Dlaczego w trawie piszczy? Wiosna

23 marca 2024

Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak
Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak



0:00
0:00
"Moje życie z Simoną Kossak" Lecha Wilczka, odc. 12


0:00
0:00
"Moje życie z Simoną Kossak" Lecha Wilczka, odc. 11


0:00
0:00
Bociany | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego ptaki śpiewają?


0:00
0:00
Wiosenne obloty pszczół


0:00
0:00
Wiosenne zmiany w wyglądzie zwierząt i roślin


0:00
0:00
Miesiąc kwiatów


0:00
0:00
Marcowanie kotów


0:00
0:00
Przedwiośnie – wielkie poruszenie wśród zwierząt


0:00
0:00
Słonki - porzucone narzeczone


0:00
0:00
Niewierność ptaków


0:00
0:00
Małżeństwa gęsi


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Urodziła się w Krakowie 30 maja 1943 roku, w znanej artystycznej rodzinie. Wychowała się w Kossakówce. To córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza Kossaków - trzech malarzy rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. To także siostrzenica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie podjęła pracę w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży, a 5 lat później w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Od tej chwili związała swoje życie z Puszczą Białowieską, gdzie mieszkała przez ponad 30 lat wraz z fotografikiem Lechem Wilczkiem w rozsławionej przez nich leśniczówce „Dziedzince". 

Lata pracy owocowały kolejnymi tytułami naukowymi, prestiżowymi stanowiskami i odznaczeniami. Stopień naukowy doktora nauk leśnych nadała jej w 1980 roku Rada Naukowa Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. Jedenaście lat później otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk leśnych. Rok 2000 przyniósł jej tytuł profesora nauk leśnych. Od stycznia 2003 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży. Pod koniec 2004 roku została przewodniczącą Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego. Była też redaktorem naczelnym Wydawnictw Instytutu Badawczego Leśnictwa, czasopism ,,Prace IBL i, Leśne Prace Badawcze" oraz „Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody: Od 2002 roku prowadziła zajęcia z ekologii i ekofilozofii na Zamiejscowym Wydziale Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 1997 roku otrzymała Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w 2000 roku - Złoty Krzyż Zasługi, a w 2003 roku - Medal im. Wiktora Godlewskiego.Szczególnym uznaniem i popularnością cieszyła się jej działalność informacyjno-edukacyjna i dydaktyczna. Była autorką ponad 140 oryginalnych opracowań naukowych, artykułów popularnonaukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych i czterech książek. Realizowała również filmy przyrodnicze, prezentowane i nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. 

Od kwietnia 2001 roku, przez 6 lat, codziennie na antenie Polskiego Radia Białystok opowiadała ciekawie i z sercem o rozmaitych stworzeniach, starając się uczulić ludzi na los ich braci mniejszych. Gawędy „Dlaczego w trawie piszczy?" zawsze miały rzesze wiernych słuchaczy, zafascynowanych zarówno przyrodą, jak i porywającym, emocjonalnym sposobem opowiadania Simony Kossak. Ukazywały barwny świat roślin i zwierząt. Uczyły patrzeć, czuć i rozumieć przyrodę. Miarą popularności gawęd i ich autorki było przyznanie jej przez słuchaczy Radia Gdańsk w 2003 roku tytułu „Osobowość Radiowa.

Po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła 15 marca 2007 roku w białostockim szpitalu klinicznym. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Porytem k. Stawisk - miejscowości, w której ślub brali jej dziadek, Wojciech Kossak i babka, Maria z Kisielnickich. 

Tekst pochodzi z I wydania, "Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak".


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do końca moich dni


Kolejna, po "Lekarce nazistów", "Złodziejce listów" i "Agentce wroga", powieść łomżanki Anny Rybakiewicz. Tym razem to osadzona w wojennych i powojennych latach burzliwa historia Apolonii Dobkowskiej.



Magiczny świat Puszczy Białowieskiej


W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad trzydzieści pięć lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.



Jak odkryć prawdę, gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety?


Warszawa 1944. Bracia bliźniacy. Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. Dobry i zły. Obaj stają na drodze łączniczki Wandy. Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie. Na naszej antenie najnowsza powieść Gosi Nealon, Polki, mieszkającej w Nowym Jorku.



"Topniejące serce" - piękna opowieść na długie wieczory


Czy wyjaśnienie spraw, które Maja zepchnęła w głąb swej duszy, sprawi, że roztopi się lód, który skuł jej serce? Piękna opowieść Joanny Tekieli na antenie Polskiego Radia Białystok.



Czy warto wierzyć w Mikołaja?


Wierzysz w Mikołaja? Agnieszka nie bardzo, ale próbuje ze wszystkich sił. Szczególnie w tego jednego, który pewnej śnieżnej nocy nieproszony zawitał w domku jej babci. Babci, która w tajemniczych okolicznościach zaginęła…A to dopiero początek wydarzeń w świątecznej powieści Magdaleny Witkiewicz - "Uwierz w Mikołaja". To nowe, uzupełnione wydanie książki,...



Beya o sobie, filmie, ludziach i marzeniach


Fanów filmowego komendanta policji z Królowego Mostu czeka nie lada gratka. Na antenie Polskiego Radia Białystok będzie można posłuchać „U Pana Boga na dywaniku”, czyli wywiad-rzekę z aktorem Andrzejem Beya-Zaborskim.



Portret prawdziwej królowej polskiego kryminału


Polski kryminał miał tylko jedną królową - Joannę Chmielewską, autorkę książek, które czytały miliony. Za jej biografię wzięła się Katarzyna Droga. W efekcie powstała opowieść zabawna i - jak to u Chmielewskiej - z wieloma zwrotami akcji.



Podwójna gra Angeli Dremmler


Trzecia, po "Lekarce nazistów" i "Złodziejce listów" powieść łomżanki Anny Rybakiewicz. Tym razem bohaterką jest młoda kobieta, która prowadzi podwójną grę z niemieckim wywiadem podczas wojny.



"Nad Niemnem" - prawda i fikcja


Czy opisane przez Elizę Orzeszkową dzieje bohaterów "Nad Niemnem" były oparte o fakty, czy były literacką fikcją? Robert Pawłowski przedstawia dalsze losy postaci z powieści.




 
 

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok