Radio Białystok | Wiadomości | W branży budowlanej łatwiej można znaleźć pracę

W branży budowlanej łatwiej można znaleźć pracę

autor: Edyta Wołosik

18.02.2018, 07:43, akt. 07:55

W zawodach związanych głównie z branżą budowlaną nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy w województwie podlaskim teraz i w przyszłości.

Mark Atkins - Fotolia.com
Mark Atkins - Fotolia.com

Badania Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr 

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr. Przedstawiciele 160 firm odpowiadali na pytania dotyczące stu stanowisk. Jak mówi koordynator badań Katarzyna Baczyńska - Koc: "w subregionie białostockim bardzo atrakcyjne są zawody: technik-mechanik, spawacz, operator obrabiarek cnc, grafik komputerowy, stolarz i szeroko pojęte zawody budowlane; w subregionie bielskim: tynkarz, zbrojarz, dekarz, glazurnik; w subregionie łomżyńskim również jest duże zapotrzebowanie na zawody z obszaru budowlanego, a np. w  subregionie suwalskim pojawia się taki zawód jak technik logistyk".

Pracodawcy oceniali stanowiska i wskazywali, które są atrakcyjne ze względu na zarobki, możliwość rozwoju i na zatrudnienie.

Wyniki, jak mówi Katarzyna Baczyńska - Koc pokazują, że młodzi ludzie powinni zastanowić się nad kształceniem w konkretnym zawodzie. Jak dodaje: "młodzież rozważa kształcenie zawodowe w ostatniej kolejności, a firmy w całym województwie podlaskim narzekają na brak fachowców, a z racji tego, że nie ma takich ludzi na rynku, te zawody stają się mocno atrakcyjne".

Badania atrakcyjności stanowisk przeprowadzono w ramach projektu "Dobry zawód, fajne życie". Skierowany on jest do gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli. Wszystko po to, by młodzi ludzie zastanowili się nad wyborem kształcenia zawodowego i konkretnego zawodu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy warto kształcić się na hotelarza?

15.02.2018, 16:43

To zawód, w którym - jak zgodnie twierdzą uczniowie, nauczyciele i przedsiębiorcy z tej branży, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy.


Kucharz - zawód zawsze potrzebny

31.01.2018, 16:44

Projekt "Dobry zawód, fajne życie" ma pomóc młodzieży wybrać konkretny zawód. Zdaniem wielu - takim zawodem, na który zawsze będzie zapotrzebowanie jest np. kucharz.


Czy warto kształcić się na stolarza?

17.01.2018, 16:34

"Dobry zawód - fajne życie" - ten projekt już trwa w województwie podlaskim. Działania skierowane do gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli realizowane będą przez najbliższe dwa lata.


Czy cukiernik to dobry zawód?

20.12.2017, 16:46

Działania kierowane są nie tylko do uczniów oddziałów gimnazjalnych, ale też do ich rodziców. Obejmą również szkoły zawodowe. Przez dwa lata w województwie podlaskim realizowany będzie projekt "Dobry zawód, fajne życie".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok