Radio Białystok | Reportaż | "Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego

"Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego

20 września 2010 11:15; 22:300:00
0:00
"Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeden metr pozwala na legalne zabójstwo. Przy granicy Białowieskiego Parku Narodowego myśliwi budują ambony, z których strzelają do dzikich zwierząt. Według prawa nie mogą oni strzelać w granicach Parku Narodowego, więc często wyczekują swoich ofiar tuż przy jego granicy. Szereg organizacji ekologicznych i przyrodniczych w Polsce domaga się od Ministra Środowiska utworzenia strefy ochronnej zwierząt łownych w sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego. Do tego czasu wolontariusze ze stowarzyszenia "Pracownia na rzecz wszystkich istot" będą "polować na myśliwych". Obecnie trwa rykowisko w związku z czym jelenie zachowują się jak odurzone i są bardzo łatwym celem, co wykorzystują myśliwi. Od kilku dni w Puszczy Białowieskiej kilkadziesiąt osób w specjalnych grupach patroluje najpopularniejsze miejsca polowań, aby uniemożliwić odstrzały.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

"Perła w ustach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dla nich świat nie ma granic, także w języku. Młode pokolenie rośnie w dwóch światach znaczeniowych i językach. Jeden to polski - ojczysty i drugi, międzynarodowy - angielski. To pokolenie Erasmusa, czyli wymiany międzynarodowej - mówią nauczyciele i przyglądają się uważnie zmianom, jakie zachodzą w języku młodzieży. Czy globalizacja nie zabiera im miłości do polskiej kultury?

21 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Marian Szamatowicz - pomocnik aniołów" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Dariusza Kucia

Marian Szamatowicz – mówią o nim „pomocnik aniołów”, bo pozwolił przyjść na świat nie tylko pierwszemu w Polsce dziecku z pozaustrojowego zapłodnienia, ale także pomógł tysiącom par w realizacji najbanalniejszego pragnienia posiadania dziecka. Profesor otrzymał w sobotę (17.02) tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. Z tej okazji prezentujemy archiwalną audycję z 2008 roku.

20 lutego 2024, godz.17:15 i 22:15


"Włókniarze z Warszawskiej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jedna z najbardziej malowniczych ulic Białegostoku - Warszawska - kryje tajemnicę. Na tyłach bloku przy Warszawskiej 72 jest stara, zniszczona, powojenna tablica z nazwiskami trzech włókniarzy pracujących w fabryce w czasie wojny. Zostali zamordowani przez Niemców. Kto - oprócz pani Haliny, kuzynki jednego ze straconych - może ocalić pamięć?

19 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dwa światy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]

Knyszewicze, mała wieś na Podlasiu, a w niej ponad stuletni drewniany dom. Mieszkają w nim od ponad 20 lat Joanna i Stanisław Nicewiczowie z Sokółki. Jako młodzi ludzie spełnili swoje wspólne marzenie, by żyć na wsi. Tu, jak mówią, czują się bardziej wolnymi ludźmi.

16 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W głębi serca" - reportaż Joanny Sikory

Kilka lat temu Joanna Prorok rozpoczęła drugie życie. Nowy rozdział otworzył się po transplantacji serca. Najtrudniejszy czas przed i po przeszczepie bohaterka reportażu postanowiła opisać...

15 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Urzędnik do spraw ludzkich" - reportaż Dominiki Dębskiej

W swojej blisko czterdziestoletniej pracy połączył węzłem małżeńskim tysiące par. Prowadził ceremonie zawarcia małżeństwa - głównie w Pałacyku Ślubów przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku, ale też w balonie, lesie czy szpitalu. Mieczysław Mejsak - wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odszedł na emeryturę.

14 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

13 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pasje doktora Zenka" - reportaż Jana Smyka

Motoryzacyjna pasja Zenona Boguszewskiego stała się jego sposobem na życie.

12 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Chusta" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk

Zrobiona jest z uprzędzionej waty chusta była niegdyś biała, puszysta i ciepła. Ogrzewała 10-letnią Elżunię w chłodne dni syberyjskiej tułaczki. Wróciła z nią z wywózki do Polski, ale już nie do rodzinnego Lwowa tylko do Torunia. Profesor Elżbieta Smułkowa – językoznawca, białorutenista i ambasador Polski w Republice Białoruś przechowywała ją jak cenną pamiątkę, ostatecznie przekazała do powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.

11 lutego 2024, godz. 18:05


"Rekonstrukcja" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kilka lat temu postanowili zmienić swoje życie i wrócili z dużego miasta na podlaską wieś przy Puszczy Białowieskiej. Pandemia, kryzys migracyjny i wojna w Ukrainie nauczyły ich cenić poczucie bezpieczeństwa i kontakty z ludźmi.

9 lutego 2024, godz.17:15 i 22:15


"Słodki duet" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jeden miał występować na deskach teatrów muzycznych, drugi leczyć konie jako weterynarz. Rodzinne tradycje i zamiłowanie do kulinariów sprawiły, że swoje życie ostatecznie związali z Sokółką. W budynku starej szkoły postanowili założyć lodziarnię, w której można spróbować smaków z najdalszych zakątków świata. Czy nie żałują swojej decyzji o prowadzeniu biznesu w małym miasteczku na wschodnim skrawku Polski?

8 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

7 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dreszczyk przeszłości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co kryją kufry ukryte w starych domach? Iwona Zinkiewicz od lat zbiera stare zdjęcia, przedmioty i wspomnienia związane z rodzinnymi miejscowościami Szastały i Stryki. Pani Iwona prowadzi fanpejdż w popularnym portalu społecznościowym, gdzie publikuje dokumenty i opowiada usłyszane historie.

6 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ziemny raj" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Luba ma 100 lat i większość swojego życia spędziła we wsi Pawły w gminie Zabłudów. Tam stoi jej zdobiony rzeźbionymi ptakami dom, dawniej tonący w kwiatach. I choć całe życie ciężko pracowała na roli, nie zatraciła pogody ducha i zachwytu nad pięknem świata.

5 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ormianie Rzeczpospolitej" - audycja dokumentalna Jana Smyka

Handel z Orientem, rola tłumaczy we wschodnich poselstwach Rzeczpospolitej, czy wspieranie naszej drogi do niepodległości. Historia Ormian w Polsce pełna jest dramatycznych zwrotów, wielkich fortun i majątków oraz wierności nowej Ojczyźnie. Wspólna droga obu narodów trwa już ponad 650 lat.

4 lutego 2024, godz.18:05


"Trzy piosenki o Białymstoku" - reportaż Andrzeja Bajguza

Pomalowane klatki na osiedlach, wspominane z nostalgią Chanajki, czy zabawa i marzenia o luksusie? Jaki jest Białystok w piosenkach?

2 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Inżynier słowa" - reportaż Joanny Sikory

W wieku niespełna 20 lat miał już na swoim koncie kilkusetstronicowy debiut literacki. Dziś Edgar Hryniewicki kończy studia, które z literaturą fantasy nie mają za wiele wspólnego, ale wciąż pisze.

1 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Strażnik czasu" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

400-letni podlaski pomnik przyrody - Dąb Dunin - został Europejskim Drzewem Roku 2022. To jeden z najbardziej znanych puszczańskich olbrzymów – nazywany jest Strażnikiem Puszczy. Dąb rośnie w Przybudkach w gminie Narew. Wiekowe drzewo w ostatnich latach niszczeje. Mieszkańcy miejscowości i miłośnicy przyrody próbują je ratować.

31 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciele" - reportaż Joanny Sikory

"To był przyjaciel wszystkich" - tak o księdzu Stanisławie Suchowolcu mówią Maryla i Jan Suchowierscy. Ich losy splotły się pod koniec lat 80-tych. Bardzo szybko okazało się, że to będzie znajomość, która zmieni ich życie. Dziś mija 35. rocznica tragicznej śmierci Księdza.

30 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dżentelmeni na murawie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pasjonaci - rekonstruktorzy w strojach uszytych według dawnych wzorów, odtwarzają przedwojenną drużynę Strzelec Białystok i walczą o puchar Retro Ligi na murawach w całej Polsce. W tych rozgrywkach drużyna z Choroszczy od lat wiedzie prym...

29 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ikonostas Nowoberezowski" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk

Jego odkrycie jest porównywane do odnalezienia obrazu El Greca w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim. Zachowane duże fragmenty XVII wiecznego ikonostasu znaleźli naukowcy z Polskiej Akademii Nauk na strychu cerkwi św. Jana Teologa w podhajnowskiej wsi Nowoberezowo. To najstarsze i najlepiej zachowane takie dzieło w naszym regionie. Pochodzący z czasów unickich ikonostas nie był zmieniany ani konserwowany – i to właśnie jego oryginalność jest wyjątkowa.

28 stycznia 2024, godz. 18:05


"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

Profesor Romuald Twardowski był znanym w świecie i chętnie wykonywanym kompozytorem, wybitnym pedagogiem, propagatorem polskiej kultury za granicą i od ponad 30 lat przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Zmarł 13 stycznia w wieku 93 lat. Ostatnie pożegnanie dziś na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

26 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy ponad 40 lat to dużo czy mało? Co nam zostaje w pamięci z wydarzeń sprzed lat? I co zostaje w kronikach policyjnych czy aktach prokuratorskich? Zwłaszcza, jeśli chodzi o słynną kradzież kolekcji bursztynu w 1978 roku z siedziby Muzeum Okręgowego w Łomży.

25 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wszystkie arie świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, młody wiek, szczupła sylwetka - można spełniać wszystkie zalecenia z vademecum profilaktyki przeciwnowotworowej i mimo to zachorować.Tak było w przypadku przyjaciółek - Moniki i Agaty. W krótkim czasie obie usłyszały podobną diagnozę - rak piersi...

24 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory

Momentami trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje. Gdzieś pomiędzy nowymi, strzelistymi blokami, na jednym z białostockich osiedli stoi malutki 150-letni dom. Otaczają go drzewa, jest też azylem dla dzikich zwierząt. Prowadzi do niego zielona brama. Ta jest niemal zawsze otwarta, podobnie jak drzwi domu pani Elizy.

23 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Fotograf powstańców. Szloma Kryński" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Szukanie śladów historii sprzed lat, jest jak układanie puzzli. Czasami drobny szczegół na zdjęciach prowadzi do celu, jak postument na którym układali ręce do fotografii Powstańcy Styczniowi.

22 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia w akcji" - reportaż Joanny Sikory

Sobotni wieczór w domu, przed telewizorem albo z wnukami? Owszem, wielu seniorów tak spędza ten czas, ale są też tacy, którzy w tym czasie wychodzą na parkiet. Taneczne wieczorki cieszą się niesłabnącą popularnością. Sale w klubach, które organizują takie potańcówki w karnawale są pełne gości.

19 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Waga złomu" - reportaż Doroty Sokołowskiej [fotokast]

Zrobił najdłuższy rower w Białymstoku, który jeździ. Naprawia zezłomowane przedmioty, ciesząc się, że daje im nowe życie. Grzegorz Leszczyński jest złomiarzem i chce odczarować ciągnące się za tym określeniem piętno gorszego zawodu.

18 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija 20. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci. Piosenki Czesława Niemena są popularne do dziś, a jego muzyka łączy różne pokolenia.

17 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Masa i rzeźba" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

To jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Blisko 80% Polaków wśród celów na nowy rok wymienia uratę wagi i dbanie o sylwetkę. Trend widoczny jest na siłowniach, które w styczniu przeżywają prawdziwe oblężenie. Wielu świeżych nabywców karnetów treningowych nie wytrwa jednak w postanowieniu dłużej niż do marca. Droga do szczupłej i zdrowej sylwetki jest bowiem kręta, kryje też wiele pułapek. Jak je ominąć, by "projekt plaża" zakończyć sukcesem?

16 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

15 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nikifor z Trójkąta" - reportaż Magdaleny Skawińskiej

Jakub to artysta amator, którego matka wychowywała sama. W wyniku niedotlenienia w czasie porodu ma dziecięce porażenie mózgowe i w związku z tym wiele dysfunkcji. Rysowanie pozwala mu wypowiadać się o świecie swoim indywidualnym językiem. Podobnie jak Nikifor z Krynicy, Jakub doświadcza problemów ze zdrowiem, niedostatku i początkowego braku zrozumienia.

14 stycznia 2024, godz. 18:05


"Opowieści pana Pawła" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wrażliwość na przyrodę jest według Pawła Czapczyka miarą człowieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną reagują na jego opowieści o zwierzętach emocjonalnie i z ogromną bezpośredniością. Autor książek przyrodniczych i fotograf odwiedza podopiecznych stowarzyszenia "Aktywni" w Białymstoku. Pokazuje im fotografie zwierząt i opowiada o ich zdumiewających kształtach, dziwnych obyczajach i śmiesznych nazwach, a oni dziwią się, śmieją i biją brawo...

12 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka zawracania" - reportaż Dominiki Dębskiej

Co ważniejszego od zdobywania szczytu może wydarzyć się na wyprawie wysokogórskiej? Michał Obrycki to białostocki fotograf, jego drugą pasją jest wspinanie. Zdobywał szczyty w Europie i Azji...

11 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jak dom" - reportaż Joanny Sikory

To był rewolucyjny pomysł. W 1975 roku w ówczesnym województwie białostockim powstał pierwszy rodzinny dom dziecka. Razem z dziewiątką dzieci stworzyli go Janina i Tadeusz Kamińscy. Państwo Kamińscy mieli wtedy już dwie nastoletnie córki i zaopiekowali się siódemką osamotnionych dzieci. Dziś każde z dorosłych dzieci chętnie odwiedza miejsce, które stało się dla nich prawdziwym rodzinnym domem.

10 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

9 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok