Radio Białystok | Magazyny | Ważna sprawa | Zbliża się egzamin ósmoklasisty - uczniowie wkrótce będą musieli wybrać szkołę ponadpodstawową
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek, 14 maja uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpią do trzydniowego egzaminu na zakończenie szkoły, a już dzień wcześniej rozpocznie się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych. Z pewnością spora grupa ósmoklasistów doskonale wie, gdzie i dlaczego chcą kontynuować naukę, ale nie brakuje też takich osób, które na tym etapie życia nie mają pojęcia: co dalej? I którą szkołę wybrać, by w przyszłości nie żałować decyzji.
W naszym programie postaramy się im nieco pomóc, dlatego gośćmi Polskiego Radia Białystok są dyrektorzy wszystkich typów szkół średnich oraz doradca zawodowy.
Technika i szkoły branżowe reprezentuje dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 Izabela Popławska, o edukacji w liceach opowie dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Jerzy Nowik, a o możliwościach zawodowych – doradca z Białostockiego Centrum Edukacji Anna Klebus.
W raporcie UNESCO uznano je za silne dystraktory, które rozpraszają uwagę uczniów, a więc trzeba je ograniczyć, a najlepiej zakazać. Z kolei przeciwnicy zakazu są zdania, że to może zagrażać bezpieczeństwu dzieci, ogranicza samodzielność uczniów i możliwość krytycznego spojrzenia na nowe technologie.
Dopiero w najbliższą niedzielę (24.11.) mieszkańcy gminy Korycin dokończą wybory samorządowe, które rozpoczęły się 7.04. Wówczas, po pierwszej turze, spośród trojga pretendentów na urząd wójta, do finałowej - jak się wówczas wydawało - rozgrywki awansowali dotychczasowy wieloletni wójt Mirosław Lech i debiutująca w takich wyborach Beata Matyskiel.
Niektóre polskie szpitale zaczynają odmawiać leczenia niektórym pacjentom. Powód? Skończyły się pieniądze. Zaplanowane zabiegi i operacje przesuwane są na nowy rok. A jak wygląda sytuacja w Podlaskiem?
Każde, dawne osiedle mieszkaniowe ma swój klub. Łożą na niego w opłatach czynszowych mieszkańcy, ale czy z nich korzystają? Często zapominamy, że takie kluby istnieją na osiedlach, a szkoda, bo mają obowiązek prowadzić działalność kulturalną. Co się w nich dzieje i jak można z nich korzystać?
Pamięć i refleksja czy tylko zostawione na grobie - znicze i kwiaty. Co dają nam te listopadowe święta, odwiedzanie grobów bliskich - czy jesteśmy w stanie choćby na moment zatrzymać się i pomyśleć o tym, co naprawdę ważne - np. jak przeżyć życie za życia?
Czy mieszkańcom Studzianek, Dąbrówek i Horodnianki szykuje się kolejna uciążliwa inwestycja?
Czy z Białegostoku, Augustowa, Warszawy będzie można dojechać koleją do Białowieży?
Ocena z religii od września nie wlicza się już do średniej ocen, a w przyszłym roku - jeśli spełnią się rządowe zapowiedzi - liczba katechez w szkole zmniejszy się z dwóch do jednej tygodniowo.
Po wejściu w życie "ustawy Kamilka", dyrektorzy szkół byli zobowiązania do stworzenia w swoich szkołach standardów ochrony małoletnich przed przemocą. Jak są one realizowane i czy rodzi to jakieś problemy?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz