160 rocznica śmierci Konstantego Kalinowskiego 22.03.2024

22 marca 2024

Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | 160 rocznica śmierci Konstantego Kalinowskiego  22.03.2024



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2024-03-22 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

160 lat temu w Wilnie, na Rynku Łukiskim, za udział w powstaniu, powieszony został Konstanty Kalinowski– polsko-białoruski działacz niepodległość, powstaniec styczniowy, komisarz powstańczego Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś, dziennikarz i prawnik, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi.

W 1862 roku pod pseudonimem Jaśko haspadar s pad Wilni zaczął wydawać skierowane do chłopów pismo „Mużyckaja Prauda”, jedno z pierwszych czasopism w języku białoruskim.

Kim dla narodu białoruskiego jest Konstanty Kalinowski opowiada historyk – Aleś Kirkiewicz.

W audycji powiemy również o zamieszaniu z wykładami białoruskiego pisarza i historyka Uładzimira Arłowa na Litwie.

Na koniec zaprosimy na konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży „Rodnaje Słowo”.

Zaprasza Marek Zabrocki.


Susza zagraża plonom na Podlasiu 30.04.2025


Takiej suszy jak w tym roku nie było na Podlasiu już od dawna. Swych obaw o tegoroczne plony nie kryją rolnicy.
Jak tegoroczna, wiosenna susza może obić się na uprawach rozmawiamy z rolnikiem z kolonii Śliwowo – Dariuszem Bazylukiem.



„Kresovki” – zespół z Hajnówki, który rozsławił biały śpiew na cały kraj 29.04.2025 r.


Barbara Budnik, Ewa Iwaniuk i Luiza Korzun – trzy dziewczyny z Hajnówki, dzięki którym biały śpiew usłyszano w całej Polsce. Jako trio „Kresovki” wystąpiły w programie telewizyjnym „Must Be The Music”. Swoim występem w talent show pokazały wielokulturowość i wielojęzyczność Podlasia. Inspiracji muzycznych szukają w śpiewnikach swoich babć, ale również w internecie.



Śpiew tradycyjny ciągle w modzie 28.04.2024


Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku na bazie archiwum pieśni ludowych pozostawionego przez Stefana Kopę, organizuje szereg warsztatów tradycyjnego śpiewu białoruskiego. Relacja z jednego z takich spotkań, które odbyło się w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i prowadzone było przez folklorystkę Irynę Maziuk w dzisiejszej audycji „Pad znakam Pahoni”.



Białoruskie wydawnictwa na 12. Targach Książki w Białymstoku 27.04.2025 r.


Na białostockim stadionie Chorten Arena trwają 12. Targi Książki. To okazja do nabycia nowości wydawniczych oraz do spotkania z autorami. Na dwóch stoiskach prezentują się również niezależne białoruskie wydawnictwa.



Podsumowanie wydarzeń kwietnia 25.04.2025


Wydarzenia kwietnia w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).

Wśród poruszanych tematów: wspólne Święta Wielkanocne, zainteresowanie młodego pokolenia tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi, czy „Podlaski Bon Turystyczny” pomoże branży turystycznej w...



Zbliża się jubileusz 60-lecie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podl. 24.04.2025


Szóstego czerwca odbędą się uroczystości związane z 60 – leciem Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim, tak zwanej bielskiej Trójki. O historii szkoły i dniu dzisiejszym rozmawiamy z obecnym dyrektorem szkoły – Piotrem Nikołajukiem i wieloletnim , byłym dyrektorem – Bazylim Leszczyńskim.



Czy Podlaski Bon Turystyczny pomoże miejscowej branży turystycznej 23.04.2025 r.


Podlaski Bon Turystyczny to program samorządu województwa podlaskiego. Jego celem jest wsparcie branży turystycznej w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią. Turyści mogą otrzymać od 200 do 400 złotych dofinansowania na minimum dwa noclegi. Czy na takiej formie wsparcia skorzystają hotele i pensjonaty z okolic Puszczy Białowieskiej – opowiadają właściciele i...



Dawne tradycje tygodnia paschalnego 22.04.2025


Był to czas wesołych zabaw, muzykantów, pieśni i spotkań w rodzinnym gronie. W audycji opowiemy o tym, jak dawniej na wsi, nasi przodkowie świętowali wielkanocny tydzień tzw" świetłą siedmicę". Porozmawiamy także o podlaskich cmentarzach, mogiłach i materialnym dziedzictwie miejsc wiecznego spoczynku.



"Ohulki" z Podlasia 21.04.2025


Był to jeden z najbardziej "śpiewnych" okresów w całym obrzędowym roku Białorusinów Podlasia. Od Świąt Wielkanocy od Lipska na północy po Bug na południu Białostocczyzny wybrzmiewały specjalne pieśni. Na Sokólszczyźnie, w okolicach Gródka, Białegostoku i Michałowa gospodarstwa domowe odwiedzały grupy z "kanapielką". Nad rzeką Narewką młodzież...




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok