Radio Białystok | Sport | Polacy na igrzyskach - w piątek pływanie, wyścigi żeglarskie, mecz siatkarzy z gospodarzami i start lekkoatletyki

29.07.2021, 20:35, akt. 30.07.2021, 16:38

Walkę o medale rozpoczęli lekkoatleci. Siatkarze wygrali z gospodarzami. Pływacy walczyli o finały i półfinały, a w kolejnych wyścigach w klasie 470 z sukcesem rywalizowały żeglarki.

Lekkoatletyka - niesamowita sztafeta, awans Jóźwik, Małachowski odpada

Polska sztafeta mieszana 4x400 m
awansowała do finału igrzysk olimpijskich w Tokio. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński zajęli pierwsze miejsce w swoim półfinałowym biegu z rekordem Europy 3 minuty 10,44 sekundy. Finał w sobotę o 14:35.

Więcej: Polska sztafeta mieszana 4x400 m w finale z rekordem Europy

Joanna Jóźwik jako jedyna z Polek zakwalifikowała się do półfinału biegu na 800 m. Zajęła trzecie miejsce w swojej serii eliminacyjnej, uzyskując ogólnie  23. czas 2.01,87. Odpadły Angelika Sarna i Anna Wielgosz. Sarna miała  czas 2.02,18 i zajęła czwarte miejsce w swoim biegu, a 29. ogólnie. Z  kolei Wielgosz była w swojej serii szósta, a wynik 2.03,20 dał jej 36.  pozycję. Półfinały odbędą się w sobotę (12:00), finał - we wtorek.

Obaj reprezentanci Polski odpadli w eliminacjach rzutu dyskiem podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Na 14. miejscu został sklasyfikowany Bartłomiej Stój (62,84 m), a tuż za nim uplasował się Piotr Małachowski (62,68 m). Dla dwukrotnego srebrnego medalisty olimpijskiego był to ostatni występ na igrzyskach. 38-latek oficjalnie zakończy karierę 5 września podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bartłomiejowu Stójowi zabrakło do awansu 10 centymetrów.

Więcej: Małachowski żegna się z igrzyskami. "Dałem z siebie wszystko"

Do finału zakwalifikowało się 12 najlepszych zawodników. W eliminacjach triumfował Szwed Daniel Stahl - 66,12 m. Mistrz świata z 2019 roku z Dohy jako jedyny przekroczył granicę 66 metrów, dającą bezpośrednią kwalifikację do finału.

Paulina Guba i Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołały awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Pierwsza z Polek w eliminacjach uzyskała 16,98 m, a druga 17,76 m. Minimum dające awans wynosiło 18,80 m. W swoich seriach Guba zajęła 13., a Kardasz 10. miejsce.

Więcej: Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

Pływanie - Kawęcki szósty w finale na 200 m st. grzbietowym

Radosław Kawęcki zajął 6. miejsce w finale 200 m st. grzbietowym w igrzyskach w Tokio. Zwyciężył rosyjski pływak Jewgienij Ryłow, bijąc wynikiem 1.53,27 rekord olimpijski. Kawęcki, dwukrotny wicemistrz świata, miał czas 1.56,39. To do tej  pory najlepsze osiągnięcie reprezentanta Polski na olimpijskiej pływalni w Tokio.

Pływak Jakub Majerski awansował do finału na 100 m st. motylkowym. W półfinale uzyskał siódmy wynik 51,24, słabszy od własnego rekordu Polski, który ustanowił dzień wcześniej w eliminacjach - 50,97. Najszybciej popłynął Amerykanin Caeleb Dressel, bijąc rezultatem 49,71 s rekord olimpijski. Finał odbędzie się w sobotę (3:30).

Niespełna 16-letnia pływaczka Laura Bernat odpadła w półfinale
200 m st. grzbietowym. Uzyskała 14. wynik - 2.12,86, o dwie i pół sekundy gorszy niż w eliminacjach.

Katarzyna Wasick uzyskała piąty wynik eliminacji - 24,31 i awansowała do sobotniego półfinału (4:32) na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

Paweł Juraszek miał czas 21,97 i awansował do sobotniego półfinału (o 4:11) 50 m stylem dowolnym. Odpadł Konrad Czerniak, który uzyskał wynik 22,33 i został sklasyfikowany na 31. miejscu.

Polscy pływacy ustanowili rekord kraju - 3.32,62, ale nie awansowali do finału 4x100 metrów stylem zmiennym. Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Jakub Majerski i Jakub Kraska uzyskali dziewiąty czas, a w niedzielę o medale walczyć będzie osiem sztafet. Polakom do awansu zabrakło 0,25 s.

Siatkówka - wygrana z Japonią, ale ostatni set nerwowy

Polscy siatkarze wygrali z Japonią 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w spotkaniu grupy A na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wcześniej biało-czerwoni pokonali Włochów 3:0 i Wenezuelczyków 3:1 oraz przegrali z Irańczykami 2:3.

Mistrzowie świata są już pewni awansu do ćwierćfinału. W niedzielę Polacy zagrają z Kanadyjczykami na zakończenie grupowej fazy.

Więcej: Polscy siatkarze już pewni awansu do ćwierćfinału

Siatkówka plażowa - decydujące pojedynki grupowe

Zwycięstwo i dwie porażki - to ostateczny dorobek Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka w fazie grupowej turnieju siatkówki plażowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W piątek Polacy ulegli Włochom - Daniele  Lupo i Paolo Nicolaiowi 1:2 (19:21, 21:17, 15:10). Polacy zagrają w barażach o 1/8 finału.

Grzegorz Fijałek i Michał Bryl przegrali swój trzeci, ostatni grupowy mecz siatkarzy plażowych podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polacy w piątek ulegli Brazylijczykom - Evandro i Bruno 2:1 (21:19, 14:21, 15:17). Polska para zakończyła rywalizację grupową na drugim miejscu.

Więcej: Przegrane mecze siatkarzy plażowych

Żeglarstwo - Skrzypulec i Ogar umocniły się na prowadzeniu

Nadal znakomicie w klasie 470 spisują się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill. Co prawda w pierwszym piątkowym wyścigu Polki były dopiero 13. (ściga się 21 załóg), ale w drugim starcie powetowały sobie to niepowodzenie i odniosły swoje trzecie zwycięstwo w tych regatach.

Po sześciu wyścigach, w sumie zaplanowano ich 11, w tym ostatni podwójnie punktowany tzw. medalowy, biało-czerwone mają cztery punkty przewagi nad złotymi medalistkami czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualnymi wicemistrzyniami Europy Brytyjkami oraz siedem nad brązowymi medalistkami igrzysk w Rio de Janeiro z 2016 roku oraz mistrzyniami Starego Kontynentu Francuzkami.

W klasie 49er nierówno pływali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Skiffiści pokazali w drugim wyścigu próbkę swoich umiejętności, bowiem okazali się w nim najlepsi, ale wcześniej zajęli siódmą, natomiast w ostatnim starcie dopiero 14. lokatę. Wśród 19 załóg Polacy awansowali o dwie lokaty - z 11. na dziewiąte miejsce.

Startujące po raz pierwszy na igrzyskach Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wygrały co prawda w klasie 49erFX trzeci piątkowy wyścig, jednak wcześniej dopłynęły na metę na 18. i 16. pozycji i spadły z 10. na 12. miejsce.

Na 17. pozycji zakończyła rywalizację w klasie Laser Radial debiutująca w tej imprezie Magdalena Kwaśna. Tu ścigają się 44 zawodniczki.

Judo - odpadł ostatni z Polaków

Startujący w kategorii powyżej 100 kg judoka Maciej Sarnacki odpadł w 1/16 finału turnieju olimpijskiego w Tokio. Polak przegrał przez ippon z reprezentantem Azerbejdżanu Uszangim Kokaurim.

Biało-czerwoni stracili tym samym ostatnią szansę na zdobycie medalu w tej dyscyplinie na igrzyskach w Tokio. Najlepsze w polskiej ekipie olimpijskiej w judo okazały się Julia Kowalczyk (57 kg) i Agata Ozdoba-Błach (63 kg), które zajęły siódme miejsca.

Kajakarstwo górskie, strzelectwo, golf

Pogoda nad polem golfowym Kasumigaseki nie sprzyjała uczestnikom rywalizacji. Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo wystąpienia wyładowań elektrycznych runda była przerwana, a po południu zdecydowano się ją zakończyć przed czasem. Debiutujący w igrzyskach reprezentant Polski Adrian Meronk notuje aktualnie wynik +2, co plasuje go na odległym 55. miejscu, dzielonym z Gavinem Greenem z Malezji. W pierwszej rundzie zabrakło mu jednego uderzenia do zwieńczenia 18 dołka. Meronk musiał czekać ponad 2 godziny na możliwość oddania putta, wprowadzającego piłkę do dołka.

Kajakarz górski Krzysztof Majerczak nie awansował do olimpijskiego finału slalomu K1, zajmując w półfinale 15. miejsce w stawce 20 zawodników. Otrzymał dwie sekundy kary za dotknięcie tyczki, a do wejścia do finałowej dziesiątki zabrakło mu 2,54 s.

Klaudia Breś zajęła 24. miejsce w eliminacjach strzelania z pistoletu sportowego 25 m i nie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji olimpijskiej w Tokio.

Jeździectwo - Pawlak 18. po pierwszej serii WKKW

Małgorzata Cybulska i Joanna Pawlak zajęły odpowiednio 14. i 39. miejsce w dresażu we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Z kolei w rywalizacji drużynowej Polska jest na 12. pozycji.

Druga seria zmagań w sobotę. W niej występ Jana Kamińskiego, który zastąpił Pawła Spisaka, wykluczonego ze startu w związku z tym, że jego koń Banderas nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego.

źródło: PAP | red: zmj