Radio Białystok | Magazyny | Wersja lokalna | Kolejowa obwodnica Białegostoku i protesty mieszkańców
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sprawa budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku wzbudza ogromne emocje i wiele kontrowersji. Mieszkańcy terenów, gdzie planuje się tę obwodnicę, protestują. Zebrali podpisy pod stosownymi apelami i wysłali je do Ministerstwa Infrastruktury. Niektóre z nich już opublikowano na stronie Ministerstwa.
Protesty ślą też przedstawiciele samorządów gminnych. W poniedziałek (28.10) na sesji sejmiku mówiono o obwodnicy. Stwierdzono, że poprzednie cztery warianty przebiegu są nieaktualne a kolej pracuje nad nowymi. Obecni na sesji mieszkańcy i radni wojewódzcy nie zobaczyli jednak nowych wariantów. Poznamy je w listopadzie.
Problem dotyczy nie tylko okolic Białegostoku, ale także gmin suwalskich. Tam również przebieg Rail Baltici wzbudza kontrowersje.
W ogóle natomiast nie mówi się o inwestycji przez Biebrzański Park Narodowy w Osowcu Twierdzy, a już tworzone są konkretne plany. Odnosi się wrażenie, że konsultacje społeczne są lekceważone, bardzo krótkie, bo stworzono sytuację, w której jest bardzo mało czasu, ponieważ kończą się fundusze europejskie i trzeba zmieścić się w terminach.
Nie próbuje się przy tym tak umiejscowić inwestycji, przy okazji porządkując układy własnościowe i geodezyjne, aby stwarzała jak najmniej problemów mieszkańcom. A przecież budowa trasy kolejowej tej rangi co Rail Baltica zmienia przestrzeń na wieki.
Goście Lecha Pilarskiego:
- Magdalena Sienkiewicz - mieszkanka podbiałostockiej miejscowości
- Joanna Rybołowicz - mieszkanka podbiałostockiej miejscowości
- Bernard Radziszewski - mieszkaniec podbiałostockiej miejscowości
- Krzysztof Tur- mieszkaniec podbiałostockiej miejscowości
- Andrzej Anikiel - mieszkaniec podbiałostockiej miejscowości
- Karol Zieliński - mieszkaniec podbiałostockiej miejscowości
- Maciej Chichocki - mieszkaniec podbiałostockiej miejscowości
- Paweł Dubrawa - ze Stowarzyszenia "Kolejowe Podlasie"
O zmianę jego wykorzystania i przeznaczenie na kompleks cmentarny wystąpiła Archidiecezja Białostocka. Protestują przeciwko temu mieszkańcy okolic i organizacje pozarządowe.
W programie o seniorach. Jest ich coraz więcej. Przewiduje się, że za 11 lat w Białymstoku będzie około 100 tysięcy emerytów, czyli jedna trzecia mieszkańców. Czy jesteśmy na to przygotowani?
Wraz z początkiem nowego roku czekają nas kolejne zmiany w ograniczeniu handlu w niedziele.
Czy nie czas zmienić zasady w Budżecie Obywatelskim Białegostoku?
Sytuacja na podlaskim rynku pracy zmieniła się diametralnie. Teraz coraz częściej to firmy szukają pracowników, a nie pracownicy firm.
Czy edukacja seksualna jest potrzebna w polskich szkołach?
Znamy już wyniki choć do końca nie znamy konsekwencje tego głosowania. W Sejmie PiS ma większość samodzielną, w Senacie już nie. Jak będzie wyglądała sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy i partii opozycyjnych, które tworzyły wielopodmiotowe komitety wyborcze?
W audycji o przyszłości branży IT w Podlaskiem. Dokładnie chodzi o tzw. Krzemową Puszczę. To hasło od kilku lat pojawia się w strategiach rozwoju Podlasia.
Rząd zamierza szybko podnieść płacę minimalną, nawet do 4 tys. zł w 2023 roku. Pomysł podoba się pracownikom, szczególnie tym zarabiającym najmniej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz