nowy lider rankingu najbardziej wartościowych produkcji wszechczasów. Nie jest to żadna z hollywoodzkich produkcji a antywojenny film „Idź i patrz” z 1985 roku. Akcja filmu dzieje się w czasie II wojny światowej na Białorusi a scenariusz został napisany na podstawie książki „Chatyńska opowieść” białoruskiego pisarza Alesia Adamowicza. W audycji o filmie porozmawiamy i jego współczesnej aktualności z Uładzimirem Arłowem, który uważa, że wybór kinomanów jest nieprzypadkowy.
W drugiej części programu spotkamy się z wiceprzewodniczącym Angielsko-Białoruskiego Towarzystwa z Londynu Wasilem Jeudakimowem, który odwiedził Podlasie.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Konie, które kiedyś były u prawie każdego gospodarza, dziś na wsiach hodują nieliczni. Dzięki inicjatywie wójta gminy, Stowarzyszenia Reditus i stadniny z Hryniewicz Dużych, we wsiach naokoło Hajnówki można nie tylko oglądać te zwierzęta, ale i na nich pojeździć. Ostatnio taka okazję mieli mieszkańcy Borysówki.
W audycji opowiemy o działalności Etno-Centrum Świtanak w Wilnie. Porozmawiamy także o Wolnym Białoruskim Uniwersytecie.
Wybrzmiały już ostatnie akordy Festiwalu Przebudzonych Tutaka, który od pięciu lat odbywa się w uroczysku Boryk koło Gródka na Białostocczyźnie. Jednak wszyscy, którzy tam byli, jeszcze długo będą wracać wspomnieniami do tych aktywności, których w tym roku było szczególnie dużo.
To oddolna inicjatywa mieszkańców, KGW Teraz Waliły i Leona Tarasewicza. We wsi Waliły odbył się piknik rodzinny "Waliłka". Były konkursy, wspólna integracja, koncerty i zabawa. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także z uczestnikami 5 edycji Festiwalu Przebudzonych TUTAKA.
To największa impreza z kulturą i muzyką białoruską poza Białorusią. W Gródku koło Białegostoku trwa Festiwal Przebudzonych TUTAKA. Gromadzi on coraz więcej przedstawicieli diaspory białoruskiej, którzy musieli emigrować po represjach reżimu Aleksandra Łukaszenki. Na piątej edycji Festiwalu TUTAKA w Gródku wystąpili białoruscy artyści i artyści z Podlasia. W programie...
W Gródku wystartował Festiwal TUTAKA. Piąta edycja imprezy obfituje w koncerty, dyskusje, spektakle, wykłady, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. W audycji – relacja z niektórych piątkowych wydarzeń i pierwsze wrażenia uczestników.
W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące planu gospodarowania Puszczą Białowieską. We wtorek (8.07) w Białowieży autorzy projektu spotkali się z samorządowcami z puszczańskich gmin. Największe kontrowersje budzi podział puszczy na cztery strefy. W audycji „Pad znakam Pahoni” poznamy argumenty „za” i „przeciw”.
Centrum Orli zmieniło swoje oblicze. W miejscowości powstał nowy amfiteatr, wiata i przestrzeń do odpoczynku. O tym, co wyremontowano i zbudowano, a także o rozpocznynających się pracach budowlanych związanych z nową inwestycją, opowiada wójt gminy Leon Pawluczuk.
Podobny los spotkał setki tysięcy Białorusinów/ Przez wojny, represje, biedę w kilku falach białoruska emigracja osiedlała się w różnych krajach świata. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni poznamy również historię 93-letniego Mikołaja Kondrusika – Białorusina z Pieniek pod Michałowem – wolą losu mieszkającego z żoną od ponad 50 lat w Australii.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk