Radio Białystok | Wiadomości | Mniejszość białoruska świętowała narodową rocznicę

Mniejszość białoruska świętowała narodową rocznicę

24.03.2019, 18:22, akt. 25.03.2019, 08:38

Mniejszość białoruska, której największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, zorganizowała w niedzielę (24.03) w Białymstoku obchody 101. rocznicy proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, co miało miejsce 25 marca 1918 roku.

Białostockie uroczystości z okazji 101 rocznicy proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej, fot. Źmicier Kościn
Białostockie uroczystości z okazji 101 rocznicy proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej, fot. Źmicier Kościn

Dzień proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, to uroczystość Białorusinów na całym świecie (nieuznawana przez władze białoruskie), przypominająca im o ideałach wolnej i niepodległej Białorusi. Opozycja na Białorusi świętuje wtedy Dzień Wolności.


To najważniejsze święto dla mniejszości białoruskiej 

Przez mniejszość białoruską w Polsce rocznica 25 marca 1918 roku uznawana jest za najważniejsze święto narodowe i niepodległościowe Białorusi.

W Białymstoku, w przeddzień tej rocznicy, obchody święta zorganizował m.in. Związek Białoruski w RP, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, białoruski tygodnik "Niwa" i działające w Białymstoku - białoruskie Radio Racja. Uroczyste spotkanie, z udziałem kilkudziesięciu osób, odbyło się w klubie Zmiana Klimatu.

Podczas uroczystości działacze na rzecz środowiska białoruskiego w Polsce otrzymali biało-czerwone bukiety. Wśród nich nasz redakcyjny kolega - Jarosław Iwaniuk - został doceniony za ideę projektu Nasza pamięć / Наша памяць.


Hymn, wykłady i koncert barda

Rozpoczęto je odśpiewaniem hymnu Białorusi. Wysłuchano też przesłania do Białorusinów, wystosowanego przez szefową, działającej na emigracji Białoruskiej Rady Narodowej (BRN) - Ivonkę Surviłłę. Była też prelekcja historyczna, a spotkanie zakończyło się koncertem barda Andreya Mielnikawa.


Świętowanie "Dnia Wolności" jest przejawem szacunku do naszej historii, szacunku do tych ludzi z Białorusi, dla tych ludzi z Podlasia, którzy na przestrzeni tych wieków i lat byli wierni idei białoruskiej - powiedział jeden z liderów środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce, przewodniczący Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappa. 


Dodał, że 101. rocznica każe Białorusinom szanować, co było do tej pory, ale i myśleć o przyszłości i kolejnych pokoleniach.


"Cieszymy się, że jesteśmy razem w takiej ważnej, historycznej chwili"

Eugeniusz Wappa powiedział, że cieszy go, iż w tych spotkaniach biorą udział młodzi ludzie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Zauważył też, że świętowanie tej rocznicy w regionie stało się powszechne. Oprócz niedzielnych obchodów w Białymstoku, na poniedziałek zaplanowano uroczystości w szkołach z białoruskim językiem nauczania w Hajnówce i Bielsku Podlaskim. "Cieszymy się, że jesteśmy razem w takiej ważnej, historycznej chwili" - dodał.

Pytany o tegoroczne przesłanie, powiedział, że "trzeba być wiernym tradycji i z tą tradycją iść w przyszłość i z wiarą, że będzie niepodległa, demokratyczna Białoruś".

Białoruska Republika Ludowa nie trwała długo, bo do stycznia 1919 r. Przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce podkreślają jednak, że jej powołanie traktują jako dzień "dumy narodowej", bo Białoruś 25 marca 1918 roku dołączyła do grona niepodległych państw w Europie a Białoruska Republika Ludowa i jej ideały wyznaczały zadania wielu następnym pokoleniom. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Finałowy etap Olimpiady Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim

21.03.2019, 07:20

Bardzo dobra znajomość gramatyki, ale także literatury i historii. To tylko niektóre wymagania wobec uczestników Olimpiady Języka Białoruskiego.


Środowisko białoruskie krytyczne wobec najnowszego raportu IPN

16.03.2019, 20:26

Środowisko białoruskie krytyczne wobec najnowszego raportu IPN


Mieszkańcy Hajnówki zorganizowali akcję pod hasłem "Wiecznaja Pamiat' - Wieczna Pamięć"

23.02.2019, 07:48

W pokojowy sposób uczcili pamięć ofiar wydarzeń sprzed 73 lat.


Młodzież z Bielska Podlaskiego napisała dyktando z języka białoruskiego

21.02.2019, 07:52

Było dyktando, spotkania, a nawet czytanie bajek. W Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim uczniowie świętowali Dzień Języka Ojczystego po białorusku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok