Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Międzynarodowy dzień autyzmu 02.04.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Trudności w odczytywaniu i komunikowaniu uczuć, jak również zakłócenia zdolności budowania relacji interpersonalnych - to tylko niektóre z objawów autyzmu, choroby coraz częściej diagnozowanej wśród najmłodszych.
W dzisiejszej audycji o autyzmie rozmawiamy z Niną Zawadzką z Podlaskiego Oddziału Towarzystwa Autyzmu w Polsce.
W audycji opowiemy również o Rezydencji Twórczej w Gruszkach. Znajdują tam spokój i odpoczynek zmuszeni do opuszczenia ojczystych krajów twórcy z Ukrainy i Białorusi.
Na zakończenie odwiedzimy świetlicę wiejską w Siemianówce, w której zarówno dzieci jak i dorośli uczestniczą w wielkanocnych zajęciach plastycznych. Zaprasza Marek Zabrocki.
Ta tradycja żyła w każdej chacie jeszcze 40 lat temu. Tkactwo było sposobem nie tylko na ozdobienie domów, ale również na dodatkowy zarobek. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni będziemy rozmawiać o tkackich tradycjach okolic Białowieskiej puszczy.
Białoruski Hub „Novaja Ziamla” prowadzi nabór do programu integracyjnego dla białoruskich uchodźców politycznych. Uczestnicy programu otrzymają możliwość doskonalenia zawodowego, konsultacje specjalistów a także nauki języka polskiego. O szczegółach programu w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie Nadzieja Saławiowa z Białoruskiego Hubu „Novaja Ziamla” w Białymstoku.
W poniedziałek 12 maja koncertem inauguracyjnym w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce rozpoczyna się 44. Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O planach i programie opowiada dyrektor festiwalu, ks. Michał Niegierewicz.
Dziś rocznica zakończenia II wojny światowej. W Moskwie i Mińsku odbyły się
tradycyjne defilady wojsk.
Zgodne z duchem kremlowskiej propagandy, II wojna światowa nie zaczęła się od inwazji na Polskę w 1939 r., tylko od ataku Niemiec na Rosję dwa lata później.
Bransoletki tkane na krośnie to unikatowe dodatki handmade, łączące w sobie estetykę i rzemiosło artystyczne. Oferują niezrównaną jakość i oryginalny design, są szczególnie popularne w sferze rok-folku, jako zamiennik tatuaży. W audycji porozmawiamy o białoruskim handmade - pasach i bransoletkach, które cieszą się dużą popularnością.
Spotkamy się także z liderem...
W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.
Dwie wystawy – fotograficzna i grafiki, można obejrzeć w Białoruskim Hubnie „Nowaja Ziamla” w Białymstoku. Na pierwszej z nich prezentowane są zdjęcia z uroczystości pogrzebowych na Podlasiu i Polesiu od początku XX wieku do lat 80. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Druga to prace związane ze śmiercią...
Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury. W całym kraju przystępuje do nich około 275 tys. absolwentów szkół średnich, z czego 8 tysięcy – w województwie podlaskim. W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce matury zdaje w tym roku 77 osób.
Tegoroczne spotkania z podlasko-poleskim wiosennym folklorem „Tam po majowuj rosi”, odbyły się w nietypowym miejscu, bo we wsiach Litwinowicze i Soce w gminie Nurzec Stacja.
Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach".
Prowadzący:
Rafał Androsiuk