Radio Białystok | Reportaż | "Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego

"Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego

20 września 2010 11:15; 22:300:00
0:00
"Obława" reportaż Radosława Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeden metr pozwala na legalne zabójstwo. Przy granicy Białowieskiego Parku Narodowego myśliwi budują ambony, z których strzelają do dzikich zwierząt. Według prawa nie mogą oni strzelać w granicach Parku Narodowego, więc często wyczekują swoich ofiar tuż przy jego granicy. Szereg organizacji ekologicznych i przyrodniczych w Polsce domaga się od Ministra Środowiska utworzenia strefy ochronnej zwierząt łownych w sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego. Do tego czasu wolontariusze ze stowarzyszenia "Pracownia na rzecz wszystkich istot" będą "polować na myśliwych". Obecnie trwa rykowisko w związku z czym jelenie zachowują się jak odurzone i są bardzo łatwym celem, co wykorzystują myśliwi. Od kilku dni w Puszczy Białowieskiej kilkadziesiąt osób w specjalnych grupach patroluje najpopularniejsze miejsca polowań, aby uniemożliwić odstrzały.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK

"Trzy piosenki o Białymstoku" - reportaż Andrzeja Bajguza

Pomalowane klatki na osiedlach, wspominane z nostalgią Chanajki, czy zabawa i marzenia o luksusie? Jaki jest Białystok w piosenkach?

3 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Złota rączka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Skrzypiące drzwi, nieszczelne okna, zatkany zlew czy zepsuty prodiż - drobne usterki, które irytują, a starsze osoby nie radzą sobie z ich naprawieniem. Dla nich działa w Białymstoku „Złota rączka” - miejski program pomocy prowadzony przez fundację Spe Salvi.

2 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Na wirażu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sportowy świat Natalii Maliszewskiej rok temu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zadrżał w swych fundamentach. Jednak białostocka łyżwiarka się nie poddała. Wraz z nowym rokiem postanowiła zamknąć ten rozdział w swoim życiu i więcej nie wspominać o tym w mediach. Jak to doświadczenie wpłynęło na jej życie?

1 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Musi być dusza" - reportaż Joanny Sikory

Wirtuoz - tak o Józefie Krupskim mówią ludzie, którzy mieli szansę usłyszeć jak grał na cymbałach. Zachwycał nie tylko lekkością ruchów, ale i bogactwem repertuaru. Na przedwojennych wileńskich weselach grywał walce, fokstroty, tanga, marsze, kadryle, polki i oberki. Pamięć o nim pielęgnuje wnuk Piotr Krupski.

31 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica w płomieniach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

W obrazach stosował kolorystykę, fakturę i kompozycję. W życiu zmagał się z chorobą, która burzyła każdy porządek. Andrzej Piotrowicz, znany też jako Mnich Eliasz próbował wykrzyczeć prawdę o świecie, ale sztuka docierała do niewielu.

30 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ongi w dworach bywało" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Kresowe dwory szlacheckie wraz ze swoja kulturą przeminęły - niszczone przez okupantów, dobite przez PRL. Przetrwał jednak ich etos: w licznych wspomnieniach, w literaturze, w etyce i gościnności pewnych środowisk, ale także w architekturze domów jednorodzinnych a' la dworek polski.

29 stycznia 2023, godz.18:05


"Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej

Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła, często brak śniegu - pierwsze miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii. Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, jednak zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.

27 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jedno drzewo" - reportaż Katarzyny Michalak

Artysta i aktywista społeczny Jakub Jakubowski codziennie, przez cały rok, fotografuje swoje ulubione drzewo. W tej opowieści najważniejsza jest refleksja na temat życia człowieka w pokorze wobec natury i w przyjaźni z lokalną społecznością.

26 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pablo Picasso. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako dziecko. Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras.

25 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

24 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Prawo wyboru" - reportaż Joanny Sikory

Dojrzałe banany są niemal pewnikiem. Często trafiają się też dobre marchewki, pomidory czy nabiał. W przysklepowych śmietnikach można znaleźć niemal wszystko. Ewelina od kilku lat niemal zrezygnowała z kupowania. Je to, co znajduje w śmietniku. Nie robi tego z biedy, to jej wybór.

23 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć znaczy życie" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Konstanty Kalinowski to bohater Powstania Styczniowego na Litwie. Pozbawiony przez carat honorowej śmierci, tajemnie pogrzebany, w 2019 roku z honorami uroczyście pochowany na Starej Rossie w Wilnie wraz z innymi odnalezionymi powstańcami. W tym roku mija 185. rocznica jego urodzin i 160. rocznica Powstania Styczniowego.

22 stycznia 2023, godz. 18:05


"Pani wachmistrz" - reportaż Jana Smyka

Jej tata był ułanem 10 Pułku Ułanów Litewskich. Pani Eugenia Kula przez wiele lat kontynuowała tradycje ułańskie rodziny. Od 1985 roku była przewodniczącą Koła Żołnierzy 10 Pułku i Ich Rodzin, dosłużyła się honorowego stopnia starszego wachmistrza. Zmarła w wieku 94 lat.

20 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niewiele jest takich miejsc. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr. Jego mama - pani Małgorzata mówi, że dopiero teraz może spokojnie żyć i spokojnie umrzeć.

19 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Potańcówka na dechach" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement

Walc czy fokstrot, strój krakowski czy góralski? Tradycjami tanecznymi południowego Podlasia zainteresowało się kilka osób, które uruchomiło wehikuł czasu i przywróciło pamięć o przeszłości. Powstał projekt cyklu „Potańcówek na dechach” przy żywej muzyce na starych instrumentach, z udziałem artystów, którzy jeszcze pamiętają, jak to kiedyś bywało.

18 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 19. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci. Piosenki Czesława Niemena są popularne do dziś, a jego muzyka łączy różne pokolenia.

17 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Nauka przyjaźni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Helena Bohle-Szacka była białostoczanką, projektantką mody, emigrantką z 1968 roku. W latach 80. w Niemczech prowadziła otwarty dom, organizowała przesyłki nielegalnych materiałów drukarskich, a także leków i żywności do Polski.

16 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Taka to była radość" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Centrum świata jest w Kaniukach" - mówi Włodzimierz Naumiuk. Rzeźbiarz ludowy przeżył w tej wsi nad Narwią ponad 80 lat - całe swoje życie. Wspomina czasy swojego dzieciństwa, tęskni za prostym wiejskim życiem, opowiada o dawnych prawosławnych zwyczajach wigilijnych i świątecznych.

13 stycznia 2023, godz.17:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

12 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Droga do domu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Apolonia Dobrzyńska z Krypna z całą swoją rodziną przeżyła zesłanie do Kazachstanu. Uratowała się tylko ona i jej mała córeczka. Po trzech latach nędzy i głodu w ZSRR udało jej się ewakuować z Armią Andersa, trafiła do obozu dla tułaczy w Afryce...

11 stycznia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

10 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Incydent kowieński"- audycja dokumentalna Joanny Sikory

Jest jedynym Japończykiem, którego uhonorowano tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dyplomata Chiune Sugihara w czasie drugiej wojny światowej uratował życie tysięcy Żydów.

9 stycznia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

"Bóg się rodzi!" - to zawołanie po raz pierwszy znalazło się w niewielkim tomiku opublikowanym w supraskiej drukarni bazylianów w 1792 roku. Napisał je Franciszek Karpiński, a kolęda wraz z innymi 28 pieśniami po raz pierwszy zaśpiewana została w Starym Kościele Farnym w Białymstoku dwieście dwadzieścia pięć lat temu. Autorka sprawdza nie tylko co kryją podziemia najstarszego kościoła w stolicy Podlasia, ale też jakie ślady sprzed lat zachowały się w maleńkim kościółku i jak wyglądało dawne miasto Branickich.

8 stycznia 2023, godz. 18:05


"Kaseta wspomnień" - reportaż Anny Petrovskiej

W wielu podlaskich domach magię świąt Bożego Narodzenia już od ponad 30 lat potęguje kaseta z kolędami białoruskimi w wykonaniu zespołu Anonim, gdzie autorem tekstów i tłumaczeń jest znany białoruski poeta Wiktor Szwed.

5 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ze światłem wiary" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jako wieloletni współpracownik i następca Jana Pawła II był bliski Polakom. Co archidiecezja białostocka zawdzięcza papieżowi seniorowi? Czy dzieło Benedykta XVI pomoże Kościołowi odnaleźć się w świecie postchrześcijańskim?

4 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

3 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Baca z siódmego nieba" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Bohater reportażu całe życie spędził na wypasaniu owiec na halach w Soblówce. Powiedział kiedyś swojej żonie, że gdy idzie wiosną z owcami w góry i kiedy już tam jest aż do jesieni, czuje się jak w siódmym niebie.

2 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zimową porą w Sitawce..." - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sitawka, niewielka wieś w gminie Janów, zasłynęła szlakiem deskali. Te malowidła na starych stodołach przyciągają turystów z całego kraju. Jednak to nie deskale są skarbem Sitawki. Żyją tu mieszkańcy, którzy pamiętają i zachowują niektóre dawne pieśni i zwyczaje związane z czasem świąt Bożego Narodzenia.

30 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pochowałam go w swoim sercu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Reportaż opowiada historię młodego opozycjonisty z Podlasia, który zaginął w 1980 roku w nie wyjaśnionych okolicznościach. Ani wówczas prowadzone śledztwo, ani to wznowione w roku 1990 nie dało odpowiedzi na pytanie, co się z nim stało. Nigdy nie odnaleziono ciała Krzysztofa Zagierskiego.

29 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niedoskonale piękna" - reportaż Anny Bogdanowicz

Marta od dziecka czuła się trochę inna, bardziej wrażliwa. Broniła słabszych, wyczuwała ich dobre i złe emocje, bywała też powiernicą koleżeńskich sekretów. Jako dorosła kobieta wie, że należy do grona nadwrażliwców - silniej przeżywa emocje, łatwiej się wzrusza, mocniej reaguje na bodźce otaczającego świata. Badania naukowe mówią, że takich osób jest w społeczeństwie około 15 procent.

28 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wybrałem teatr" - audycja Olgi Gordiejew

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Krzysztofa Raua, reżysera, aktora lalkarza, dramatopisarza i autora scenariuszy, dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, założyciela i wieloletniego dziekana Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej.

27 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Świąteczny dar" - reportaż Joanny Sikory

Połyskują kolorami i mimo upływu lat cieszą oczy. Małe zwierzątka - ozdoby choinkowe - to jedne z nielicznych rzeczy jakie rodzinie Joczów udało się przywieźć z Syberii. W święta Bożego Narodzenia na choince były wieszane w pierwszej kolejności.

26 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Moc miłości. Bożonarodzeniowe spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim" - audycja Dominiki Dębskiej

Czy Jezus urodził się w grocie czy stajence? Czy święty Józef w tamtym momencie był już sędziwym człowiekiem? Dlaczego pierwszymi świadkami narodzin Jezusa byli pasterze i zwierzęta?

25 grudnia 2022, godz. 18:05


"Pokarm serca" - reportaż Moniki Kalickiej

Opłatek na wigilijnym stole pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Dziś nie wyobrażamy sobie, by nie zacząć świątecznej kolacji bez podzielenia się nim z bliskimi. Choć opłatek to tylko woda i mąka - ma ogromne znaczenie dla katolików, bo jego symbolika pozwala nam siadać przy wigilijnym stole w zgodzie i harmonii, by czekać na narodzenie Jezusa.

23 grudnia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

22 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kina do lamusa" - reportaż Tomasza Śniedziewskiego

Ekspansja sieci nowoczesnych kin wielosalowych tzw. multipleksów przy centrach handlowych wyparła z rynku niewielkie kina tradycyjne. Otwarcie pierwszego multipleksu w Białymstoku w 2008 roku przesądziło o kresie działalności dawnych kin.

21 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok