Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Przed konsulatem uczczono pamięć tragicznie zmarłego białoruskiego opozycjonisty 22.02.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku zapalono znicze i przyniesiono kwiaty. Tak przedstawiciele białoruskiej diaspory uszanowali pamięć zmarłego w białoruskim więzieniu opozycjonisty Igora Lednika.
Po wyborach prezydenckich w 2020 roku reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął prześladowanie swoich oponentów na niebywałą skalę. Ofiary tych działań to m.in. Raman Bandarenka, Witald Aszurak czy znany artysta Aleś Puszkin, ale także setki tysięcy emigrantów politycznych, których znaczna część znalazła schronienie w Polsce.
W audycji powiemy również o nowym muzycznym projekcie białostockiego zespołu Ilo & Friends.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Piątek 13 zawsze wywołuje wielkie zainteresowanie. W szerokiej kulturze przyjęło się, że ten dzień przynosi pecha. A w co wierzyli, czego się bali i przed czym przestrzegali Białorusini wcześniej i dziś? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Niemal 200 absolwentów z kraju i zagranicy przyjechało na Zjazd Absolwentów II Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. To okazja do przyjacielskich spotkań, wspomnień i rozmów. Jednak tegoroczny Zjazd był szczególny, bo w bielskich „Białorusach” do matury z języka białoruskiego przystąpiło zaledwie 3 uczniów.
Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.
Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.
Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.
W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...
Tragedia ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę opowiedziana oczyma Arsalana Azzadina, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora bielskiego szpitala. Nowy spektakl działającego w Bielsku Podlaskim Teatru Czrevo porusza temat, który jest żywy wśród mieszkańców całego Podlasia. O spektaklu opowiada autorka scenariusza i reżyser Joanna Troc.
Dowiemy się tu m.in. jak mogła wyglądać księżna z Połocka w XI wieku? W co mogła ubierać się młoda królowa Bona? Czy też szlachcianka z czasów powstania styczniowego. 16 tradycyjnych i historycznych białoruskich strojów można zobaczyć na wystawie „Strój” Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wszystkie eksponaty to dzieło białoruskiej etnografki,...
Te pieśni śpiewano w szczególnych okolicznościach. Mowa o „vosieni” czy tradycyjnych pieśniach jesiennych. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o bogactwie białoruskiego folkloru związanego z okresem jesiennym.
Prowadzący:
Maksym Fionik