Radio Białystok | Reportaż | "Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej

30 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15

Jest delikatna i piękna. Ma ciepłe i czułe spojrzenie, a gest, jakim przytula do siebie Syna – jest najczulszym gestem matki. Matka Boża Różanostocka jest jedną z najpiękniejszych postaci w podlaskiej ikonografii.

Sukienka Matki Bożej Różanostockiej
Sukienka Matki Bożej Różanostockiej


0:00
0:00
"Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na czterdziestą rocznicę koronacji obrazu postanowiono zmienić suknię w obrazie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku. To szata - wotum dziękczynne, powstała z darów wiernych, a wykonano ją w pracowni Mateusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Autorzy postawili sobie za cel, aby nowa suknia nie przesłaniała Maryi, ale ukazywała jej piękno. W szacie są róże białe, złote i czerwone. Białe oznaczają Niepokalane Poczęcie i zostały wykonane ze srebra i białego złota. Złote róże przypominają, że Maryi przysługują tytuły Królowej. Czerwone zaś mówią o Maryi, że jest Bolesną Królową i Matką Miłosierdzia. Zostały wrzeźbione z kamienia jaspis. Berło, które trzyma Maryja, ma głowę z bursztynowej róży. Tę szatę zdobią drogie kamienie, brylanty, akwamaryny, perły. Szata Jezusa w całości pokryta jest złotem.

Obraz jest tak piękny, że trudno oderwać oczy od tej postaci. Ale nie piękno zewnętrzne jest ważne, a to, jak Maryja czule traktuje wszystkich, którzy podążają do niej w codziennym strudzeniu.

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec, stryj, dziadek..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Obława Augustowska - latem 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD w powiecie augustowskim i suwalskim zatrzymują blisko 8 tysięcy osób.

12 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Paweł Hulajnoga" - reportaż Alicji Pietruczuk

Hulajnoga zawsze jest w pobliżu. Na niej Paweł Kalinowski przemierza drogi i bezdroża województwa podlaskiego. Zebranymi podczas wypraw wrażeniami dzieli się w mediach społecznościowych. Wyruszamy w podróż nad Narew. Cieszymy się wiejskim spokojem i rozmowami ze spotkanym w różnych zakątkach regionu mieszkańcami, bo "droga to ludzie".

11 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Leśne chłopy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.

10 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na fali wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

To był bilet w jedną stronę. Od niechęci władzy ludowej nie było wtedy odwrotu. W 1981 roku Lech Foremski razem z rodziną wyjechał z Białegostoku. Najpierw do Austrii, a potem do USA. Zostały wspomnienia o obrazach białostockich ulic, twarzach przyjaciół i tęsknota. Przelane na papier stworzyły opowieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i ojczyzny. Gdzie ona jest po tylu latach?

9 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z widokiem na życie" - reportaż Joanny Sikory

Taka informacja wywraca życie do góry nogami. Tak też było w przypadku pani Małgorzaty. Z pozoru niegroźna torbiel okazała się nowotworem jajnika. Najpierw gonitwa myśli i burza uczuć, które stopniowo udało jej się przeobrazić w siłę do działania. Choroba nowotworowa to był też czas, gdy ona walczyła o zdrowie, a bliscy ze swoim strachem o nią.

8 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni ze wsi Grzędy" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne. Nigdy jednak nie zapomniał ani o swojej rodzinnej biebrzańskiej wsi, ani o swoich polskich korzeniach. Wraz z żoną Marią pielęgnują pamięć o Grzędach i wspierają Polonię w Bayonne w USA.

5 lipca 20234 godz. 17:15 i 22:15


"Na swoim" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mijają trzy lata od szturmu kilku tysięcy migrantów kierowanym przez służby białoruskie na przejściu polsko-białoruskim w Kuźnicy. Autorka reportażu przemierza przygraniczne miejscowości z byłej strefy zamkniętej z powiatu sokólskiego i rozmawia o życiu na granicy z mieszkańcami, wśród których są jej rozmówcy sprzed trzech lat.

4 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Drugi dom" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jeden z najtrudniejszych dylematów dojrzałego życia. Kiedy choroba odbiera samodzielność starszym schorowanym rodzicom, a sami nie jesteśmy w stanie się nimi zajmować. Jak znaleźć miejsce, które zapewni bezpieczeństwo, profesjonalną opieką i ludzkie traktowanie - które będzie jak drugi dom? Z takim wyzwaniem mierzyła się rodzina pani Agnieszki...

3 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom, kreska, pamięć. Henryk Wilk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Uwieczniał zaułki, uliczki i budynki Białegostoku. Projektował przyszłość, szkicował kupowanymi na bazarze piórkami, a ślad zostawiał na starym naświetlonym papierze fotograficznym. Henryk Wilk był dziennikarzem i rysownikiem, ślad jego kreski w Gazecie Białostockiej kojarzy mnóstwo Podlasian.

2 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"U źródła" - reportaż Joanny Sikory

W środowisku twórców ludowych mało kto o nim nie słyszał. Eugeniusz Markiewicz to tkacz, którego umiejętności wprawiają w podziw.

1 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Haczyki życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są z różnych pokoleń i momentów życia, ale łączy ich wspólna pasja - wędkowanie oraz miejsce – staw przy ul. Mickiewicza w centrum Białegostoku. To raj dla miejskich wędkarzy i nie tylko ze względu na ryby, ale też malowniczy zakątek wokół stawu, pełen zieleni i ptaków. Jak pasja tych osób łączy się z ich codziennym życiem?

28 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni ślad" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Przez ponad osiemdziesiąt lat w jednym z białostockich domów leżały dwa zwoje Tory. Zawsze najstarsza z kobiet w rodzinie przekazywała je córce, ale tylko takiej, która także miała córkę. Te dwa zwoje to jedyny znany ślad po Wielkiej Synagodze, którą w 1941 roku spalili Niemcy wraz z zamkniętymi w niej ludźmi. Pani Grażyna zdecydowała się je oddać do Galerii Slendzinskich. Poczuła ulgę, że dotrzymała obietnicy, że zwoje nigdy nie zaginą. I wdzięczność nieznajomemu komuś, kto wyrzucił je z płonącej Synagogi, bo będą przypominać, co zdarzyło się 27 czerwca 1941 roku w Białymstoku...

27 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Historie nieusłane różami" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Począwszy od lat 90-tych przez dwadzieścia lat Halina Londowska tworzyła dźwiękowe opowieści - reportaże w Radiu Białystok. Szczególnie bliskie były jej tematy interwencyjne, w których stawała w obronie skrzywdzonych ludzi, po drugiej stronie mając policję, sądy, lokalnych włodarzy.

26 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Duch ogrodu mojej mamy" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pół hektara różnorodnych, czasem egzotycznych roślin rozpościera się przy jednym z domów w Drozdowie. To miejsce jest pełne różnych roślin z niesamowitą paletą barw. Kwitną, mimo że od roku nie zajmuje się nimi ich właścicielka - Krystyna Zacharzewska.

25 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory

Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".

24 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do których zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz nieobecności domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba. Wyrusza na poszukiwania, a towarzyszy jej idealna chmurka, którą Ktoś Bardzo Ważny chce dać znać, że nasi bliscy zawsze są obok...

23 czerwca 2024, godz. 18:05


"Być jak Szymon Marciniak" - reportaż Marka Gąsiorowskiego i Roberta Rzeźnickiego

Po mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze wielką popularność zdobył sędzia Szymon Marciniak. Jako pierwszy w historii Polak poprowadził finał największej piłkarskiej imprezy na ziemi. W jednej chwili stał się najlepszym arbitrem na świecie i zyskał wielu naśladowców. Także prowadzące piłkarskie mecze kobiety widzą w Marciniaku wzór do naśladowania.

21 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie nogi, cztery łapy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Choć wcześniejsza ścieżka zawodowa Nicole nie miała nic wspólnego ze zwierzętami, to postanowiła poświęcić swoją pracę właśnie im. Przez kilka lat pracowała jako opiekun w białostockim Akcencie ZOO. Nicole nie tylko włożyła serce w opiekę nad swoimi podopiecznymi, ale też czerpała od nich wiele radości i mądrości życiowych.

20 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Udarowane życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Macierzyństwo to najsilniejsza motywacja, by walczyć o siebie. Dla Zuzanny Butkiewicz najważniejszym powodem, by się nie poddawać, była trójka jej dzieci...

19 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Twardy orzech do zgryzienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

O Puszczy Białowieskiej - jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie pomysły rozgrzały strony sporu do czerwoności. Czy sprzeczne poglądy ekologów, polityków, samorządowców, mieszkańców pogodzi ogłoszona niedawno Tarcza Wschód i wprowadzona na tym terenie strefa buforowa?

18 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Torebka to nieodzowny atrybut kobiecości od przeszło 200 lat. Odzwierciedla indywidualny gust i jest częścią kobiecej stylizacji. Jest oczywiście praktyczna, bo można tam schować wszystkie niezbędne przedmioty. Ich imponującą kolekcję posiada Elżbieta Smoleńska. Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety.

17 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni lot" - audycja dokumentalna Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

W tym roku mija 80 rocznica Desantu na Normandię, w którym brało udział wielu polskich lotników, między innymi Aleksander Chudek, zapomniany as polskiego lotnictwa bojowego. Przez 60 lat był uznany za zaginionego. W Anglii pozostała żona i dzieci, w Polsce rodzice i rodzeństwo. Pewnego dnia mieszkańcy jednej z francuskich wiosek odnaleźli zagrzebane w ziemi szczątki wraku samolotu, który został zestrzelony w trakcie desantu na Normandię. Historia pełna tajemnic i niedomówień staje się ponownie aktualna i zmienia ludzkie życie.

16 czerwca 2024, godz. 18:05


"Melodia zmian" - reportaż Miłki Malzahn i Joanny Sikory

Ania przekraczała granicę ukraińsko-polską z pierwszą falą uchodźców, w największym chaosie. Sama. Miała wtedy niespełna 16 lat. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosła osoba – podjęła się wielkiej niewiadomej. Postanowiła znaleźć swoje miejsce na tej niespokojnej ziemi.

14 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać. Ze skutkami kryzysu mierzą się także mieszkańcy, część przygranicznych terenów ponownie obejmie strefa buforowa z zakazem przebywania. Czy decyzja zwiększy bezpieczeństwo i zatrzyma nową falę nielegalnej migracji?

13 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Czas za czasem” - reportaż Doroty Sokołowskiej

To nie jest zwyczajny dom, ma w sobie zapisaną historię. Pozostały też oryginalne drobiazgi z dawnego czasu, jak mosiężny kocioł do obróbki mięsa czy szwedzka lampa do opalania tuczników. Choć wszystko się zmieniło na ulicy Mickiewicza, dom z adresem 71A ciągle stoi.

12 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

11 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Joanny Sikory

Dom żyje dopóki żyje w nim człowiek. Z tym też tak było. Po śmierci jego właścicielki zamarł. Skrzypią tylko drewniane schody, z roku na rok coraz głośniej.

10 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zamknięte w skrzynce" - reportaż Michała Zaręby

Tu nie jest potrzebna scena z aktorami. Robert Poryziński sam tworzy teatr. Jak sam mówi - to „Teatr Miejsca”. Wszystko mieści się w skrzynce, którą przewozi na przyczepce przy swoim trójkołowym rowerze. Obecnie mieszka w Toruniu, ale zanim tam dotarł, nie raz wypadał z drogi własnego życia...

7 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sekretnik słonecznego czasu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Tajemniczy zegar stoi na skraju suwalskiego parku od ponad półtora wieku. Jest nieoznakowany, wiedzą o nim tylko mieszkańcy, a w obszernej monografii miasta próżno szukać śladów tego niezwykłego zabytku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odczytywano na nim czas, dziś niewielu wie ani jak z niego korzystać, ani jaki to zabytek czy ślad minionej epoki.

6 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek z węgla" - reportaż Artura Gawła

Czy każdy z nas czasami myśli - "a może rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady"? Pan Józek zrobił to wiele lat temu. Przyjechał na kraniec Polski gdzieś z centralnej części kraju po to, by wypalać węgiel drzewny. Pojawił się tu jako nastolatek i tak już został. Wie jedno - do życia w mieście się już nie nadaje, pokochał wolność, do samotności się przyzwyczaił.

5 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jan jest" - reportaż Agnieszki Loch

Patryk Galewski, młodociany przestępca, w wieku 23 lat został skazany na prace społeczne w puckim hospicjum, które prowadził ksiądz Jan Kaczkowski. To odmieniło jego życie. Zbuntowany mężczyzna nawiązał z kapłanem wyjątkową więź. Dziś Patryk jest właścicielem restauracji, prowadzi również fundację imienia księdza Jana Kaczkowskiego, która pomaga młodym ludziom w wychodzeniu z nałogów i trudnych sytuacji życiowych.

4 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Rozmowa z maszyną" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza? AI tworzy już proste artykuły prasowe. Ale pojawia się pytanie: czy będzie w stanie napisać kiedyś reporterską książkę albo przygotować radiowy reportaż? Jak AI ułatwia życie i czy powinniśmy bać się inteligencji będącej wytworem komputera?

3 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zaczynamy panie kierowniku" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Teatr Naturalny Andrzeja Bartosza i Wiesława Janickiego rozsławił Polskie Radio Białystok na całą Polskę. Był to fenomen lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Obaj dziennikarze są autorami ponad stu reportaży satyrycznych, w których główne role grali naturszczycy - najczęściej mieszkańcy Goniądza. Zachowane w archiwum reportaże Teatru Naturalnego śmieszą do dziś - ale też zadziwiają błyskotliwością w wymyślaniu tematów i niesamowitą umiejętnością aktorów, wczuwających się w swoje role.

2 czerwca 2024, godz. 18:05


"Morze marzeń" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]

Jak do tej pory nikomu się to nie udało. Dwóch miłośników żeglugi postanowiło popłynąć z Białegostoku do morza. Swoją podróż niewielkim jachtem Bartosz Gustak i Andrzej Talipski podzielili na dwa etapy. Trwa ten pierwszy - do Węgorzewa.

31 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Matka Boża Różanostocka to jedna z najpiękniejszych postaci w podlaskiej ikonografii. Jest delikatna i piękna. Ma ciepłe i czułe spojrzenie, a gest, jakim przytula do siebie Syna – jest najczulszym gestem matki.

30 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata.

29 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok