Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Rocznica pacyfikacji podlaskich wsi w 1946 roku 29.01.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dokładnie 29 stycznia 1946 roku, oddział Pogotowia Akcji Specjalnej, dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego”, dokonał mordu na 16 mieszkańcach wsi oraz jej spalenia. Tamtej zimy oddział Rajsa "Burego" spacyfikował pięć wsi koło Bielska Podlaskiego: Zanie, Zaleszany, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie. W lipcu 2020 roku 79 ofiar „Burego” zostało kanonizowanych przez cerkiew prawosławną w Polsce.
W audycji Pod znakiem Pogoni odwiedzimy także II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, gdzie odbyło się spotkanie noworoczne bielskich samorządowców. Oficjalnie otwarto i poświęcono nowo wybudowaną halę sportową przy liceum.
Dowiemy się również, kto otrzymał tegoroczne nagrody im. księcia Konstantego Ostrogskiego.
Zaprasza Anna Petrovska
W audycji porozmawiamy z uczestnikami protestu w Białymstoku.
To pierwszy taki solny koncert znanego na Białostocczyźnie barda. W piątek (17.03) Wiktor Szałkiewicz zagrał swój koncert w białostockim PIKu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z muzykiem o jego obecnej twórczości i kontaktach z Podlasiem.
W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o programie dofinansowania do nowych biznesów realizowanym przez LGD Puszcza Białowieska.
Przy zmianie nazwy części białostockiej ulicy Elektrycznej na ulicę Wolnej Białorusi doszło do naruszenia prawa - uznał dziś (16.03) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Stwierdził nieważność uchwały rady miasta w tej sprawie, podjętej we wrześniu 2022 roku.
W audycji porozmawiamy o tkanych chodniczkach Małgorzaty Romaniuk z Wiluk.
W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o planowanej na ten rok rozbudowie budynku Urzędu Gminy w Gródku.
Młodzież w II Liceum Ogólnokształcącym z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach sportowych. Szczególnie teraz gdy w szkole otwarto mową salę gimnastyczną.
Wiele lat kierował Białoruskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, był politykiem, samorządowcem, działaczem mniejszości białoruskiej. W Białymstoku pożegnano Jana Syczewskiego, który we czwartek (09.03) zmarł w wieku 85 lat.
Zmarł Jan Syczewski, wieloletni przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Polityk, samorządowiec, działacz mniejszości białoruskiej i poseł na Sejm III kadencji urodził się w 1937 r we wsi Stryki.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk