Radio Białystok | Magazyny | Ucho na świat | Szlak turystyczno-kulturalny Via Transilvanica. Poznajemy różnorodność etniczną i kulturową Rumunii
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Via Transilvanica to projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy. Przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.
O trasie opowiada Miłce Malzahn Ewa Chwałko - pierwsza Polka i druga kobieta na świecie, która samotnie przeszła Łuk Karpat. Została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Macieja Kuczyńskiego KOLOS za książkę, w której opisuje swoją karpacką wyprawę "Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki".
Wyspy Zielonego Przylądka kryją w sobie oszałamiające górskie krajobrazy, spokój i brak tłumów. To już mogłaby być zachęta, ale jest więcej powodów,żeby się tam wybrać.
W Uchu na świat kierunek Alpy. Naszym przewodnikiem Piotr Doliński - pasjonat podróżowania.
Katarzyna i Sławomir Andryszewscy spędzają od czterech lat wakacje na sporym wysiłku. Szlak Camino de Santiago, znany również jako Droga św. Jakuba to to historyczna pielgrzymka prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
Zachęcamy do wypraw do lasu.
W Uchu na świat tym razem bez konkretnego celu, a raczej bez precyzyjnie wyznaczonego miejsca na mapie, bo cel jest: to mądra i uważna turystyka.
Ucho na świat wyląduje dzisiaj w Islandii. Będziemy przyglądać się temu miejscu od strony oczywiście przyrodniczej, ale też popatrzymy na magię tego miejsca od strony kulturowej.
W Uchu na świat odwiedzamy Santorini - wulkaniczną wyspę na Morzu Egejskim, tworzącą z kilkoma mniejszymi wyspami niewielki archipelag o tej samej nazwie, będący częścią greckiego archipelagu Cyklad.
W Uchu na świat zapraszam do nie tak odległej krainy Ogrodu "Labirynt w Białowieży".
Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”. Jak wygląda zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa? Czemu warto poznać Chiny? Od jakich miejsc warto rozpocząć turystyczne odkrywanie tego kraju?
Prowadzący:
Olga Gordiejew