Radio Białystok | Mniejszości | Po sąsiedzku | Nasi nowi sąsiedzi – uchodźcy wojenni z Ukrainy 27.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rok po rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji z Kateryną Hacko z Fundacji „Polza” rozmawiamy o sytuacji, potrzebach i problemach uchodźców wkrótce po 22 lutego 2022 i obecnie.
Szkoły to jedno z miejsc na „pierwszej linii frontu” w obliczu fali uchodźców, wśród których dominowały kobiety z dziećmi. Szkoła Podstawowa nr 9 w Białymstoku to placówka, która już przed lutym 2022 miała doświadczenie w pracy z cudzoziemcami. To także jedna z dwóch białostockich szkół, w której odbywają się lekcje języka ukraińskiego. Opowie o tym dyrektor Edyta Harasimczuk i nauczycielka języka ukraińskiego Aleksandra Iwaniuk.
Z Sacydą Dżemaldinową rozmawiamy o roli asystentów międzykulturowych w szkołach w procesie adaptacji i integracji uchodźców.
Będziemy także na zajęciach języka ukraińskiego dla uchodźców. To nowy projekt w Centrum Aktywności Społecznej, a opowie o nim Alina Tkaczyk.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Poruszając różne aspekty życia i działalności naszych nowych sąsiadów – migrantów oraz uchodźców opowiadamy kwestiach związanych z ich zawodową i społeczną aktywizacją
O projekcie, wspierającym ukraińskich uchodźców w powiecie bielskim i hajnowskim i o letnich imprezach prezentujących kulturę mniejszości
Związek Ukraińców Podlasia obchodzi trzydziestolecie działalności. Jubileusz trzydziestolecia obchodziło także czasopismo „Nad Buhom i Narwoju” – z tej okazji wydano książkę – zbiór artykułów publikowanych w czasopiśmie.
W audycji powiemy jak wojna, która dotknęła naszego sąsiada wpłynęła na działalność organizacji i grup działających na rzecz mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, a także diaspory.
Ta sprawa niepokoi cały świat – czy możliwa jest agresja na Ukrainę ze strony Rosji. O tym jak komentuje tę sytuację społeczność ukraińska w Polsce powiedzą liderzy ukraińskich organizacji. Dziś przypada także Dzień Języka Ojczystego
W audycji powiemy o działalności dwóch organizacji działających na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych - białoruskiej Fundacji Tutaka oraz Centralnej Rady Romów, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów.
Jak ratować dziedzictwo kulturowe mniejszości? W audycji porozmawiamy nieco o różnych sposobach przekazywania, popularyzacji, a często nawet ratowania od zapomnienia dziedzictwa kulturowego i tożsamości różnych grup mniejszościowych
Rok 2021 zbliża się do końca. Dziś w programie zapytamy jaki był dla organizacji i instytucji działających na rzecz zachowania kultury i dziedzictwa mniejszości narodowych i etnicznych w województwie podlaskim.
Relacja z koncertu galowego XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej, wizyta na obradach V Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej i podlaska nominacji do Nagrody POLIN.
Prowadzący:
Źmicier Kościn