Radio Białystok | Reportaż | "Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

20 maja 2019, godz, 17:15 i 22:15

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Chcę się sprawdzić - reportaż Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Początek tej choroby jest trudny do uchwycenia. Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie, bo już w wieku 10 lat. Później wszystko potoczyło się lawinowo. Wiele lat zajęło mu zrozumienie, że nie jest to jego życiowa droga. Poszedł na odwyk, zaczął studia. Ma 30 lat, a od trzech nie pije.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

"Rowerem i rotorem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pewnego razu spotyka się dwóch obcych sobie ludzi. Od tego momentu zaczyna się ich przyjaźń i wzajemne wsparcie. Każdy z nich stacza codzienną walkę z samym sobą, Karol jadąc rowerem dookoła Polski, zaś Jarek cierpliwie ćwicząc swoje sparaliżowane ciało. To opowieść o autorskiej akcji charytatywnej Karola Dziedziula z Sokółki "Pomoc kręcona kilometrami".

09 lipca 2020, godz. 22:15


"Trzymam się Biebrzy" - reportaż Lecha Pilarskiego

Mirosław Kobeszko z Uścianka ze wszystkich wód świata najbardziej ukochał Biebrzę. Przed laty członek kadry narodowej płetwonurków, wielokrotny mistrz Polski, trener kadry narodowej oraz szkoleniowiec płetwonurków dla policji i antyterrorystów. Na emeryturze zaszył się w domu pod lasem, za sąsiadów ma łosie, dudki czy

8 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

7 lipca 2020, godz. 22:15


"Los jak kromka chleba" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak smakuje prawdziwy chleb? Zapamiętał to Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej i przez lata wypiekał go zgodnie z dawnymi rodzinnymi recepturami. Splot nieszczęśliwych wydarzeń sprawił, że dom i gospodarstwo pana Andrzeja zostało zlicytowane, a on wraz z rodziną już niebawem będzie musiał opuścić ojcowiznę. Na razie chleba nie wypieka, ale ciągle liczy na cud w swoim życiu.

6 lipca 2020, godz. 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

3 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sztafeta pamięci" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką tajemnicę mogą kryć rodzinne losy? Jak długo można czekać na ich odkrycie? Wojciech Przybysz historię swojego dziadka poznał dopiero pół wieku po jego śmierci, z chwilą śmierci własnego ojca. Poszukiwanie grobu Józefa Przybysza potraktował jako ojcowski testament.

2 lipca 2020, godz. 22:15


"To ja, Kosma" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Żyją wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Ich ból jest niewidoczny dla oczu, a sprawia, że wstanie z łóżka codziennie rano jest nie lada wyczynem. Około 1,5 miliona osób w Polsce choruje na depresję. Kosma ma 19 lat i swoje marzenia. Niedawno zdał maturę i podjął pracę. Gdy śpiewa i gra swoje piosenki na gitarze czuje się wolny od bólu, poczucia pustki i bezsensu.

1 lipca 2020, godz. 22:15


"Mimo lęku" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pandemia koronawirusa wpłynęła i nadal wpływa na nasze zachowania, przemyślenia i priorytety. Mamy prawo zwyczajnie po ludzku się bać, niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy. Mimo zmęczenia, strachu, załamania i wielu wątpliwości co do słuszności wybranej drogi zawodowej, bohaterka reportażu - pielęgniarka z długoletnim stażem – nigdy nie zdezerterowała.

30 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

29 czerwca 2020, godz. 22:15


"Blisko, coraz bliżej" - audycja dokumentalna Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

28 czerwca 2020, godz. 18:05


"Blisko, coraz bliżej" - audycja Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

26 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Stworzony do natury" - reportaż Dominiki Dębskiej

Radek Buczyński to młody rolnik, który prowadzi pierwsze w regionie gospodarstwo permakulturowe.

25 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Janowy dom" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dom pełen książek, przyjaciół, rzeźb, a teraz też i wspomnień. Dom zapisany w historii rodziny Leończuków - i w poezji, i w zapiśnikach najmłodszego z rodzeństwa. Ten dom stoi od dziesięcioleci w Łubnikach, a mieszka w nim długoletni dyrektor Książnicy Podlaskiej, wykładowca akademicki i przede wszystkim najsłynniejszy poeta - Jan Leończuk.

24 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:30


"Ojcowski ogień" – reportaż Antoniego Rokickiego

W męskim gronie szczerze rozmawiają o codziennych wyzwaniach związanych z wychowywaniem dzieci. Ojcowskie Kluby Tato.Net są już w blisko 50 miejscach w całym kraju. Jest też kilka klubów za granicą, m.in. na Ukrainie, Litwie, czy w Niemczech.

23 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia Gienia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Malarsko oddane zdjęcie babci Gieni - mural pojawił się na ścianie wieżowca przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, a film, w którym wnuczka Elżbieta - dziś również babcia - wspomina swoją „ukochaną babcię Stasię” krąży po Internecie. Zarówno film, jak i mural promują akcję „Wyślij pocztówkę do Babci” wymyśloną przez twórców Up To Date Festival w Białymstoku. Jaki sens niesie słanie pocztówek do babć w XXI wieku? Jakie historie życia kobiet kryją się za muralem i filmem? Jaki oddźwięk w rzeczywistości mają te dzieła?

22 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


21 czerwca 2020, godz. 18:05


"A ja gwiżdżę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gwizdek, Gwizduś, Świstak – różnie o nim mówią ci, którzy wiele razy słyszeli jak pięknie wygwizduje różne melodie i arie operowe. Mieszka z dala od miasta i ludzi, w małym domku pod lasem razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi

19 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Tam gdzie wiatr poniesie" - reportaż Andrzeja Ryczkowskiego

Jakie były początki baloniarstwa w Białymstoku? W październiku 1975 roku dwaj studenci pedagogiki, wtedy jeszcze filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, wpadli na pomysł, żeby zbudować balon.

18 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Wszystko gra" - reportaż Alicji Pietruczuk

Andrzej Kozłowski - aktor - pasjonuje się robieniem dziwnych instrumentów i grą na nich. Jest też pasjonatem zegarków.

17 czerwca 20120, godz. 17:15 i 22:15


"Jest kilka początków" - reportaż Joanny Sikory

Wystawa wojennych rysunków stała się pretekstem do rodzinnego zjazdu w Krynkach.

16 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dobro wraca do Przystani" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Choć uważali się za amatorów, podeszli do sprawy profesjonalnie. Dwóch kajakarzy z Suwałk postanowiło przepłynąć trasę z Wigier na Suwalszczyźnie do Morza Bałtyckiego. Nie miała to być jednak tylko i wyłącznie nietypowa wyprawa dwóch znajomych - przyświecał im szczytny cel.


"Liberté znaczy wolność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak wygląda wolność? Ma zapach starego drewnianego domu, stodoły, w której jest pracownia, kobiet rzeźbionych tak, jak życzy sobie tego wyobraźnia. Patricia Meunier wybrała wolność w środku podlaskiego lasu, do którego zjechała wprost z Paryża.

12 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jego ścieżką" - reportaż Katarzyny Michalak

O św. Janie Pawle II opowiedziano już w setkach filmów i audycji dokumentalnych. Trudno zatem opowiadać w sposób nowy i oryginalny. Jednak trzeba to czynić, bo mechanizmy pamięci rządzą się swoimi prawami, a nowe pokolenia w ogóle tą pamięcią nie operują. Osobiste świadectwa zawsze przemawiają najmocniej.

11 czerwca 2020, godz. 13:10 i 22:10


"Zakwas w spadku" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Chleb jest życiem - mówili mieszkańcy Ciechanowca, których autorka reportażu spotkała pod piekarnią Mirosława i Krystyny Kobusów. Jak co dzień przyszli po pieczywo do miejsca, gdzie od ponad pół wieku przedłuża się ten sam zakwas.

10 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Przywłaszczyciele" - reportaż Wiesława Janickiego

Reportaż z 1977 roku z przymrużeniem oka, choć ze śmiertelną powagą, rozważa problem kradzieży w sklepach samoobsługowych.Czy pani, która do kanki z kefirem dolewa ukradkiem śmietanę, kradnie czy po prostu przywłaszcza? A może urzeczywistnia archetypu raju, w którym wszystko jest dostępne bez ograniczeń...

9 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Tryton na trawie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Statek pasażerski Tryton, który 21 lat temu gościł na swoim pokładzie Ojca Świętego nie będzie pływał po Wigrach. Szlakiem papieskim turystów będzie teraz woziła inna jednostka, której właściciel wygrał przetarg ogłoszony przez dyrekcję Wigierskiego Parku Narodowego. O wszystkim zdecydowały oczywiście pieniądze, które co roku będą zasilać parkowe konto.

8 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Droga Kwarantanno" - słuchowisko Cezarego Galka

Podstawą scenariusza są autentyczne listy pisane anonimowo przez ludzi pozostających w domowej kwarantannie. To pokłosie projektu realizowanego przez zespół psychologów z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Koronawirus działa jak katalizator uczuć i zachowań...

7 czerwca 2020, godz. 18:05


"Obywatel Podlasia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każdy z nas szuka swego miejsca na Ziemi, gdzie można odpocząć, czy zrobić coś dla siebie. Nieważne jaki jest nasz status: czy mamy łódkę, willę, małą chatkę, czy - tak jak Oleg Kobzar- 40 metrów kwadratowych. Artysta, malarz, urodził się w 1971 roku w Homlu na Białorusi. Mińsk, Bielsk Podlaski, Warszawa - te miasta zostawiły swój ślad w jego twórczości. Koleje losu sprawiły, że przybył do Białegostoku

5 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. Pani Maria ma świadomość tego, że opowieści są częścią dziedzictwa Tykocina, dlatego chętnie się nimi dzieli.

4 czerwca 2020, godz.17:15 i 22:15


"Na pół oddechu" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koronawirus dotyka osoby w różnym wieku i wywołuje różnego rodzaju dolegliwości. Nawet po wyleczeniu, ci którzy zachorowali na COVID-19 mogą borykać się z powikłaniami. Jak wygląda przebieg choroby? Jak można zarazić się wirusem? Czym charakteryzują się dolegliwości?

3 czerwca 2020, godz.17:15 i 22:15


"Rysiu rzucił szkołę" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Siedemnastoletni Ryszard Kurdej powiadomił swoich rodziców o tym, że rzuca szkołę, ponieważ dostał pracę. Początkowo jego rodzice byli przerażeni. W Polsce do 18. roku życia istnieje obowiązek szkolny. Rysiu dostał jednak pracę w szkole alternatywnej. Polega ona na pomocy młodszym dzieciom w nauce. Okazało się też, że Ryszard może przejść na system edukacji domowej. Rodzice cały czas mieli obiekcje, jednak zapał syna w końcu ich przekonał, by spróbować

2 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Anatomia życia" - reportaż Marcina Matysiuka

Są pytania zadawane wiecznie. I odpowiedzi utęsknione. Z jednej strony dziecięca nadzieja, z drugiej doświadczenie jesieni życia - tych, którzy dzieciństwo mają dawno za sobą. Pomiędzy nimi pytania o rzeczy najważniejsze - szczęście, cierpienie, sens istnienia.

1 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Żółto-czerwone stulecie" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Dziś to sportowa wizytówka Białegostoku.Przed laty rozsławiali ją bokserzy, judocy, lekkoatleci szachiści i szermierze. Po nich dziś w Jagiellonii nie ma śladu. Jaga - dawniej była to skromna drużyna po cichutku pukająca bram piłkarskiej elity. I choć piłka przez lata nie stanowiła o sile klubu, to ona teraz daje klubowi sławę.

31 maja 2020, godz. 18:05


"Dziękuję, Fabienne" - reportaż Alicji Pietruczuk

Marcel Erve z Francji dzięki przyjaciołom odnajduje swoją polską rodzinę. Wraz z folklorystycznym zespołem z Bretanii przyjeżdża na festiwal do Czeremchy i wraz z całą grupą odwiedza mieszkającą na południu Polski swoją cioteczną siostrę.

28 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Planetka ziemia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko trzysta metrów kwadratowych, ale dla użytkowników cała planeta szczęścia. Działkowcy od lat uprawiają swoje małe ogródki, ale dopiero pandemia pokazała, jak dużo wolności i radości daje dzierżawa małego kawałka ziemi. 

27 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

26 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok