Azjatycka Tuwa

14 października 2018

Zofia Piłasiewicz, fot. Monika Kalicka
Zofia Piłasiewicz, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
O Tuwie z Zofią Piłasiewicz rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Swoim obszarem obejmuje 170,5 tysiąca kilometrów kwadratowych tyle co Dania, Holandia, Belgia i Szwajcaria razem wzięte. Jej zaludnienie to zaledwie 2 osoby na kilometr kwadratowy. Biorąc pod  uwagę, że jedna trzecia mieszkańców mieszka w stolicy – w Kyzyle, to  chyba bez trudu można sobie wyobrazić nieprzebyte bezludne obszary. Dla porównania, zaludnienie Polski wynosi 122 osoby na kilometr kwadratowy. Do Tuwy zabiorą nas Olga Gordiejew i jej gość Zofia Piłasiewicz.

Tuwa to kraj pierwotnej przyrody i śpiewów gardłowych, w niezwykły sposób opisujących tę przyrodę. Śpiewów, które przywodzą na myśl jęki stepowego wiatru, szum prastarej tajgi, odgłosy zwierząt ją zamieszkujących, rozszalałe wiosną wody Jeniseju. To chyba jedna z najbardziej egzotycznych i najpiękniejszych republik Syberii. Do 1990 roku była mało znana, nawet przez samych Rosjan. A otrzymanie wizy przez obcokrajowca do tej części byłego Związku Radzieckiego było po prostu niemożliwe. 

Kto pamięta z dzieciństwa oglądane w klaserze znaczki z Tuwy – najczęściej trójkątne, przedstawiające sceny z życia codziennego i polowań koczowniczych plemion. Poza miastem życie tych ludzi niewiele się zmieniło. Nadal zajmują się łowiectwem, przemierzają ze swoimi jurtami stepowe pastwiska, a kiedy zachoruje ktoś w rodzinie lub gdy chcą odwrócić złe moce, udają się do szamana.

W Tuwie wciąż popularne jest rzemiosło. Mistrzowie rzeźby z kamienia potrafią wyrazić w niewielkich, ale bardzo wyrazistych figurkach styl życia swojego narodu. Miejscowi twierdzą, że przyroda w Tuwie jest taka sama jak tysiąc, a nawet 10 tysięcy lat temu. Tylko mieszkańcy się zmienili, ale nie do końca – nadal dominuje tu koczowniczy tryb życia. Tuwańczycy są gościnni i mili i zaproszą nas na łyk tłustej, słonej herbaty z mlekiem, którą z czasem można polubić.

Tuwę warto odwiedzić kilka razy. Z perspektywy lądu wygląda zupełnie inaczej niż ta odkrywana z perspektywy rzeki Jenisej. Ale i tu i tu spotkamy dziką, dziewiczą przyrodę i niezwykłych mieszkańców tych ziem.

Za każdym razem to pretekst do nawiązania relacji z samym sobą. Można tu przeżyć przygody będące prawdziwym "niedźwiedzim mięsem". Podróże do Tuwy pozwalają dotknąć jakiejś niezwykłej esencji życia i pozostają w nas na zawsze.

Kto chciałby o Tuwie i jej mieszkańcach dowiedzieć się więcej – wszystkim polecamy książkę Zofii Piłasiewicz „Podróż”. 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Cztery najciekawsze miasta w Japonii


Odwiedzenie czterech najciekawszych miast w Japonii z pewnością może być fascynującym doświadczeniem. Każde z tych miast oferuje unikalne atrakcje i doświadczenia, które świadczą zarówno o tradycyjnej kulturze Japonii, jak i jej nowoczesności.



Laponia wczesną wiosną


Laponia to fascynujący region, który przyciąga turystów z całego świata. To jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Szczególnie zimą, warto podziwiać to niezwykłe zjawisko, ale wczesna wiosna też ma swoje uroki.



Północne i zimne morza


Przeżyjemy wyprawę na Spitsbergen, przez Hammerfest. Odkryjemy Islandię i popłyniemy na Grenlandię szlakiem Eryka Rudego. Dotrzemy do Zatoki Hudsona, odwiedzimy Churchill i dokonamy pierwszego polskiego lądowania na Ziemi Baffina.



Miasto Arnhem w Holandii


Arnhem jest ciekawym celem podróży dla turystów zainteresowanych historią, kulturą, przyrodą oraz modą i designem.



Podlasie


Fotografka Joanna Krukowska zabiera nas w podróż do miejsc, które bardzo często mijamy, nie zdając sobie sprawy z tego jak są piękne i że warto się zatrzymać albo obrać je za cel naszych spacerów.



Turcja z plecakiem


Podróżowanie z plecakiem po Turcji, zwłaszcza poza utartymi szlakami turystycznymi, jest pewnym wyzwaniem, lecz generuje niezwykłe wrażenia i pozwala z bliska przyjrzeć się temu światu i ludziom.



Tajlandia


W Uchu na świat kierunek Tajlandia. O tym niezwykłym kraju razem z podróżniczką Magdaleną Dąbrowską rozmawia Olga Gordiejew.



Indie


Indie są krajem, po którym warto wiedzieć, jak się poruszać - nie tylko jeżeli chodzi o posiadanie mapy, ale i kontakty z ludźmi. Wiemy też doskonale, że czasy nam się zmieniły. Kiedyś i loty był tańsze, i łatwiej nam było się w różnych krajach zorganizować finansowo. Teraz wszędzie ceny rosną - w Indiach też. O Indiach z joginką i miłośniczką podróży Katarzyną...



Podlasie


Białystok to miejsce trzydniowego cykl spotkań przewodników PTTK z całej Polski. Przewodnicy w ramach wydarzenia zwiedzą nasz region, a to jest dobra okazja do tego, żeby nam, mieszkańcom przypomnieć o lokalnych klasykach turystycznej atrakcyjności.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok