Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Przysłowia i powiedzenia wschodniej Białostocczyzny 22.03.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Językoznawczyni Anna Nilitiuk, prowadzi badania naukowe gwar wschodniej części województwa podlaskiego. Pokaźną część zebranego materiału stanowią przysłowia i powiedzenia. Wkrótce zebrany materiał naukowy ma być wydany drukiem.
W 2002 roku było założone Towarzystwo Haj. Głównym celem organizacji była działalność mająca na celu ochronę cennej kserotermicznej przyrody muraw w Haćkach. Po dwudziestu latach Towarzystwo Haj zawiesza swą działalność. Zaprasza Marek Zabrocki.
Nagrody Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią przyznawane są w kolki kategoriach – za publikacje w dziedzinie politologii, humanistyki i historii. W każdej z nich oddzielnie za artykuł i monografię. W tym roku Rada Ekspertów za najlepszą monografię historyczną uznała wydaną w Białymstoku książkę Tacciany Astrouskiej „Kultura i protest. Inteligencja, dysydenci i...
W Lewkowie Nowym zkończyły się organizowane przez redakcję Tygodnika Białorusinów w Polsce NIVA - XXXV „Sustreczy Zorki”.
W audycji spotkamy się z poetą piszącym po swojomu.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce po raz dwudziesty odbędą się koncerty z cyklu Muzyka bez zastrzeżeń.
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk