Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Same pliki niekoniecznie były zainfekowane wirusami, ale np. pochodziły z adresów mailowych podszywających się pod firmy.
Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby wyłudzić dane i pieniądze.
Coraz częściej podszywają się pod kontrahentów firm i wysyłają fałszywe faktury z wezwaniem do zapłaty. Jak mówią specjaliści, na pierwszy rzut oka sama wiadomość może wydawać się prawdziwa, gdyż w treści widniało wyraźne logo jednej ze znanych budowlanych firm.
Jednak kiedy dokładniej przyjrzymy się treści wiadomości i adresowi z którego pochodzi e-mail, to wiele rzeczy podpowiada, że jest on fałszywy.
Adres pochodził z nieznanego serwera. Dodatkowo litery i cyfry w adresie były pozmieniane - mówi policjant z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Kiedy chociaż jedna litera np. w adresie e-mail, z którego przyszła rzekoma faktura nas zaniepokoi, powinniśmy natychmiast skontaktować się osobiście ze wskazaną w podpisie firmą.
Eksperci mówią, że istnieje także możliwość, że fałszywa faktura przyjdzie z prawdziwego konta pocztowego konkretnej firmy.
Kiedy przestępcy złamią zabezpieczenia pocztowe, to istnieje taka możliwość, że dostaniemy fałszywą fakturę, ale z prawdziwego konta pocztowego firmy - wyjaśnia policjant.
W takiej sytuacji powinniśmy zweryfikować te informacje dwutorowo.
Przede wszystkim sprawdźmy taką fakturę - czy w ogóle zamawialiśmy taki towar, czy kwota się zgadza. Jednak najlepiej w takiej sytuacji po prostu zadzwonić do konkretnej firmy i zapytać czy wystawiali i wysyłali nam taką fakturę - dodaje funkcjonariusz CBZC.
Specjaliści podkreślają, że jedną z najlepszych form zabezpieczenia komputera czy innego urządzenia podłączonego do Internetu są aktualizacje sprzętu.
Policjanci proszą też, aby zgłaszać im każdą próbę oszustwa.
Więcej w audycji Grzegorza Pilata.
Audycja powstała w ramach koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego, zainicjowanej przez wojewodę podlaskiego.
Każda nasza aktywność na portalach społecznościowych zostawia cyfrowy, a to może się wiązać ze zjawiskiem doxingu.
Chociaż święta wielkanocne nie kojarzą się z robieniem prezentów tak jak Boże Narodzenie, to specjaliści i tak obserwują teraz większą liczbę zakupów w sieci. Na co zwrócić uwagę przy transakcjach w Internecie? Jak rozpoznać fałszywy sklep i jak nie dać się oszukać?
Cyberprzestępcy chętnie tworzą fałszywe strony banków, serwisów internetowych i urzędów - m.in. skarbówki. Często tym sposobem próbują wyłudzić dane osobowe.
Podlascy policjanci przypominają, że inwestowanie w Internecie wiąże się z ryzykiem.
Hakerzy mają różne narzędzia, którymi mogą zainfekować nasze komputery. Jednym z nich jest ransomware.
W cyklu "W sieci zagrożeń" mówiliśmy już o wielu obcobrzmiących zjawiskach związanych z cyberprzestępstwami. Tym razem poruszymy temat sextortion.
Portale społecznościowe to idealne platformy do wymiany poglądów, rozmów czy chwalenia się zdjęciami z wakacji. Ale to również miejsca z których chętnie korzystają cyberprzestępcy.
Luty, marzec i kwiecień to czas, w którym rozliczamy się z podatku. Większość robi to przez internet. Do skorzystania z usługi Twój E-Pit zachęca Krajowa Administracja Skarbowa.
Eksperci ostrzegają - w Internecie kwitnie handel fałszywą aplikacją mObywatel. Najczęściej wykorzystywana jest przez niepełnoletnich do zakupu napojów energetycznych, alkoholu lub papierosów.
Prowadzący:
Marcin Gliński