Radio Białystok | Reportaż | "Co z tą Kasą?" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego

"Co z tą Kasą?" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego

27 września 2015; godz. 18:05

Jesień z Bluesem 2014, fot. Joanna Żemojda
Jesień z Bluesem 2014, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
"Co z tą Kasą?" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to dwójka "opętanych" bluesem muzyków z Białegostoku - Ryszard "Skiba" Skibiński i Jarosław Tioskow - postanowiła założyć zespół odpowiadający ich muzycznym fascynacjom. Po kilku tygodniach dołączył do nich perkusista Mirosław Kozioł. Zaprosili do współpracy kolegów i zaczęli grać jako Kasa Chorych.

Szybko zdobyli popularność w całym kraju. Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał. Ogromnym szokiem była dla wszystkich śmierć lidera zespołu - Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Jednak, mimo różnych perturbacji, Kasa Chorych istnieje to dziś z jednym z jej założycieli Jarosławem Tioskowem.

Dziś, po 40 latach od powstania zespołu, Jarosław Tioskow, Jacek Kaczyński, Mirosław Kozioł, Mirosław Wiechnik, Włodek Dudek i Michał Kielak opowiadają o historii, a także najlepszych i najtrudniejszych momentach w życiu Kasy Chorych.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

"Po mistrzowsku" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jagiellonia Białystok pierwszy raz od początku swojego istnienia zdobyła tytuł mistrza Polski w piłce nożnej. Najwytrwalsi miłośnicy Jagi spędzili wiele godzin, pokonując setki kilometrów, by dopingować swojej drużynie w drodze po mistrzostwo. Dumni po zwycięstwach, wierni po porażkach - tworzą żółto-czerwoną rodzinę i kibicują po mistrzowsku. Autorki reportażu towarzyszyły tym najwierniejszym kibicom przez ostatnie trzy kolejki Ekstraklasy. Przypominamy reportaż emitowany tuż po zdobyciu przez Jagę tytułu mistrza w maju tego roku.

23 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Czułe ucho. Paradoksy Edwarda Redlińskiego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Edward Redliński był na początku reporterem i dziennikarzem z nosem węszącym rzeczywistość. Miał nieposkromiony temperament i wielki talent. „Gdyby zniknęły wszystkie jego książki, wystarczyłaby mu sława, jakiej zaznała „Konopielka” – twierdzi krytyczka literacka prof. Jolanta Sztachelska.

22 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zmierzch Siennego Rynku" - reportaż Edwarda Redlińskiego

W 1968 roku zlikwidowano w Białymstoku legendarny targ na Siennym Rynku, przeniesiono go na ul. Bema. Jest to pierwszy reportaż dźwiękowy w archiwum naszej rozgłośni. Autor Edward Redliński oddał w nim klimat okolic Siennego Rynku: konie, furmanki, "terpentynę sprzedaję", Cyganka powróży i pośpiewa, biustonosze francuskie, słynna knajpa "Staromiejska"...

19 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Więcej niż dom" - reportaż Joanny Sikory

Drzwi tego domu zawsze stały otworem dla ludzi potrzebujących wsparcia i schronienia. Dziś rozległa posiadłość w wileńskiej dzielnicy Antokol liczy ponad 80 lat. Otoczona drzewami zaświadcza nie tylko o trudnej historii rodziny Strużanowskich, ale i miasta. W czasie wojny i trudnych latach powojennych ten dom dla wielu stał się azylem i drogą do wolności.

18 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Moja nowa mowa" - reportaż Dominiki Dębskiej

Z tym problemem zmaga się pół miliona Polaków. Białostoczanin Michał Dowgiert z jąkaniem walczył od dziecka. Problem z płynnym wypowiadaniem uniemożliwiał Michałowi swobodne kierowanie życiem, ograniczał też towarzysko. Wszystko do chwili, gdy trafił na nowatorską terapię...

17 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ten pierścień" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak to jest być niepełnosprawnym artystą na wsi? Mierzyć się nie tylko z własnymi ograniczeniami, ale i krytycznymi spojrzeniami społeczności? Tymoteusz Muśko - malarz prymitywista nazywany Nikiforem Północy dopiero po wyjeździe do Suwałk z rodzinnego Dubna zaczął malować farbami, wcześniej szkicował tylko kredkami.

16 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z iskrą w oku" - reportaż Joanny Sikory

Niewielki zielony kiosk, a w nim prawdziwe muzeum. Na półkach wiekowe radia, zegary i przeróżne stare sprzęty z poprzedniej epoki. Na każdy pan Waldemar Maliszewski, w przerwie pomiędzy ostrzeniem narzędzi, patrzy z czułością. Ten malutki kiosk to przede wszystkim miejsce, gdzie w Białymstoku można naostrzyć noże, tasaki, sitka czy nożyczki.

15 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ojciec, stryj, dziadek..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Obława Augustowska - latem 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD w powiecie augustowskim i suwalskim zatrzymują blisko 8 tysięcy osób.

12 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Paweł Hulajnoga" - reportaż Alicji Pietruczuk

Hulajnoga zawsze jest w pobliżu. Na niej Paweł Kalinowski przemierza drogi i bezdroża województwa podlaskiego. Zebranymi podczas wypraw wrażeniami dzieli się w mediach społecznościowych. Wyruszamy w podróż nad Narew. Cieszymy się wiejskim spokojem i rozmowami ze spotkanym w różnych zakątkach regionu mieszkańcami, bo "droga to ludzie".

11 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Leśne chłopy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.

10 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na fali wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

To był bilet w jedną stronę. Od niechęci władzy ludowej nie było wtedy odwrotu. W 1981 roku Lech Foremski razem z rodziną wyjechał z Białegostoku. Najpierw do Austrii, a potem do USA. Zostały wspomnienia o obrazach białostockich ulic, twarzach przyjaciół i tęsknota. Przelane na papier stworzyły opowieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i ojczyzny. Gdzie ona jest po tylu latach?

9 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z widokiem na życie" - reportaż Joanny Sikory

Taka informacja wywraca życie do góry nogami. Tak też było w przypadku pani Małgorzaty. Z pozoru niegroźna torbiel okazała się nowotworem jajnika. Najpierw gonitwa myśli i burza uczuć, które stopniowo udało jej się przeobrazić w siłę do działania. Choroba nowotworowa to był też czas, gdy ona walczyła o zdrowie, a bliscy ze swoim strachem o nią.

8 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni ze wsi Grzędy" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne. Nigdy jednak nie zapomniał ani o swojej rodzinnej biebrzańskiej wsi, ani o swoich polskich korzeniach. Wraz z żoną Marią pielęgnują pamięć o Grzędach i wspierają Polonię w Bayonne w USA.

5 lipca 20234 godz. 17:15 i 22:15


"Na swoim" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mijają trzy lata od szturmu kilku tysięcy migrantów kierowanym przez służby białoruskie na przejściu polsko-białoruskim w Kuźnicy. Autorka reportażu przemierza przygraniczne miejscowości z byłej strefy zamkniętej z powiatu sokólskiego i rozmawia o życiu na granicy z mieszkańcami, wśród których są jej rozmówcy sprzed trzech lat.

4 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Drugi dom" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jeden z najtrudniejszych dylematów dojrzałego życia. Kiedy choroba odbiera samodzielność starszym schorowanym rodzicom, a sami nie jesteśmy w stanie się nimi zajmować. Jak znaleźć miejsce, które zapewni bezpieczeństwo, profesjonalną opieką i ludzkie traktowanie - które będzie jak drugi dom? Z takim wyzwaniem mierzyła się rodzina pani Agnieszki...

3 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom, kreska, pamięć. Henryk Wilk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Uwieczniał zaułki, uliczki i budynki Białegostoku. Projektował przyszłość, szkicował kupowanymi na bazarze piórkami, a ślad zostawiał na starym naświetlonym papierze fotograficznym. Henryk Wilk był dziennikarzem i rysownikiem, ślad jego kreski w Gazecie Białostockiej kojarzy mnóstwo Podlasian.

2 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"U źródła" - reportaż Joanny Sikory

W środowisku twórców ludowych mało kto o nim nie słyszał. Eugeniusz Markiewicz to tkacz, którego umiejętności wprawiają w podziw.

1 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Haczyki życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są z różnych pokoleń i momentów życia, ale łączy ich wspólna pasja - wędkowanie oraz miejsce – staw przy ul. Mickiewicza w centrum Białegostoku. To raj dla miejskich wędkarzy i nie tylko ze względu na ryby, ale też malowniczy zakątek wokół stawu, pełen zieleni i ptaków. Jak pasja tych osób łączy się z ich codziennym życiem?

28 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni ślad" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Przez ponad osiemdziesiąt lat w jednym z białostockich domów leżały dwa zwoje Tory. Zawsze najstarsza z kobiet w rodzinie przekazywała je córce, ale tylko takiej, która także miała córkę. Te dwa zwoje to jedyny znany ślad po Wielkiej Synagodze, którą w 1941 roku spalili Niemcy wraz z zamkniętymi w niej ludźmi. Pani Grażyna zdecydowała się je oddać do Galerii Slendzinskich. Poczuła ulgę, że dotrzymała obietnicy, że zwoje nigdy nie zaginą. I wdzięczność nieznajomemu komuś, kto wyrzucił je z płonącej Synagogi, bo będą przypominać, co zdarzyło się 27 czerwca 1941 roku w Białymstoku...

27 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Historie nieusłane różami" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Począwszy od lat 90-tych przez dwadzieścia lat Halina Londowska tworzyła dźwiękowe opowieści - reportaże w Radiu Białystok. Szczególnie bliskie były jej tematy interwencyjne, w których stawała w obronie skrzywdzonych ludzi, po drugiej stronie mając policję, sądy, lokalnych włodarzy.

26 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Duch ogrodu mojej mamy" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pół hektara różnorodnych, czasem egzotycznych roślin rozpościera się przy jednym z domów w Drozdowie. To miejsce jest pełne różnych roślin z niesamowitą paletą barw. Kwitną, mimo że od roku nie zajmuje się nimi ich właścicielka - Krystyna Zacharzewska.

25 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory

Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".

24 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do których zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz nieobecności domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba. Wyrusza na poszukiwania, a towarzyszy jej idealna chmurka, którą Ktoś Bardzo Ważny chce dać znać, że nasi bliscy zawsze są obok...

23 czerwca 2024, godz. 18:05


"Być jak Szymon Marciniak" - reportaż Marka Gąsiorowskiego i Roberta Rzeźnickiego

Po mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze wielką popularność zdobył sędzia Szymon Marciniak. Jako pierwszy w historii Polak poprowadził finał największej piłkarskiej imprezy na ziemi. W jednej chwili stał się najlepszym arbitrem na świecie i zyskał wielu naśladowców. Także prowadzące piłkarskie mecze kobiety widzą w Marciniaku wzór do naśladowania.

21 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie nogi, cztery łapy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Choć wcześniejsza ścieżka zawodowa Nicole nie miała nic wspólnego ze zwierzętami, to postanowiła poświęcić swoją pracę właśnie im. Przez kilka lat pracowała jako opiekun w białostockim Akcencie ZOO. Nicole nie tylko włożyła serce w opiekę nad swoimi podopiecznymi, ale też czerpała od nich wiele radości i mądrości życiowych.

20 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Udarowane życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Macierzyństwo to najsilniejsza motywacja, by walczyć o siebie. Dla Zuzanny Butkiewicz najważniejszym powodem, by się nie poddawać, była trójka jej dzieci...

19 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Twardy orzech do zgryzienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

O Puszczy Białowieskiej - jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie pomysły rozgrzały strony sporu do czerwoności. Czy sprzeczne poglądy ekologów, polityków, samorządowców, mieszkańców pogodzi ogłoszona niedawno Tarcza Wschód i wprowadzona na tym terenie strefa buforowa?

18 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Torebka to nieodzowny atrybut kobiecości od przeszło 200 lat. Odzwierciedla indywidualny gust i jest częścią kobiecej stylizacji. Jest oczywiście praktyczna, bo można tam schować wszystkie niezbędne przedmioty. Ich imponującą kolekcję posiada Elżbieta Smoleńska. Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety.

17 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni lot" - audycja dokumentalna Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

W tym roku mija 80 rocznica Desantu na Normandię, w którym brało udział wielu polskich lotników, między innymi Aleksander Chudek, zapomniany as polskiego lotnictwa bojowego. Przez 60 lat był uznany za zaginionego. W Anglii pozostała żona i dzieci, w Polsce rodzice i rodzeństwo. Pewnego dnia mieszkańcy jednej z francuskich wiosek odnaleźli zagrzebane w ziemi szczątki wraku samolotu, który został zestrzelony w trakcie desantu na Normandię. Historia pełna tajemnic i niedomówień staje się ponownie aktualna i zmienia ludzkie życie.

16 czerwca 2024, godz. 18:05


"Melodia zmian" - reportaż Miłki Malzahn i Joanny Sikory

Ania przekraczała granicę ukraińsko-polską z pierwszą falą uchodźców, w największym chaosie. Sama. Miała wtedy niespełna 16 lat. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosła osoba – podjęła się wielkiej niewiadomej. Postanowiła znaleźć swoje miejsce na tej niespokojnej ziemi.

14 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać. Ze skutkami kryzysu mierzą się także mieszkańcy, część przygranicznych terenów ponownie obejmie strefa buforowa z zakazem przebywania. Czy decyzja zwiększy bezpieczeństwo i zatrzyma nową falę nielegalnej migracji?

13 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Czas za czasem” - reportaż Doroty Sokołowskiej

To nie jest zwyczajny dom, ma w sobie zapisaną historię. Pozostały też oryginalne drobiazgi z dawnego czasu, jak mosiężny kocioł do obróbki mięsa czy szwedzka lampa do opalania tuczników. Choć wszystko się zmieniło na ulicy Mickiewicza, dom z adresem 71A ciągle stoi.

12 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

11 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Joanny Sikory

Dom żyje dopóki żyje w nim człowiek. Z tym też tak było. Po śmierci jego właścicielki zamarł. Skrzypią tylko drewniane schody, z roku na rok coraz głośniej.

10 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zamknięte w skrzynce" - reportaż Michała Zaręby

Tu nie jest potrzebna scena z aktorami. Robert Poryziński sam tworzy teatr. Jak sam mówi - to „Teatr Miejsca”. Wszystko mieści się w skrzynce, którą przewozi na przyczepce przy swoim trójkołowym rowerze. Obecnie mieszka w Toruniu, ale zanim tam dotarł, nie raz wypadał z drogi własnego życia...

7 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sekretnik słonecznego czasu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Tajemniczy zegar stoi na skraju suwalskiego parku od ponad półtora wieku. Jest nieoznakowany, wiedzą o nim tylko mieszkańcy, a w obszernej monografii miasta próżno szukać śladów tego niezwykłego zabytku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odczytywano na nim czas, dziś niewielu wie ani jak z niego korzystać, ani jaki to zabytek czy ślad minionej epoki.

6 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok