Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Cały czas prowadzone są badania nad koronawirusem. Próbujemy poznać jego strukturę, jak i mechanizm pokonywania naszej zapory immunologicznej i dróg zakażania organizmu. Próbuje się także stworzyć szczepionki oraz znaleźć leki, które pomogą w terapii chorych na COVID-19. Pojawiają się informacje, jak np. naukowców z Pittsburgha, którzy próbują już szczepionkę uodparniającą, opartą na doświadczeniach z SARS i MERS. Badacze zainteresowali się białkami powierzchniowymi koronawirusa. Mają one kluczowe znaczenie we wnikaniu do ludzkiego organizmu. Szczepionka ma mieć postać plastra z mikroigiełkami z cukru.
Goście Lecha Pilarskiego:
dr hab. Karol Kramkowski – farmakolog z Uniwersytetu Medycznego
dr Marek Bartoszewicz – mikrobiolog z Uniwersytetu w Białymstoku
Czy w trakcie pandemii talenty mają lock down? Czy skupiły się – tak jak pieniądze zresztą – na walce z koronawirusem?
Białostoccy naukowcy opatentowali preparat do skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia grzybic.
Zajmiemy się szlachtą – rodziną, dochodami, podziałami ekonomicznymi i społecznymi.
Gdzie jest granica w medycynie i nauce?
Sięgamy w głąb historii, ale jednocześnie do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zajmujemy się bowiem Jaćwingami oraz badaniami archeologicznymi i historycznymi tego ludu.
Czy wirus mutuje? W jakim kierunku? Czy szczepionki będą dostosowane do tych zmian? Jaką będą dawały odporność? Czy tak jak w przypadku grypy trzeba się będzie szczepić co roku?
Oprócz szczepionki, personelu i leków najbardziej poszukiwanym artykułem jest teraz tlen medyczny. Potrzeba go bardzo dużo przy leczeniu pacjentów z COVID-19.
Czym oddychamy jesienią i zimą?
Czy zieleń w miastach to tylko rekreacja, czy może ma też wpływ na mikroklimat? Czym wyróżnia się Białystok na tle innych miast i czy nadal jest miastem zielonym?
Prowadzący:
Lech Pilarski