Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wyrok 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta 09.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarza Andrzeja Poczobuta. W politycznym procesie Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących "wzniecania nienawiści" oraz "wzywania do działań na szkodę Białorusi". W Białymstoku przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie od wielu miesięcy odbywają się akcje solidarności z uwięzionymi na Białorusi działaczami polskiej mniejszości, zebrało się kilkadziesiąt osób, by zamanifestować swoją solidarność z Poczobutem. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, organizacji pozarządowych, a także diaspory białoruskiej w Polsce.
W audycji opowiemy także o tym, jak dawniej leczono zęby.
Zaprasza Anna Petrovska
Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.
W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich...
Jaką historię skrywają zapomniane cmentarze Podlasia - rozmowa z Janem Minkiewiczem - mieszkańcem wsi Kotły, który bada i opisuje historię naszego regionu.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy relację z przeglądu "Śpiewające rodziny".
Jutro (29.10) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego zadecydują o powołaniu nowej komisji – do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Obecnie w sejmiku sprawy mniejszości znajdują się w gestii komisji kultury. O potrzebie powołania nowej komisji i jej zadaniach w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie radny Igor Łukaszuk.
Koncerty, spektakle, prezentacje książek i filmy - w naszym regionie trwa Festiwal "Bardaŭskaja Vosień".
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Czy można używać określenia Teatr białoruski w Polsce? O tym rozmawiamy z redaktorkami książki "Szkice o najnowszym teatrze białoruskim 2010-2020".
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki Literackiej PRADMOVA, który już od trzech lat odbywa się w emigracji, po raz pierwszy odwiedził stolicę Niemiec. Podczas tej części festiwalu dyskutowano o miejscu białoruskiej literatury w Europie, prezentowano nowe książki i ich przekłady na język niemiecki. Odbyło się też szereg spotkań z pisarzami i tłumaczami.
Prowadzący:
Maksym Fionik