Radio Białystok | Reportaż | "Nowy wątek" - reportaż Joanny Sikory

"Nowy wątek" - reportaż Joanny Sikory

22 lipca 2022 godz. 17:15 i 22:15

Wiele z nich przeleżało w szafach dziesiątki lat. Starannie poukładane i zabezpieczone są świadectwem minionych, ważnych chwil. Teraz tkaniny i dywany zyskały nowe życie.

Fot. Adam Ślefarski/Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Fot. Adam Ślefarski/Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku


0:00
0:00
"Nowy wątek" - reportaż Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ich właściciele zdecydowali się wypożyczyć je na wystawę w Podlaskim Instytucie Kultury. Jeden z białostockich Spodków wypełniło 70 tkanin. Wśród nich są tkaniny dwuosnowowe, perebory, radziuszki, kilimy czy lniane obrusy.  Za wieloma z nich kryje się to co najcenniejsze...wspomnienia.  Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

"Konie, krowy i powrót batalionów" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Bataliony to jedne z najpiękniejszych ptaków które możemy zobaczyć w Polsce, niestety od 20 lat tylko przelotem podczas migracji. Przestały u nas zakładać gniazda z powodu zbyt intensywnego rolnictwa lub zarastania bagiennych łąk. Jednak dzięki pracy innych zwierząt jest szansa by je uratować...

17 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Incydent kowieński"- audycja dokumentalna Joanny Sikory

Jest jedynym Japończykiem, którego uhonorowano tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dyplomata Chiune Sugihara w czasie drugiej wojny światowej uratował życie tysięcy Żydów.

16 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Matka Boża Różanostocka to jedna z najpiękniejszych postaci w podlaskiej ikonografii. Jest delikatna i piękna. Ma ciepłe i czułe spojrzenie, a gest, jakim przytula do siebie Syna – jest najczulszym gestem matki.

15 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Stefan Kudelski - genialny polski wynalazca" - reportaż Anny Juśkiewicz

Stefan Kudelski to kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski miał ambicje pracować z analogowym magnetofonem „Nagra”. Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji.

12 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wystarczy wierzyć" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skromny organista z Sokółki - Krzysztof Zalewski- znalazł drogę do serc młodych ludzi

10 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy miesiące dla pokoju" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile czasu potrzeba, by kompletnie przewartościować swoje życie? 24 uchodźców z Ukrainy - kobiet z dziećmi, tuż po wybuchu wojny, trafiło do świetlicy wiejskiej w Jurowcach pod Białymstokiem. Po trzech miesiącach wracają na Ukrainę - by budować nowe życie w wojennej rzeczywistości.

9 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera.

8 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Łąka życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starym domu wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki tworzy wyjątkowe miejsce, w którym królują zioła i zwierzęta.

5 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

3 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Nie takie byle co - srebrny jubileusz" - reportaż Olgi Gordiejew i Edyty Wołosik

Od ćwierćwiecza, w środku lata, nad Nettą spotkamy się z najbardziej pomysłowymi konstruktorami pływadeł podczas Pływania na Byle Czym „Co Ma Pływać Nie Utonie” z Polskim Radiem Białystok w Augustowie. Jubileusz rozpoznawalnej w całej Polsce wakacyjnej imprezy uczciliśmy tym razem bez rywalizacji i konkursu.

2 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Godzina "W"" – reportaż Jana Smyka

W lipcu pożegnaliśmy Mieczysława Wroczyńskiego - ostatniego żyjącego białostoczanina, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Tylko w krawacie" - reportaż Renaty Metelickiej

Augustowska restauracja "Albatros" wchodząca w 60 rok życia, to kwintesencja rozrywkowej historii Podlasia. Lokal wciąż działa, ma się dobrze i wciąż przyciąga smakami magii przeszłości...

29 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ramię w ramię" - reportaż Joanny Sikory

Na bieżni on jest jego oczami. Razem tworzą duet, który z impetem podbija świat niepełnosprawnych lekkoatletów. Niewidomy sportowiec Aleksander Kossakowski i jego przewodnik Krzysztof Wasilewski należą do międzynarodowej czołówki najlepszych biegaczy na 1500 metrów.

27 lipca 2022, godz.22:15


"W cieniu góry wszyscy jesteśmy mali" - reportaż Grzegorza Wosia

Sześcioletni Mikołaj bardzo lubi chodzić po górach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że przedszkolak zdobył już większość najwyższych szczytów Tatr. Zimą stanął w bazie pod Mount Everest, a teraz chce dotrzeć pod wszystkie ośmiotysięczniki świata.


"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria Żukowska urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku i tam zdobywała najwyższe laury w tańcu towarzyskim. Teraz mieszka w Pilikach na Podlasiu i to właśnie dzięki swojej pasji jako młoda dziewczyna trafiła do Polski, ojczyzny pradziadów.

25 lipca 2022, godz. 22:15


"Nowy wątek" - reportaż Joanny Sikory

Wiele z nich przeleżało w szafach dziesiątki lat. Starannie poukładane i zabezpieczone są świadectwem minionych, ważnych chwil. Teraz tkaniny i dywany zyskały nowe życie.

22 lipca 2022 godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta pozbyła się nadwagi dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

20 lipca 2022, godz. 22:15


"Człowiek nie wypije, ryba nie przeżyje" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

Latem 2021 roku w rzece Supraśl masowo zaczęły pojawiać się śnięte ryby. Co było przyczyną tego zjawiska? Przyducha, zmiany klimatyczne, a może zaniedbania człowieka? Czy takie klęski ekologiczne mogą się powtarzać?

19 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Ułan z cenzusem" - reportaż Jana Smyka

W wieku 102-lat zmarł porucznik Mieczysław Wroczyński. Żołnierz kampanii wrześniowej. Ostatni uczestnik Powstania Warszawskiego z Białegostoku, w którym używał pseudonimu "Stary".
Żegnając porucznika przypominamy reportaż Jana Smyka "Ułan z cenzusem", w którym opowiada o początkach swojej żołnierskiej drogi w 110 Pułku Ułanów.

18 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Na przekór" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wojciech Zdanuczyk - mistrz Taekwon-Do, założyciel białostockiego Klubu Sportowego "So-San" jest jednym z sześciu posiadaczy Czarnego Pasa VIII Dan w Polsce. Na ile zasady koreańskiej sztuki walki mogą pomóc w znalezieniu życiowej równowagi? Czy dyscyplina ciała kształtuje charakter?

15 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Ja pójdę za nią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marianna Biernacka z Lipska nad Biebrzą - oddała swoje życie za synową i jej nienarodzone dziecko - pycha świętości czy miłość?

13 lipca 2022, godz. 22:15


"W harmonii" - reportaż Joanny Sikory i Sławomira Sawczuka

W tych pieśniach jest wszystko, ale najczęściej wybrzmiewa w nich smutek. Olena Honczarenko z Sum uczy ich od lat. Wojna, podobnie jak w przypadku milionów Ukraińców, wiele zmieniła w jej życiu.

12 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wspólny los" - reportaż Joanny Sikory

To wołanie z wnętrza ziemi, gdzie centrum instalacji stanowi twarz człowieka, spoglądająca w stronę nieba. Dookoła niej krzyże, dłonie, na jednej rozerwany różaniec.
Metalowe rzeźby w Mikaszówce, to nie tylko turystyczna atrakcja, ale symbol pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej.

11 lipca 2022, godz. 22:15


"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.

8 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Dług pamięci. Epilog" - reportaż Alicji Pietruczuk

Dla Sybiraków to kres długiej podróży, zamknięcie rany, by mogła się zabliźnić, świadectwo prawdy o ich losie. Dla wielu osób powstanie, budowa i otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to spełnienie marzeń, zrealizowanie planów i ambicji.

6 lipca 2022, godz. 22:15


"Symbol" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Dlaczego cały świat nienawidzi Rosjan? Dlaczego odrzuca ich kulturę? Te pytania na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zadał sobie mieszkający we Włoszech 18-letni Dannił.

5 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Powrót do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Rozjechali się po świecie, ale pamięć o przodkach ciągle ich wołała. Po osiemdziesięciu latach - Choroszewscy, Kryszpinowie, Kurpiewscy - trzy rodziny z Rozwór niedaleko Łomży postanowili oddać hołd Sybirakom, wywiezionym daleko od domu.

4 lipca 2022, godz. 22:15


"Trudny sezon" - reportaż Alicji Pietruczuk

Na ten dzień przygraniczna strefa naszego regionu czekała osiem miesięcy. Żyjący z turystyki mieszkańcy strefy i jej okolic musieli radzić sobie w warunkach stanu wyjątkowego i braku gości. Teraz pragną, by wraz z sezonem turystycznym powróciło tętniące życie.

1 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Których bronić trzeba..." - reportaż Dominiki Dębskiej

Jego największym marzeniem była troska o najsłabszych i to ona przywiodła go z Warszawy na podlaską wieś. Doktor Paweł Grabowski od 11 lat w ramach hospicjum domowego pomaga nieuleczalnie chorym mieszkańcom podlaskich wsi. Po trzech latach budowy działalność rozpoczyna stacjonarne hospicjum...

30 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami noblisty.

29 czerwca 2022, godz. 22:15


"Kwiaty nadziei" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Olga, Żenia, Anfisa i Marika są Ukrainkami z trzech różnych pokoleń. Pozostawiły swoje domy w Odessie, Buczy i Boryspolu. Ich losy skrzyżowały się w jednym mieście - Białymstoku, gdzie znalazły schronienie przed wojną.

28 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Na szlaku" - reportaż Joanny Sikory

Prawie 45 lat pracy Wojciecha Kowalczuka to troska o przeszłość. Z tej troski w głowie etnografa rodziły się pomysły, które miały ocalić wielowiekową tradycję sztuki ludowej na Podlasiu.

27 czerwca 2022, godz. 22:15


"Prawie Teksas ojczulka Łukasiewicza" - reportaż Jakuba Tarki

Ignacy Łukasiewicz był wynalazcą lampy naftowej i pionierem petrochemii, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. W tym roku mija 200 lat od jego śmierci.

26 czerwca 2022, godz. 18:05


"Inwazja robotów" - słuchowisko Andrzeja Bajguza

To słuchowisko powstało w wyniku strasznego snu małej Gieni. Jej rodzice zamienili się w roboty. By ten koszmar oswoić, rodzina Bajguzów postanowiła wspólnie napisać tekst, o tym jak poprzez nadmiernie używanie komputerów, smartfonów, ludzie zamienili się właśnie w roboty.

24 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Smak ojcostwa" - reportaż Anny Bogdanowicz

Autorytet, bohater, kumpel, przyjaciel czy postrach? Kim dziś jest, kim powinien, a kim chce być mężczyzna dla swoich dzieci, jeśli dobrze pojmuje swoją rolę w rodzinie.

23 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Winnica lubi patrzeć na rzekę” - reportaż Moniki Malec

Winiarstwo rośnie w siłę. Nie brakuje zapaleńców, którzy zakładają winnice w celach komercyjnych, ale też i takich, którzy chcą stworzyć własne, niepowtarzalne produkty, ale nie są zainteresowani ich sprzedażą.

22 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok