Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Szkoła Podstawowa w Gródku - historia i współczesność 14.06.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Szkół ze stuletnią historią w naszym regionie jest niewiele, a taki właśnie jubileusz świętuje dziś Szkoła Podstawowa w Gródku im. Partyzantów Braci Michała i Aleksandra Chrzanowskich. Jej organizacja to pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Największy okres rozwoju przypada z kolei na koniec XX wieku, kiedy w szkole uczyło się niemal 600 uczniów. Dziś uczniów jest o połowę mniej i uczą się w 16-tu oddziałach. Część z nich w ramach zajęć dodatkowych uczy się języka białoruskiego jako języka ojczystego. W audycji "Pad znakam Pahoni" o historii i współczesności szkoły opowiedzą była dyrektor szkoły i autorka "Monografii Ziemi Gródeckiej" Wiera Tarasewicz oraz nauczycielka języka białoruskiego w szkole w Gródku Ala Roman.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Dwie wystawy – fotograficzna i grafiki, można obejrzeć w Białoruskim Hubnie „Nowaja Ziamla” w Białymstoku. Na pierwszej z nich prezentowane są zdjęcia z uroczystości pogrzebowych na Podlasiu i Polesiu od początku XX wieku do lat 80. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Druga to prace związane ze śmiercią...
Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury. W całym kraju przystępuje do nich około 275 tys. absolwentów szkół średnich, z czego 8 tysięcy – w województwie podlaskim. W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce matury zdaje w tym roku 77 osób.
Tegoroczne spotkania z podlasko-poleskim wiosennym folklorem „Tam po majowuj rosi”, odbyły się w nietypowym miejscu, bo we wsiach Litwinowicze i Soce w gminie Nurzec Stacja.
Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach".
To nietypowy sposób spędzenia Majówki. Prawosławni hajnowianie wyruszyli w czwartek do Zwierek. Pielgrzymując prosili o wsparcie i opiekę Świętego Gabriela, patrona dzieci i młodzieży. W audycji porozmawiamy z pielgrzymami. Dowiemy się również, gdzie w naszym regionie warto wybrać się na odpoczynek na łonie przyrody. Z mikrofonem odwiedzimy także Trześciankę w gminie Narew.
Ta aktywność łączy ludzi w różnym wieku. Nordic Walking już od ponad stu lat aktywizuje do ruchu ludzi w wielu krajach Europy, od 20 lat jest coraz bardziej popularny również na Podlasiu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z uczestnikami bielskich Marszomaniaków.
Takiej suszy jak w tym roku nie było na Podlasiu już od dawna. Swych obaw o tegoroczne plony nie kryją rolnicy.
Jak tegoroczna, wiosenna susza może obić się na uprawach rozmawiamy z rolnikiem z kolonii Śliwowo – Dariuszem Bazylukiem.
Barbara Budnik, Ewa Iwaniuk i Luiza Korzun – trzy dziewczyny z Hajnówki, dzięki którym biały śpiew usłyszano w całej Polsce. Jako trio „Kresovki” wystąpiły w programie telewizyjnym „Must Be The Music”. Swoim występem w talent show pokazały wielokulturowość i wielojęzyczność Podlasia. Inspiracji muzycznych szukają w śpiewnikach swoich babć, ale również w internecie.
Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku na bazie archiwum pieśni ludowych pozostawionego przez Stefana Kopę, organizuje szereg warsztatów tradycyjnego śpiewu białoruskiego. Relacja z jednego z takich spotkań, które odbyło się w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i prowadzone było przez folklorystkę Irynę Maziuk w dzisiejszej audycji „Pad znakam Pahoni”.
Na białostockim stadionie Chorten Arena trwają 12. Targi Książki. To okazja do nabycia nowości wydawniczych oraz do spotkania z autorami. Na dwóch stoiskach prezentują się również niezależne białoruskie wydawnictwa.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk