Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w kulturze 05.12.2023

5 grudnia 2023

Gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w kulturze, Białystok, 05.12.2023, fot. J. Iwaniuk
Gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w kulturze, Białystok, 05.12.2023, fot. J. Iwaniuk



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2023-12-05 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest to wyraz uznania i podziękowania twórcom, którzy przyczyniają się do rozwoju i ochrony kultury naszego regionu. Dziś (05.12) wręczono nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2022/2023. Wśród 11 nagrodzonych twórców i instytucji są również działające na rzecz kultury białoruskiej. Nagrody marszałka uzyskali Alina Nigierewicz – założycielka i kierowniczka działającego od 20 lat zespołu „Kuranty” oraz klasyk białoruskiej literatury mieszkający od trzech lat na emigracji w Białymstoku Uładzimir Arłoŭ. O uroczystej gali opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Oprócz tego porozmawiamy o elementach regionalnej białoruskiej edukacji w PS nr 1 w Hajnówce.

Zaprasza Źmicier Kościn


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Nowa produkcja grupy Kasary 12.09.2024


Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.



Nowy dom na Podlasiu 11.09.2024


Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.



Problemy Domu Twórców 10.10.2024


Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.



Dzień Biełaruskaj Vajskovaj Słavy 09.09.2024


W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...



Nowy spektakl Teatru Czrevo - 08.09.2024


Tragedia ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę opowiedziana oczyma Arsalana Azzadina, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora bielskiego szpitala. Nowy spektakl działającego w Bielsku Podlaskim Teatru Czrevo porusza temat, który jest żywy wśród mieszkańców całego Podlasia. O spektaklu opowiada autorka scenariusza i reżyser Joanna Troc.



Wystawa „Strój” w Ciechanowcu 06.09.2024


Dowiemy się tu m.in. jak mogła wyglądać księżna z Połocka w XI wieku? W co mogła ubierać się młoda królowa Bona? Czy też szlachcianka z czasów powstania styczniowego. 16 tradycyjnych i historycznych białoruskich strojów można zobaczyć na wystawie „Strój” Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wszystkie eksponaty to dzieło białoruskiej etnografki,...



„Vosień” w białoruskim folklorze 05.09.2024


Te pieśni śpiewano w szczególnych okolicznościach. Mowa o „vosieni” czy tradycyjnych pieśniach jesiennych. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o bogactwie białoruskiego folkloru związanego z okresem jesiennym.



Wernisaż wystawy „Strój” już jutro w Ciechanowcu 04.09.2024


W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu już jutro zostanie otwarta wystawa Kaciaryny Wadanosawaj „Stroj”. Każda rekonstrukcja – jak mówi autorka – jest nie tylko dziełem sztuki, lecz także efektem badań naukowych. Stroje wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft, szycie, krojenie, dzianie i tkanie.



Bieg Tura w Bielsku Podlaskim 03.09.2024


Biegają i spędzają czas na świeżym powietrzu. W Bielsku Podlaskim po raz dziewiąty odbył się Bieg Tura. W audycji Pod Znakiem Pogoni porozmawialiśmy z uczestnikami biegu oraz mieszkańcami miasta, którzy kibicują zawodnikom na trasie biegu.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



KONKURS - Skok w szkolny rok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok