Radio Białystok | Magazyny | Powieść tygodnia | Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Był sobie piłkarz..." to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu. Przez cztery tygodnie na antenie Polskiego Radia Białystok prezentujemy fragmenty trzytomowej serii Antoniego Bugajskiego, dziennikarza "Przeglądu Sportowego".
Do 12 lipca codziennie można też wygrać egzemplarz książki z serii Biblioteka Przeglądu Sportowego.
Autorowi w najmniejszym stopniu nie zależało na podążaniu wydeptanymi reporterskimi ścieżkami, odpytywaniem tylko wielkich piłkarzy. Są też tacy, o których współcześnie niewiele się mówi. To po prostu opowieści o ludziach, dla których futbol był szansą, przygodą, drogą do sukcesu, a czasem trudnym przeznaczeniem.
Antoni Bugajski - urodzony w Limanowej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarski wychowanek krakowskiego "Tempa", od 1998 roku w "Przeglądzie Sportowym" i przez kilka lat szef działu piłka nożna. Współautor albumu "Biało-Czerwone Mundiale" (2006), nominowany razem z Pawłem Rusieckim do nagrody Grand Press (2006) za cykl artykułów pt. "Lista Fryzjera" o korupcji w polskim futbolu. W 2020 roku ukazała się pierwsza część zbioru "Był sobie piłkarz...", potem powstały jeszcze dwie.
Fragmenty książki czyta aktor Teatru Dramatycznego Patryk Ołdziejewski, adaptacja - Dorota Sokołowska, realizacja - Mariusz Woroniewski.
"Był sobie piłkarz" Antoniego Bugajskiego od poniedziałku do piątku o 4:40, 9:40 i 22:40.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.
Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.
Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.
Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.
To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.
Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.
"Dolina szpiegów" to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia.
Najgłośniejszy tytuł ostatnich miesięcy w Polskim Radiu Białystok! Joanna Kuciel-Frydryszak oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swojej codzienności i marzeniach. To hołd dla pracy naszych prababć i babć, które codziennie zmagały się z przeciwnościami losu.