Radio Białystok | Reportaż | "Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

22 października 2020, godz. 17:15 i 22:15

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dzieci tak się zachowują?

Fot. Z archiwum rodzinnego
Fot. Z archiwum rodzinnego

"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm. Jak zmieniło to życie Moniki, mamy dwójki dzieci z niepełnosprawnością? Czy może liczyć na pomoc męża, a także akceptację społeczeństwa, które jak mantrę powtarza słowa: tolerancja i akceptacja dla inności. Czy rzeczywiście autyzm – jako przykład inności, dzisiejszy świat toleruje? Czy w trudzie codziennych obowiązków - szkoły, terapii, walki o fundusze - jest czas na miłość i wspólne bycie?Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Rekin czy Christine" - reportaż Anny Rębas i Stefana Kotiuka

Poniemiecki jacht z lat 30. klasy Jolenkreuzer został wypożyczony na potrzeby filmu "Nóż w wodzie" w 1961 roku i przechrzczony na filmową "Christine". Dzisiejsza historia jachtu nie jest budująca. Stoi w starym hangarze Almaturu nad Niegocinem. Film, w którym zagrał piękny mahoniowy jacht - znają dobrze mieszkańcy Giżycka.

18 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Niespodzianka dziedziczki" - reportaż Piotra Łosia

Spadkobierczyni majątku ziemskiego, położonego obecnie poza granicami Polski, otrzymała rekompensatę w ramach tzw. ustawy zabużańskiej. Ufundowała witraże w kościele w Podedwórzu na Podlasiu, które przed wiekami ufundowali jej przodkowie.

17 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie magluję zwątpienia" - reportaż Marka Michalskiego

Kilkanaście lat temu dr Ewa Rumińska założyła w podolsztyńskim Bukwałdzie Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich. To kilkanaście lat ciężkiej pracy, która daje satysfakcję, ale czasem jest ponad siły.

Zdarzają się chwile zwątpienia i momenty, gdy wiara w ludzi jest - delikatnie mówiąc - nadszarpnięta.

16 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Prawda za podwójnym murem" - reportaż Jakuba Tarki

Obóz dla polskich dzieci przy Przemysłowej w Łodzi to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski. Miejsce to skazano na zapomnienie. Niewiele wiedzą o nim łodzianie. Na jego terenie powstało osiedle "Słoneczne".

15 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Próba" - reportaż Joanny Sikory

Na to wydarzenie czekali wiele miesięcy. Po tygodniach przygotowań w zamknięciu i zmianach terminu premiery młodzież wreszcie zaprezentuje swój spektakl - "Pęknięcie". Poprzez sztukę opowiedzą o swojej izolacji spowodowanej pandemią.

14 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Riptorek" - reportaż Adama Janczewskiego i Edyty Wołosik

Rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W naszej kadrze nie ma niestety żadnego zawodnika z naszego regionu. Ale takiego mamy w innej reprezentacji związanej z piłką nożną - w e-sporcie, bo niedawno miejsce w niej wywalczył białostoczanin Kamil "Riptorek" Soszyński.

11 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Żyje się tu dość wygodnie" – reportaż Gabrieli Walczak

Jak się żyje na Wygodzie, dzielnicy ogrodów, ogródków, domów i domków pamiętających historię kolejnych pokoleń, zapisaną w rodzinnych przekazach i pamięci?

10 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

9 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taneczna dusza" - reportaż Joanny Sikory

Dziś pożegnaliśmy Wiesława Dąbrowskiego, wieloletniego choreografa "Kurpi Zielonych". Zmarł w wieku 84 lat. Taniec wypełnił całe jego życie zawodowe. Najdłużej, bo od 1969 roku, był związany jako choreograf z Zespołem Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Przygotował prawie 1300 koncertów w kraju i za granicą.

8 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Usłyszeć siebie" - reportaż Beaty Hyży - Czołpińskiej

Basia Bańka ma niewiele ponad 30 lat. I przekonanie, że jest na właściwej drodze życia. A stało się to wtedy, kiedy zdecydowała się zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa. Zrezygnowała ze stałej i dobrze płatnej pracy w leśnictwie. Oprowadza po Puszczy Białowieskiej wycieczki, maluje las, a jej obrazy znajdują nabywców.

7 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Marzycielka"- audycja dokumentalna Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.

6 czerwca 2021, godz. 18:05


"Muśnięcie świętości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwa historyczne dni 30 lat temu były w Łomży bardzo wietrzne - wiatr szargał i zrywał dekoracje przygotowane na wizytę najważniejszego gościa w dziejach Łomży, czyli Jana Pawła II.

4 czerwca 2021, godz.17:15 i 22:15


"Kaplice ciszy" - audycja Urszuli Kropiewnickiej

Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Tego dnia praktykujący katolicy udają się na procesje, by publicznie czcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Natomiast każdy kto odczuwa potrzebę prywatnej kontemplacji, może udać się w ciągu dnia lub nocy do kaplicy. W wielu kościołach to właśnie z inicjatywy parafian powstają kaplice adoracji.

3 czerwca 2021, godz. 13:10 i 22:15


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Za sprawą remontu węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej modernizacji nie było nigdy.

2 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Anatomia życia" - reportaż Marcina Matysiuka

Są pytania zadawane wiecznie. I odpowiedzi utęsknione. Z jednej strony dziecięca nadzieja, z drugiej doświadczenie jesieni życia - tych, którzy dzieciństwo mają dawno za sobą. Pomiędzy nimi pytania o rzeczy najważniejsze - szczęście, cierpienie, sens istnienia.

1 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Muzeum na jedną noc" - reportaż Alicji Pietruczuk

Tradycyjne haftowane ręczniki stały się na chwilę eksponatami na wystawie w Nowym Berezowie. Jeszcze nie tak dawno, każda musiała je haftować każda panna na wydaniu. Zdobne ręczniki stanowiły konieczną część posagu i były dowodem umiejętności niezbędnych młodej gospodyni. W domach zdobiły wiszące w „świętym kącie” ikony, cmentarne i przydrożne krzyże, towarzyszyły ludziom w najważniejszych momentach ich życia i przy śmierci. Do dziś można je znaleźć w wielu domach na podlaskich wsiach.

31 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Matka z Zawyk, Maryja z Domanowa" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Te dwie miejscowości dzieli zaledwie 40 kilometrów, a łączy historia obrazów najświętszej Marii Panny. To Domanowo ze wspaniałym drewnianym kościołem, którego początków trzeba szukać w XV wieku oraz Zawyki ze starą świątynią i cudownym źródłem, które leczyło. Oba miejsca są silnie związane z kultem i cudami, w Zawykach zachowała się nawet księga cudów. Dlaczego więc te dwa miejsca są mniej znane niż inne sanktuaria na Podlasiu?

28 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Owczy fryzjer" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Bolesław Kadłubowski już jako dziecko w Kadłubówce koło Brańska pomagał rodzicom strzyc owce. W latach powojennych hodowla owiec była powszechna i prawie w każdym gospodarstwie na Podlasiu były specjalne nożyce do strzyżenia tych zwierząt. W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy hodowla owiec w Polsce zaczęła szybko maleć, pan Bolesław wyjeżdżał na zarobek do Hiszpanii. Dziś 75-letni pan Bolesław nadal strzyże owce, choć liczba tych zwierząt w Polsce spadła z 5 mln do 270 tys. sztuk. W naszym regionie pozostało tylko dwóch takich "fryzjerów".

27 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Świat we dwie" - reportaż Olgi Gordiejew

Opowieść o sześcioletniej podróży mamy Joanny z córką Gają, wyprawie, która rozpoczęła się w Ameryce Południowej. Dziewczyny podróżowały niespiesznie, pracując po drodze oraz docierając do zachwycających miejsc, także zupełnie nieturystycznych. Tam gdzie im się podobało – zostawały na chwilę, zaprzyjaźniały z ludźmi, stając się częścią miejscowego życia, a potem ruszały dalej.

26 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kawa po sąsiedzku" - reportaż Anny Bogdanowicz

W ostatni wtorek maja obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. Ustanowiono go w 2000 roku z inicjatywy Europejskiej Fundacji Dla Lokalnej Społeczności po to, żeby poprawić i ocieplić stosunki międzyludzkie. Sąsiedzi z małej białostockiej uliczki Cypiska nie przypuszczali nawet, że to oni staną się nieoficjalnymi prekursorami obchodów Dnia Sąsiada, bowiem zwyczaj cotygodniowych spotkań przy kawie trwa u nich już od 36 lat.

25 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Chromosom gratis" - reportaż Moniki Kalickiej

Ma na imię Asia, ale rodzice nazywają ją Calineczką, bo jest malutka. Ma za sobą wiele godzin rehabilitacji i wizyt u lekarzy, bo ma zespół wad wrodzonych. O takich ludziach mówi się, że są radośni, prawie zawsze uśmiechnięci i bardzo chętnie okazują miłość. W Polsce rocznie rodzi się około 600 dzieci z dodatkowym chromosomem.

24 maja 2021, godz.17:15 i 22:15


"Złote lata Kawaleryjskiej" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

W pierwszych latach gospodarczej transformacji białostocki bazar przy ulicy Kawaleryskiej odegrał ważną rolę w gospodarczej historii stolicy Podlasia. To tutaj setki, jeśli nie tysiące białostoczan przeszło w błyskawicznym tempie szlak od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej.

23 maja 2021, godz. 18:05


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Siemonienko.

21 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Znów na rowerze" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Nieważne czy używany, czy najnowszej klasy. Umożliwia przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej, ale również w przepiękne odległe miejsca. Rower na czasie jest zawsze.  Piotruś wraz z mamą Grażyną, gdy tylko pogoda za oknami dopisuje, przemierzają rowerami ulice Białegostoku. Cel podróży - szkoła, praca, również wycieczki. Niestety pewnego dnia to hulajnoga stała się jedynym środkiem transportu Piotrka. Co się takiego wydarzyło i z jakiego powodu dziesięciolatek musiał składać wyjaśnienia policji?

20 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

19 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Droga na Monte Cassino" - reportaż Czesławy Borowik

Stanisław Zaśko był żołnierzem armii generała Andersa. Przeszedł z nim szlak bojowy, uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. Potem wrócił do Polski i okazało się, że wcale nie był bohaterem. Większość żołnierzy armii gen. Andersa pozostała na emigracji, bali się represji po powrocie do kraju.

18 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kury jak malowanie" - reportaż Haliny Londowskiej i Alicji Pietruczuk

Jerzy Zimnoch z Ogrodnik jest przedsiębiorcą budowlanym, ale pasją jego życia - oprócz rodziny - są kury ozdobne. Ma ich około stu. Są najróżniejsze - małe i duże, czarno-białe i wielobarwne, smukłe i okrągłe jak puchate kuleczki.

17 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


14 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

13 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Szpilki i gumowce" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

"A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady" - ta parafraza słów piosenki Wojciecha Młynarskiego stała się popularnym określeniem pomysłów na wprowadzenie radykalnych zmian we własnym życiu. Małgorzata Sabarańska-Figas rzuciła szpilki i karierę w korporacji dla gumowców i siodła.

12 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nieznana historia znanej orkiestry" - reportaż Jana Smyka

Na historycznej mapie zdarzeń i zjawisk kulturalnych przedwojennego Białegostoku, orkiestra 10 Pułku Ułanów Litewskich znaczyła wiele. Bez niej nie mogło obejść się żadne ze świąt. We wrześniu 1939 orkiestranci, jak wszyscy ułani 10 PUL, zamienili trąbki na karabiny i poszli bronić Ojczyzny. Magazyn z instrumentami muzycznymi, podobnie jak i inne wojskowe magazyny w koszarach - „opustoszał”. Po wojnie wraz z powrotem do miasta polskiego wojska wracała i orkiestra; a co z instrumentami?

11 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy słońce było jak księżyc" - reportaż Alicji Pietruczuk

Czternastoletniej Jadwidze Jakubowskiej zbierającej szczaw na łące pod Zabłudowem w maju 1965 roku ukazała się Matka Boska. Cud nie był na rękę władzy komunistycznej.

10 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mów do mnie teraz. Pamięci Bronki Maciejczuk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Bronka Maciejczuk - dziewczyna z grzywką, wesoła, życzliwa. Zawsze mogliśmy liczyć na Jej pomoc, gdy w głowie pojawiała się pustka.

7 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Bohaterka reportażu odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom. Życie w lesie staje się metaforą. Pokazuje m.in., jak natura daje siłę by nadawać rzeczywistości autorski kształt.

6 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W głębi serca" - reportaż Joanny Sikory

5 lat temu Joanna Prorok rozpoczęła drugie życie. Nowy rozdział otworzył się po transplantacji serca.

5 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Była wieś wśród bagien" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nadbiebrzańska Wieś Grzędy to miejsce niezwykłe i szczególne na mapie. I chociaż osada nie istnieje już od 75 lat - jednak historia i życie jej mieszkańców ciągle wzbudzają żywe zainteresowanie turystów, miłośników regionu i historyków.
Przed II wojną światową jej luźno porozrzucane zabudowania, posadowione były na piaszczystych wydmach pośród bagien, łąk i lasów biebrzańskiej doliny.

4 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok