Radio Białystok | Sport | Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi [wideo]

Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi [wideo]

2.09.2020, 10:16, akt. 11:18

Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi. Wystąpili w spocie #JesteśmyZWami.

Źródło: screen spotu
Źródło: screen spotu

Inicjatywę patronatem objęło Ministerstwo Sportu, które opublikowało na Facebooku nagranie z dodanymi białoruskimi napisami. W spocie wystąpili między innymi Agnieszka Radwańska.


- Wolność i solidarność to wartości bardzo ważne dla każdego człowieka. Białorusini, jesteśmy z wami. Trzymam za was kciuki - powiedziała tenisistka.Kamil Glik mówił, że zna wielu Białorusinów i są to wspaniali ludzie. "Zawsze będę wspierał ich prawa do wolności" - dodał piłkarz. "My jako sportowcy wspieramy was i waszą wolność" - powiedziała lekkoatletka Iga Baumgart-Witan, zwracając się do Białorusinów. Dodała, że tworzą oni wspaniały naród.

Spot jest odpowiedzią na list otwarty ponad 360 sportowców z Białorusi, w tym mistrzów świata i mistrzów olimpijskich. Napisali oni, że kategorycznie potępiają liczne fakty fałszowania wyników wyborów przez prezydenta Białorusi, a także przejawy rażącej przemocy ze strony sił bezpieczeństwa przeciwko pokojowo protestującym obywatelom.

W spocie wystąpili także: Otylia Jędrzejczak, Artur Boruc, Bartosz Zmarzlik, Maja Włoszczowska, Andrzej Bargiel, Justyna Święty-Ersetic, Monika Pyrek, Szymon Kołecki, Łukasz Koszarek, Andrzej Wrona i drużyna siatkarzy VERVA Warszawa ORLEN Paliwa, Piotr Małachowski, Jakub Przygoński, Małgorzata Glinka-Mogentale, Artur Siódmiak, Bartłomiej Marszałek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Lach, Ewa Trzebińska, Izu Ugonoh.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko rządom Alaksandra Łukaszenki, który jest prezydentem od 26 lat.

W wyborach prezydenckich przeprowadzonych 9 sierpnia zdobył on według oficjalnych wyników około 80 procent głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wybory były sfałszowane.


źródło: IAR | red: rbon

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi

1.09.2020, 19:58

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.


Bp Kasabucki: mamy do czynienia z prześladowaniem Kościoła na Białorusi

1.09.2020, 18:12

Dochodzi do prób wywierania nacisku na Kościół katolicki, a to oznacza, że ma miejsce prześladowanie Kościoła, chociaż nikt nie mówi o tym wprost – oświadczył we wtorek wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki.


Białoruscy studenci kontynuują protest w Mińsku; milicja potwierdza zatrzymania

1.09.2020, 15:25

Studenci mińskich uczelni kontynuują we wtorek (1.09) protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi i przemocy milicji, pomimo prób rozpędzenia akcji i zatrzymania co najmniej 24 osób. Milicja potwierdziła, że doszło do zatrzymań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok