Radio Białystok | Reportaż | „Ballada o moim mieście” – słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

„Ballada o moim mieście” – słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

17 lutego 2019, godz.18:05

To panorama miasta z perspektywy losu Feliksa Filipowicza - jednego z najbardziej zasłużonych białostoczan XX wieku. Wyjątkowa produkcja Polskiego Radia Białystok, która w dramaturgicznej formie odkrywa historię przedwojennego Białegostoku.

Feliks Filipowicz z ukochaną córką Felicją. Fot. arch prywatne
Feliks Filipowicz z ukochaną córką Felicją. Fot. arch prywatne

"Ballada o moim mieście" – słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja słuchowiska rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej. Kanwą historii jest odnaleziony w jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym kieszonkowy, złoty zegarek. Należał do Feliksa Filipowicza - pierwszego przewodniczącego białostockiej rady miejskiej w niepodległej Polsce. Główne postaci są autentyczne. W słuchowisku pojawiają się m.in. prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, córka i matka Feliksa Filipowicza. 

Autorkami scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. W rolę głównych bohaterów wcielają się Leon Charewicz i Lidia Sadowa, aktorzy warszawskich scen, znani też z telewizyjnego ekranu (m.in. z seriali Ranczo i Barwy Szczęścia), a także białostoccy aktorzy z Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego m.in. Ryszard Doliński, Danuta Kierklo, Katarzyna Siergiej, Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Andrzej Beya-Zaborski. Przed radiowym mikrofonem występują też amatorzy wśród nich kilkoro dzieci.

Słuchowisko było nagrywane w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok oraz w Białostockim Muzeum Wsi, we wnętrzach drewnianego domu. Efekty dźwiękowe zostały specjalnie zarejestrowane w podmiejskich plenerach m.in. szarża ułańska i końska dorożka. Całość wyreżyserował Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia, a za realizację akustyczną odpowiadał Zdzisław Wasilewski z Polskiego Radia Białystok. 

Oryginalną muzykę na potrzeby słuchowiska skomponował Marek Kubik. Gościnnie wystąpił białostocki raper Lukasyno. Przedwojenne piosenki zaśpiewała Urszula Garncarz. Tworzenie słuchowiska udokumentowała fotograficznie Joanna Żemojda.

Cała historia zaczęła się od odnalezienia złotego kieszonkowego zegarka w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym podczas prowadzonych tam przez IPN poszukiwań. Znalezisko było ogromnym zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawił grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Historia ta zainteresowała Agnieszkę Czarkowską – reportażystkę Polskiego Radia Białystok, która w swoim reportażu dokumentalnym „Rozstrzelany zegarek” próbowała znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym? Reportaż nagrodziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i będzie on reprezentował polską radiofonię w konkursie PRIX Europa w Berlinie. Agnieszka, pracując nad audycją, przeprowadziła dziennikarskie śledztwo, dotarła do wielu nieznanych wątków historii przedwojennego Białegostoku i jego mieszkańców, co stało się inspiracją do napisania scenariusza słuchowiska. 

| red: ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Ryzykowna ozdoba" - reportaż Anny Bogdanowicz

Co piąty mieszkaniec Europy ma tatuaż - tak mówią statystyki. W Polsce studia tatuażu wyrastają jak grzyby po deszczu.

21 maja 2019; godz.17:15 i 22:15


"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

20 maja 2019, godz, 17:15 i 22:15


"To też moja rocznica" - reportaż Lecha Pilarskiego

Janusz Nitkiewicz z Białegostoku dziesięć lat temu postanowił wziąć udział w uroczystościach rocznicy bitwy pod Monte Cassino w pełnym umundurowaniu żołnierza jednego z oddziałów uczestniczących w tych walkach w 1944 roku. Znalazł odpowiednie materiały, a nawet oryginalne battle dresy, odpowiednią broń, buty i wyposażenie żołnierskie.

17 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ketchup wolno" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Hubert ma 14 lat i uwielbia jeść ketchup. Jest nieodłącznym elementem większości jego posiłków. To jedyny produkt, z którego chłopiec nie chciał zrezygnować w czasie swojej diety. Pod jej wpływem życie Huberta uległo diametralnej zmianie. Zaczął akceptować siebie.

16 maja 2019, godz.17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

15 maja 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Długa droga do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Trudno znaleźć teraz na mapie miejscowość, z której po zakończeniu wojny wracał do Polski Władysław Gałecki. Minęły 74 lata, czas i zmiany ustrojowe zatarły już ślady, ale w pamięci pozostały wspomnienia tamtego czasu. To była długa i trudna droga do domu, powrót z pracy przymusowej, do której został wywieziony jako szesnastolatek.

14 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Droga do siebie" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Magdalena Adamowska bez pomocy terapeutów wyszła z trwających łącznie ponad osiemnaście lat uzależnień - anoreksji, bulimii czy seksoholizmu. Sama potrafiła odnaleźć zachowania i relacje, które wpłynęły na to, że w przeszłości popadła w nałogi.Jej dzieciństwo to pasmo niepewności i nieudanych prób zaspokojenia oczekiwań ciągle niezadowolonej matki...

13 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Smak zwycięstwa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Natalia Maliszewska swoimi osiągnięciami pisze historię polskiego sportu. Jest łyżwiarką szybką, pierwszą polską zdobywczynią Pucharu Świata i złotego medalu mistrzostw Europy w short-tracku. Jak wygląda codzienność zawodniczki short-tracku? Na czym polega piękno tej dyscypliny?

10 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

9 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kawaler Orderu Virtuti Militari" - reportaż Jana Smyka

Koniec wojny pana Tadeusza zastał w białostockim więzieniu. W majowym dniu 1945 roku, razem z kolegami zza krat, osobliwie wyszli na wolność. Poczuli się wolni, choć czy o taką Polskę walczyli przez sześć lat długich i znojnych wojennych dni i nocy?

Ppłk rezerwy Tadeusz Gołaszewski ps. „Lis” (1921 – 2013) - żołnierz ZWZ, AK, AKO, WiN. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami

8 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciele od serc" - reportaż Anny Bogdanowicz

Jarek i Zbyszek z Białegostoku uważają się za wyjątkowych szczęściarzy. Obaj dostali nowe serce i nowe życie. Różnią się wiekiem, charakterami i przejściami rodzinnymi. Spotkali się trochę przypadkiem, a teraz są nie tylko przyjaciółmi „od serc” ale również sąsiadami. Starają się żyć normalnie i cieszyć się każdym dniem, ale nie zapominają, że muszą dbać o ten szczególny dar od innego człowieka – o swoje serce.

7 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ciebie na wieki wychwalać będziemy" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Wiesława Szymańskiego

Przydrożne krzyże. Na początku i na końcu wsi. Na skraju lasu i na rozstajach dróg. Od stuleci dźwigające na swoich ramionach nasze prośby i modlitwy. Autorzy wybrali się na ich poszukiwanie wzdłuż najbardziej ruchliwej na Podlasiu drogi łączącej Białystok z Augustowem. Miejsca, jakie odkryli; ludzie, których spotkali i historie, jakie usłyszeli układają się w opowieść o ludzkim uporze, wierze i pamięci...

6 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Majówka na Bojarach" - audycja Jana Smyka

Nieprawdą jest, że białostockich Bojar już nie ma - powiada Zbigniew Klimaszewski, prezes Stowarzyszenia Nasze Bojary. - Bojary są mocno okrojone, ale są. Od ponad roku działa tu zespół Bojarskie Dinozaury, który koncertuje też na bojarskich majówkach.

5 maja 2019, godz.18:05


"Najważniejsza nasza miłość" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Magda i Grzegorz spotkali się po 48 latach od chwili młodzieńczego rozstania. Oboje są po siedemdziesiątce. Oboje rozwiedzeni. Mają dorosłe dzieci i wnuki. Przez prawie pół wieku nie zapomnieli o sobie. Reportaż to opowieść o tym, że miłość nie ma metryki i, że może nam się przydarzyć w każdym wieku.

30 kwietnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Przed szachem i matem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?

29 kwietnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Rzeka odchodzi i trwa" - reportaż Joanny Sikory

Rytm i dźwięk Biebrzy wychował pokolenia. Rzeka żywiła i dawała schronienie. Była i wciąż jest częścią życia mieszkańców okolicznych wsi. W swych opowieściach najstarsi wracają do historii o baśniowych stworach i ludowych zwyczajach. Niegdyś nad stogami siana rozbrzmiewał śpiew, dziś jest tam głucho. To co bezpowrotnie odchodzi próbuje zatrzymać bohater reportażu Marcin Lićwinko. Ludowy śpiewak i animator kultury.

28 kwietnia 2019, godz. 18:05


"Tu jest mój dom" - reportaż Anny Petrovskiej

Na co dzień pracuje z głuchoniemymi, prowadzi zespół ludowy, pisze skecze dla kabaretów i sama je też prowadzi. Jelena Kisielewska, Rosjanka z Nowosybirska, od 16 lat mieszka we wsi Zwierki w gminie Zabłudów. Na Podlasiu poznała wielokulturowe tradycje i świąteczne zwyczaje. Przyjechała za mężem do Polski i chociaż na początku było ciężko, teraz już wie, że to w Polsce, w Zwierkach jest jej dom.

26 kwietnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

Ostatnio na parkiecie pani Marianna wirowała w dniu setnych urodzin. Do tańca porwała ją kuzynka. Teraz już nie ma odwagi na taniec, ale gestykulując, pokazuje, jakie ruchy należy wykonać. W lutym skończyła 103 lata i jest o sto lat starsza od swojej praprawnuczki.

125 kwietnia 2019 godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok