Radio Białystok | Reportaż | "Pierwsza miłość" - reportaż Agaty Zielińskiej

"Pierwsza miłość" - reportaż Agaty Zielińskiej

30 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15

Maria Probosz w latach 80. uznawana była za jedną z najpopularniejszych i najbardziej obiecujących aktorek polskich młodego pokolenia. Aktorka zmarła w zapomnieniu w Łodzi w 2010 roku w wieku 49 lat.

Fotolia.com
Fotolia.com

Stworzyła sugestywną i tragiczną ekranową postać narkomanki Gośki w dramacie Czas dojrzewania (1984), za którą otrzymała nagrodę publiczności „Jantar” na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych „Młodzi i Film”. Podobną kreację zagrała w melodramacie Alabama (1984). Z wyjątkiem kilku udanych ról dramatycznych, najczęściej na ekranie prezentowała się w kreacjach seksownych, niezbyt rozgarniętych i ubranych dziewczyn, eksponujących swoje wdzięki. Jej związki były nieudane i toksyczne. Pierwszym mężem był aktor Marek Probosz. W 1989 na planie filmu "Powrót wabiszczura" poznała Czesława Nogackiego i przez sześć lat była z nim w związku.

Szczęścia zaznała dopiero u boku swojego szkolnego kolegi Andrzeja Hasika. Ich małżeństwo trwało od grudnia 1995 roku do jej śmierci we wrześniu 2010 roku. W reportażu Marię Probosz wspominają Andrzej Hasik i pisarz Andrzej Makowiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
„Konką po Białymstoku”- reportaż Doroty Sokołowskiej

Dawny Białystok - drewniany, wypełniony wielokulturowym gwarem, pełen różnorodności. Taki właśnie zachował się na zdjęciach, które ma w swojej kolekcji Tadeusz Chańko. Można też na nich obserwować rozwój komunikacji i sposoby spędzenia wolnego czasu. Podczas wakacji wyjeżdżano na letniska do Ignatek, odwiedzano też Teatr zwany Rozkoszą. Jeżdżono tam pierwszym i jedynym tramwajem konnym, czyli zaprzęgniętymi w konie wozami, po specjalnie położonych torach tramwajowych. Ich ślady były jeszcze widoczne w Białymstoku w latach 50. XX wieku.

14 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W ptasim świecie" - reportaż Joanny Sikory

W Goniądzu miłośnicy ptaków spotykają się na Zlotach Klubu Ptaków Polskich. Od kilku lat do samego serca biebrzańskich bagien przyjeżdżają z całego kraju m.in. Czajkowscy, Dudkiewiczowie, Wierzbiccy i wszyscy zakochani w przyrodzie. Miłość do przyrody łączy też bohaterów audycji. Wspólnym elementem, który łączy rozmówców, jest też członkostwo w Klubie Ptaków Polskich, ale jest coś jeszcze ...

13 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Żyć, pić, nie umierać" - reportaż Haliny Londowskiej

"Piłem przez kilkanaście lat, ale gdyby ktoś powiedział, że jestem alkoholikiem, dostałby w gębę" - mówi bohater reportażu. Dziś mieszka w przytułku i chodzi na terapię. Choć przez wódkę stracił mieszkanie, rodziców, dziewczynę i przyjaciół ma nadzieję na powrót do normalnego życia.

12 czerwca 2016, godz. 17:15 i 22:15


"Dzieckiem być" - reportaż Alicji Pietruczuk

Bezpieczne i beztroskie, nawet w okrutnych czasach wojny. Kolorowe i radosne, mimo szarości PRL-u. Pełne miłości w cyfrowym XXI wieku. Dzieciństwo - najwspanialszy okres życia dla większości z nas. I jak się okazuje, najlepsze są te czasy, w których my sami byliśmy dziećmi.

11 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Każde z nich było Czesią" - reportaż Magdy Grydniewskiej

11 milionów odsłon - do tylu internautów trafiło zdjęcie 14-latki, która była więźniem i zginęła w Auschwitz. Czesia Kwoka to jedno z Dzieci Zamojszczyzny. Pamięć o Czesi przetrwała dzięki obozowemu zdjęciu. Po wielu latach wróciła po tym, jak młoda brazylijska artystka Marina Amaral dodała do obozowej fotografii kolor.

10 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Esemerem" - reportaż Ewy Szkurłat

Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Teraz jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Estera Wityńska jest laureatką kilku konkursów muzycznych. Jej kompozycje są oryginalne i wyjątkowe. Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i... przetrwanie trudnych doświadczeń.

7 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

6 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Pięknie żyć" - reportaż Anny Bogdanowicz

Niełatwe dzieciństwo, ciężka praca i tragedie rodzinne - to potrafi złamać niejednego człowieka. Pan Mikołaj Andrzejuk cierpiał ale wszystko przyjmował z pokorą i godnością. Teraz ma 80 lat i jest sam. Mimo wszystko zachował ogromną witalność i radość życia. Nadal pracuje w swoim gospodarstwie i potrafi pomagać sąsiadom. Nie złamał też słowa danego ukochanej żonie Lubie...

5 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Maturzyści '89" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pokolenie przełomu. Wychowani w PRL-u, egzamin dojrzałości zdawali w burzliwym roku 1989 - między okrągłym stołem a wyborami 4 czerwca. Doświadczyli szarzyzny socjalistycznego kraju, propagandy demokracji ludowej, smutku stanu wojennego, braku w sklepach właściwie wszystkiego. Pomagali rodzicom w zmaganiu z trudami codzienności. Wielu z nich marzyło o wyjeździe na Zachód. Ale ich wchodzenie w dorosłość to było powstawanie innej, wolnej Polski. Czy mieli tego wówczas świadomość? Czy interesowali się zmianami politycznymi? Czy poszli głosować? Czy mieli świadomość, że idzie nowe? Czy widzieli dla siebie szansę w raczkującym kapitalizmie i początkującej demokracji?

4 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Niebo bez gwiazd" - reportaż Anny Winnickiej

Gwiazdy na niebie istnieją również dla tych, którzy pozornie nie mogą ich zobaczyć... Historia niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego siedmioletnim synem.

3 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Życie na zderzaku" - słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

Akcja słuchowiska toczy się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944-1946. Tutaj poznają się bohaterowie słuchowiska: Michał Zalewski - właściciel pierwszego w Białymstoku warsztatu samochodowego oraz Józef Kajewski ze Skrybicz, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Bohaterów połączył wspólny, obozowy los i wzajemna troska o przetrwanie. Ich rozmowy, opowieści, wspomnienia to obraz rodziny i miasta odradzającego się po zaborach.

2 czerwca 2019, godz.18:05


"Turbotata" - reportaż Kamili Litman

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ojciec był w rodzinie największym autorytetem, nie zajmował się zabawą z dziećmi, za to wymierzał kary za złe zachowanie. A jacy są współcześni ojcowie? Bohaterem reportażu jest Grzegorz - tata trzyletniej Krysi i malutkiego Jurka.

31 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwsza miłość" - reportaż Agaty Zielińskiej

Maria Probosz w latach 80. uznawana była za jedną z najpopularniejszych i najbardziej obiecujących aktorek polskich młodego pokolenia. Aktorka zmarła w zapomnieniu w Łodzi w 2010 roku w wieku 49 lat.

30 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Minimalna świadomość" - reportaż Michała Słobodziana

Historia kobiety, która po porodzie zapadła w śpiączkę. Dziś jej córeczka ma 3 lata, a cała rodzina walczy o powrót mamy dziewczynki do zdrowia.

29 maja 2019 r., godz. 17:15 i 22:15


"Lwów. Na całe życie!" - reportaż Małgorzaty Majeran-Kokott

To była podróż więcej niż sentymentalna. Podróż do szczęśliwych dni dzieciństwa, do bezpiecznego świata, do wspomnień o najbliższych - rodzicach, dziadkach, przyjaciołach z beztroskich lat. Lwów to miasto, w którym się urodziła i w którym spędziła najpiękniejsze, ale też jedne z najcięższych chwil swojego życia. Była to podróż po wielu dekadach nieobecności w tym, dla Pani Marii, wciąż polskim mieście.

28 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Mała Polska w Nepalu" - reportaż Adriany Andrzejewskiej

Reportaż powstał podczas podróży dookoła świata. Autorka nagrywała ciekawe historie w jakiś sposób związane z Polską lub Polakami. W Nepalu spotkała Sujana, współzałożyciela fundacji „Mała Polska w Nepalu”.

27 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Sługa Boży - ks. Antoni Beszta - Borowski" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Życie i męczeńska śmierć Sługi Bożego Antoniego Beszty - Borowskiego - kapłana i społecznika z Bielska Podlaskiego, zamordowanego 15 lipca 1943 roku w lesie pilickim wraz z 49 innymi mieszkańcami Bielska. W czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze kościoła.

26 maja 2019, godz. 18:05


"Gdyby nie poszedł..." - reportaż Marleny Płaskiej

Dzieci oficerów Wojska Polskiego i przedwojennych policjantów, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Jak żyli i dorastali w PRL synowie i córki Polaków zamordowanych przez NKWD?

24 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok