Radio Białystok | Reportaż | "Tatarzy Polscy" - Katarzyny Kozłowskiej

"Tatarzy Polscy" - Katarzyny Kozłowskiej

20 maja 2011, godz. 11:15 i 22:30


"Tatarzy Polscy" - Katarzyny Kozłowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Termin Tatarzy polscy określał Tatarów mieszkających na dawnych terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wówczas precyzyjny większość Tatarów mieszkała na Litwie. Po wojnie, kiedy zmieniły się granice, Kruszyniany i Bohoniki - jedyne wsie tatarskie po polskiej stronie - stały się dla Tatarów miejscami o szczególnym znaczeniu sentymentalnym i religijnym. Mieszczą się na tych terenach dwa zabytkowe meczety, cmentarze, dlatego też urosły do rangi szczególnych miejsc kultu dla społeczności tatarskiej w Polsce, prawie miejsc świętych. Miejsce pielgrzymek, uroczystych obrzędów, zjazdów społeczności tatarskiej z całego kraju. Z tego też względu Białostocczyzna stała się polską Mekką, niemalże miejscem świętym, kolebką tatarskości.
O historii Tatarów w Polsce opowiadają: Dżaneta Bogdanowicz, Ali Miśkiewicz, Jan Sobolewski.


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Strajk klasy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od tygodnia uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku nie chodzą na lekcje. W ten sposób ich rodzice postanowili zaprotestować wobec wieloletniej agresji ze strony dwóch uczniów tejże klasy i bezczynności szkoły.

28 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Krecik" - reportaż Alicji Pietruczuk i Jana Smyka

Talpa europaea, czyli kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów, by pozbyć się go ze swoich działek.

27 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Za sprawą remontu węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej modernizacji nie było nigdy.

26 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach, w 110 rocznicę urodzin Noblisty, do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami Miłosza.

25 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mała wielka tajemnica" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Jan Szrzedziński jako pracownik białostockiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1984 roku przeprowadzał badania chemiczno-toksykologiczne ciała ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki jego wyjątkowej odwadze dziś Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego.

22 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia.Tykocin" - reportaż Joanny Sikory

Perła baroku, miasto królewskie, miasto wiatraków czy miasteczko bajeczka. To tylko niektóre z przydomków jakie zyskał przez lata Tykocin. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Podlasiu, liczy około 600 lat. Ducha tej wielowiekowej historii czuć na każdym kroku.

21 października 2021, godz.17:15 i 22:15


"Komnata z widokiem" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Aleje, którymi przechadzała się Izabela Branicka, widoki, jakie podziwiali goście hetmana Branickiego - to wszystko przetrwało przez dwa i pół wieku i nabiera nowego blasku. Park w Choroszczy, mieszczący się za Pałacykiem, jest prawdziwą perłą, bo według odnalezionej niedawno mapy z czasów jego świetności - niewiele się w nim zmieniło.

20 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

19 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Królowa łapówek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

"Bohaterka" afery łapówkarskiej w oświacie - Barbara R. - dyrektorka Szkoły policealnej nr 2 pracowników medycznych i socjalnych w Białymstoku, wstrzymała głośny proces karny min. o czerpanie korzyści majątkowych od podwładnych. Sąd Rejonowy w Łomży nakazał biegłym zbadać wiarygodność jej zwolnień lekarskich.

18 października 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Obraza obrazu" - audycja dokumentalna Mariusza Kamińskiego

W czerwcu 1966 roku w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski z Częstochowy do Lublina przybyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po uroczystościach przed katedrą lubelską, już następnego dnia, obraz żegnany przez tłumy wiernych wyruszył w dalszą drogę. Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, SB „aresztowała” obraz...

17 października 2021, godz.18:05


"Noc była dniem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Hana Filkenstein wraz z rodzicami i rodzeństwem po ucieczce z brańskiego getta znaleźli schronienie u swoich sąsiadów. Cała rodzina Klinickich z Brańska pomogła im przetrwać dwa lata niemieckiej okupacji. Kilkadziesiąt lat później - w 1996 roku otrzymali za to tytuł "Sprawiedliwi wśród narodów świata".

15 października 2021 godz. 17:15 i 22:15


"Z drgnienia serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pamięta swoich uczniów po imieniu. Kocha Łomżę, w której się urodził i wychował. Jest człowiekiem niezwykłym. Zygmunt Zdanowicz - to nie tylko były dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży...

14 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mój dobry los" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku. Była świadoma swoich polskich korzeni, ale o ojczyźnie pradziadów wiedziała bardzo mało. Do Polski przyjechała po raz pierwszy w wieku 18 lat już jako studentka historii.

13 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

12 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Demokracja niepubliczna" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt. Mężczyzna składa liczne wnioski o dostęp do informacji publicznej, nierzadko też ostro krytykuje zachowania radnych i pani wójt. Jak sam mówi, „nie dokuczałby” im, gdyby w gminie działo się lepiej.

11 października 2021, godz.17:15 i 22:15


"Blisko, coraz bliżej" - audycja dokumentalna Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

10 października 2021, godz. 18:05


"Ramię w ramię" - reportaż Joanny Sikory

Na bieżni on jest jego oczami. Razem tworzą duet, który z impetem podbija świat niepełnosprawnych lekkoatletów. Niewidomy sportowiec Aleksander Kossakowski i jego przewodnik Krzysztof Wasilewski należą do międzynarodowej czołówki najlepszych biegaczy na 1500 metrów.

8 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

7 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...
Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

6 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Agnieszka" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquement

Agnieszka jako jedyna z czworga rodzeństwa została oddana przez mamę do domu dziecka. Spędziła tam czas do pełnoletności. Kiedy rozpoczęła dorosłe życie, miała tylko jedno pragnienie - mieć szczęśliwą rodzinę.

5 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Małymi krokami" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wyplatanie słomianych lalek, tkanie z koralikami, pisanie ikon, zwijanie kwiatów z papieru – tych i mnóstwa innych rzeczy można się nauczyć w wiejskich świetlicach na warsztatach fundacji "Oni to My" z Hajnówki. Ludzie uczą się mądrego spędzania czasu, bycia razem i wspólnej zabawy.

4 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Apostoł Bożego Miłosierdzia - ksiądz Michał Sopoćko" - audycja dokumentalna Andrzeja Guzowskiego

"Miłosierdzie Boże zawsze zwycięży" - te słowa były naczelną regułą życia ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej. Pracował jako kapłan, początkowo w Wilnie, a następnie po zakończeniu II wojny światowej w Białymstoku, gdzie mimo zakazu kultu wizerunku Jezusa Miłosiernego był Apostołem Bożego Miłosierdzia.

3 października 2021, godz. 18:05


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

1 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Cień wojny" - reportaż Joanny Sikory

Wojna nie kończy się z ostatnim strzałem. Rany tych, którzy jej doświadczyli goją się bardzo długo. Nie przychodzi też ulga i zapomnienie, a blizny pozostają na pokolenia... Z wojennymi opowieściami postanowiły zmierzyć się słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

30 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Świat we dwie" - reportaż Olgi Gordiejew

Opowieść o sześcioletniej podróży mamy Joanny z córką Gają, wyprawie, która rozpoczęła się w Ameryce Południowej. Dziewczyny podróżowały niespiesznie, pracując po drodze oraz docierając do zachwycających miejsc, także zupełnie nieturystycznych. Tam gdzie im się podobało – zostawały na chwilę, zaprzyjaźniały z ludźmi, stając się częścią miejscowego życia, a potem ruszały dalej.

29 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Moja Uśka" - reportaż Agnieszki Loch

To opowieść o prawdziwej miłości - na dobre i na złe. Pani Urszula i Henryk są małżeństwem z 57-letnim stażem. Ich historia pełna jest radości, sportowej pasji, ale i poświęcenia i trudu.

28 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Za ojca" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pelagia Florczykowska jako młoda dziewczyna przeszła na UB w Wysokiem Mazowieckiem najcięższe tortury. Była bita, poniżana i szczuta psami przez kilka dni. Chcieli, aby wydała swojego ojca - Hieronima Gołaszewskiego, żołnierza AK i WiN.

27 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. II"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek chce rozwikłać zagadkę XVIII-wiecznego rękopisu, odkrytego w 1956 roku podczas renowacji wieży kościoła w Kentheim. Czy uda się zidentyfikować tożsamość nabywcy, który zgodził się tylko na jednodniową ekspertyzę rękopisu oraz na odpis dwóch utworów – nieznanych z żadnych innych źródeł? Kto może być autorem tych dwóch anonimowych kompozycji?

26 września 2021, godz. 18:05


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

24 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

23 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Anna Paniszewa" - reportaż Magdy Grydniewskiej

Dyrektorka szkoły polskiej w Brześciu Anna Paniszewa po przygotowaniu lekcji poświęconej Żołnierzom Wyklętym została aresztowana i osadzona w białoruskim więzieniu. Śpiew pomagał jej przetrwać najtrudniejsze chwile.

22 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienna pasja" – reportaż Anny Petrovskiej

Romuald Lewicki z Wiązówki koło Dąbrowy Białostockiej interesuje się kamieniami i wie o nich niemal wszystko. Jest z zawodu rolnikiem, ale potrafi nazwać każdy rodzaj kamienia, powiedzieć skąd pochodzi i w jaki sposób powstał. Kamienie to nie tyko jego pasja, to również zawód. Potrafi rozbić nawet największy głaz.

21 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ewa Anna i Maciej Mojsakowie od szesnastu lat tworzą dom nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla tych, którym go zabrakło. Rodzinny dom dziecka prowadzą w ponad stuletniej drewnianej chacie na białostockich Bojarach. To dom pełen ciepła i otwartości na drugiego człowieka, w którym gość po chwili może się poczuć częścią tego miejsca.

20 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia cennego manuskryptu z początku XVIII wieku. Tropy prowadzą do uzdrowiskowego miasteczka w Badenii Wirtembergii, gdzie w 1956 roku, podczas prac restauracyjnych wieży kościoła św. Kandyda, odnaleziono cenny artefakt z muzyką J.J. Frobergera i L. Couperina. Wokół zaniedbań w przechowywaniu rękopisu oraz jego drogi na zamkniętą aukcję w Strasburgu powstała dziwna zmowa milczenia.

19 września 2021, godz. 18:05


"Dług pamięci. Epilog" - reportaż Alicji Pietruczuk

Dla Sybiraków to kres długiej podróży, zamknięcie rany, by mogła się zabliźnić, świadectwo prawdy o ich losie. Dla wielu osób powstanie, budowa i otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to spełnienie marzeń, zrealizowanie planów i ambicji.

17 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek jednoznaczny. Jan Beszta - Borowski" - reportaż Renaty Redy

Urodził się w 1936 roku w Borowskich Olkach kilka kilometrów od Łap. Gdy miał 12 lat uznano go za wroga ludu za treść wypracowania, w którym napisał, że Polska jest pod drugą okupacją, ale jeszcze będzie wolna. Za działalność opozycyjną był wielokrotnie aresztowany. W 1981 roku stanął na czele Rolniczej Solidarności w województwie białostockim. W 1989 roku został posłem na sejm kontraktowy.

16 września 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok