Nie żyje Jan Syczewski 10.03.2023

10 marca 2023

Jan Syczewski, fot. Jarosław Iwaniuk
Jan Syczewski, fot. Jarosław Iwaniuk



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2023-03-10 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zmarł Jan Syczewski, wieloletni przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Polityk, samorządowiec, działacz mniejszości białoruskiej i poseł na Sejm III kadencji urodził się w 1937 r we wsi Stryki.

Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim, pracował jako nauczyciel w szkołach podstawowych, kierował Domem Kultury Związków Zawodowych w Białymstoku. Od 1970 do czasu przejścia na emeryturę pracował na Politechnice Białostockiej, gdzie kierował Zakładem Nowych Technik Nauczania. Przez wiele lat był działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawował także mandat posła na Sejm III kadencji z ramienia SLD, pełnił również funkcję radnego sejmiku podlaskiego. W w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy Jana Syczewskiego. Oprócz tego porozmawiamy o zmianach w życiu gminy Gródek po zamknięciu prześcia granicznego w Bobrownikach. Zaprosimy również na koncert zespołu Ilo&Friends.

Zaprasza Źmicier Kościn


Integracja białoruskich uchodźców na Podlasiu 12.05.2025


Białoruski Hub „Novaja Ziamla” prowadzi nabór do programu integracyjnego dla białoruskich uchodźców politycznych. Uczestnicy programu otrzymają możliwość doskonalenia zawodowego, konsultacje specjalistów a także nauki języka polskiego. O szczegółach programu w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie Nadzieja Saławiowa z Białoruskiego Hubu „Novaja Ziamla” w Białymstoku.



Rozpoczynają się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 11.05.2025 r.


W poniedziałek 12 maja koncertem inauguracyjnym w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce rozpoczyna się 44. Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O planach i programie opowiada dyrektor festiwalu, ks. Michał Niegierewicz.



80 – lecie zakończenia II wojny światowej 09.05.2025


Dziś rocznica zakończenia II wojny światowej. W Moskwie i Mińsku odbyły się
tradycyjne defilady wojsk.
Zgodne z duchem kremlowskiej propagandy, II wojna światowa nie zaczęła się od inwazji na Polskę w 1939 r., tylko od ataku Niemiec na Rosję dwa lata później.



Białoruski handmade - tkane pasy i bransoletki 08.05.2025


Bransoletki tkane na krośnie to unikatowe dodatki handmade, łączące w sobie estetykę i rzemiosło artystyczne. Oferują niezrównaną jakość i oryginalny design, są szczególnie popularne w sferze rok-folku, jako zamiennik tatuaży. W audycji porozmawiamy o białoruskim handmade - pasach i bransoletkach, które cieszą się dużą popularnością.
Spotkamy się także z liderem...



Przyszłość budynku po byłej szkole w Siemianówce 07.05.2025


W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.



Wystawy w Białoruskim Hubie „Nowaja Ziamla” 06.05.2025


Dwie wystawy – fotograficzna i grafiki, można obejrzeć w Białoruskim Hubnie „Nowaja Ziamla” w Białymstoku. Na pierwszej z nich prezentowane są zdjęcia z uroczystości pogrzebowych na Podlasiu i Polesiu od początku XX wieku do lat 80. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Druga to prace związane ze śmiercią...



Rozpoczynają się egzaminy maturalne 05.05.2025 r.


Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury. W całym kraju przystępuje do nich około 275 tys. absolwentów szkół średnich, z czego 8 tysięcy – w województwie podlaskim. W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce matury zdaje w tym roku 77 osób.



„Tam po majowuj rosi” Ohulki nad Pulwą i Moszczoną 04.05.2025


Tegoroczne spotkania z podlasko-poleskim wiosennym folklorem „Tam po majowuj rosi”, odbyły się w nietypowym miejscu, bo we wsiach Litwinowicze i Soce w gminie Nurzec Stacja.
Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach".



Piesza pielgrzymka z Hajnówki do monasteru w Zwierkach 2.05.2025


To nietypowy sposób spędzenia Majówki. Prawosławni hajnowianie wyruszyli w czwartek do Zwierek. Pielgrzymując prosili o wsparcie i opiekę Świętego Gabriela, patrona dzieci i młodzieży. W audycji porozmawiamy z pielgrzymami. Dowiemy się również, gdzie w naszym regionie warto wybrać się na odpoczynek na łonie przyrody. Z mikrofonem odwiedzimy także Trześciankę w gminie Narew.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok