Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | 65 – lecie Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża” 08.06.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Równo 65 lat temu, 8 czerwca 1958 roku, powstało Białoruskie Stowarzyszenie Literackie - „Białowieża”. Jest to jedyna białoruska, literacka organizacja poza granicami Republiki Białoruś.
Dziś o historii „Białowieży” i o planach na przyszłość, rozmawiamy z przewodniczącą organizacji, poetką i dziennikarką NIVY – Mirą Łukszą.
W audycji odwiedzimy również Narewkę, gdzie zakończył się 21 Międzynarodowy Plener Malarski. Zaprasza Marek Zabrocki.
Jej twórczość była nierozerwalnie związana z Bielskiem Podlaskim. We wtorek (3.10) po długiej chorobie w wieku 77 lat zmarła białoruska poetka Nadzieja Artymowicz.
Urodziła się w 1946 roku w podbielskim Augustowie. Wychowywała się w Bielsku, który traktowała jak miasto rodzinne i poświęciła mu wiele miejsca w swojej twórczości.
Debiutowała na łamach...
Koncerty „Muzyka bez zastrzeżeń” odbywają się w Hajnówce już od dwudziestu lat. Ich idea jest taka by na jednej scenie zebrać kapele, które śpiewają po polsku i po białorusku. Koncerty zawsze przyciągają wielu fanów a możliwość wystąpienia razem z białoruskimi zespołami czasem jest wręcz kartą przetargową przy zapraszaniu do Hajnówki polskich kapel rockowych –...
Pod koniec października w Bielsku Podlaskim, Orli i Białymstoku odbędą się koncerty tegorocznej „Jesieni Bardów”. „Festiwal to nie tylko koncerty” – zapewnia główny organizator imprezy, przewodniczący Fundacji „Tutaka” – Paweł Stankiewicz.
Wydarzenia mijającego miesiąca podsumują: Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat), Źmicier Kościn (Polskie Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Polskie Radio Białystok).
W Lewkowie Nowym zkończyły się organizowane przez redakcję Tygodnika Białorusinów w Polsce NIVA - XXXV „Sustreczy Zorki”.
W audycji spotkamy się z poetą piszącym po swojomu.
Nagrody Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią przyznawane są w kolki kategoriach – za publikacje w dziedzinie politologii, humanistyki i historii. W każdej z nich oddzielnie za artykuł i monografię. W tym roku Rada Ekspertów za najlepszą monografię historyczną uznała wydaną w Białymstoku książkę Tacciany Astrouskiej „Kultura i protest. Inteligencja, dysydenci i...
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce po raz dwudziesty odbędą się koncerty z cyklu Muzyka bez zastrzeżeń.
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk