Radio Białystok | Wiadomości | Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? TK sprawdzi absurdalny przepis na wniosek sądu w Sokółce

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? TK sprawdzi absurdalny przepis na wniosek sądu w Sokółce

autor: Ryszard Minko

11.09.2019, 13:44, akt. 20:44

Każdy, kto spaceruje z małym dzieckiem po chodniku, może nieświadomie łamać prawo, za co grozi do 5 tysięcy złotych grzywny. 

fotolia.com
fotolia.com

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? TK sprawdzi absurdalny przepis na wniosek sądu w Sokółce - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To brzmi jak żart, ale żartem nie jest, a sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o artykuł 89 kodeksu wykroczeń, którego zapis zakwestionował właśnie Sąd Rejonowy w Sokółce. Podczas jednej z rozpraw okazało się, że zapis prowadzi do absurdalnej sytuacji, uniemożliwiającej prawidłowe wychowywanie dzieci.


Kara za spacerowanie z dzieckiem - nawet po chodniku 

Zdaniem Sądu Rejonowego w Sokółce wykładnia literalna wspomnianego przepisu oznacza, że dziecko do lat 7 „nie może przebywać na żadnej części drogi, w tym chodniku, a także w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, czy jakimkolwiek innym pojeździe”. Innymi słowy - każdy, kto na przykład prowadzi małoletniego po chodniku za rękę czy przewozi je do przedszkola samochodem, może być ukarany za wykroczenie, niezależnie od tego czy pilnował dziecko czy nie – wyjaśnia w piśmie do Trybunału Sąd Rejonowy w Sokółce i ocenia, że przepis prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której niemożliwe staje się wychowanie dziecka bez popełnienia czynu karalnego, a do wykroczenia dochodzi już wówczas, kiedy rodzice wiozą noworodka do domu.

Pytani przez nas białostoczanie przyznają, że nie zadawali sobie sprawy, że odprowadzając dziecko na przykład do przedszkola narażają się na odpowiedzialność karną za sam fakt przebywania na chodniku.

Policja uspokaja, że mimo obowiązywania przepisu rodzice czy opiekunowie prawidłowo sprawujący opiekę nad dziećmi nie muszą mieć powodu do obaw. Podchodzimy do tego zdroworozsądkowo – mówi rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa.


Przepis jest źle sformułowany 

W podobnym tonie wypowiadają się prawnicy. Białostocki adwokat Bartosz Wojda przyznaje, że dosłowne odczytanie przepisu prowadzi do absurdu, jednak nie może być on rozpatrywany samodzielnie, bo są inne przepisy regulujące kwestie należytej opieki nad małoletnim. Dodaje jednak, że akurat w tym przypadku przepis można łatwo naprawić, dodając do niego stwierdzenie o konieczności należytej opieki nad dzieckiem.

Czy tak samo orzeknie Trybunał Konstytucyjny i zmieni przepis – jeszcze nie wiadomo. Póki co, artykuł 89 kodeksu wykroczeń obowiązuje.


| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nietrzeźwa matka jechała autem po dziecko – straciła prawo jazdy

30.08.2019, 15:18

Policjanci zatrzymali prawo jazdy nietrzeźwej 38-latce, która straciła panowanie nad autem i dachowała na drodze krajowej nr 16 w okolicach Ełku na Mazurach. Kobieta tłumaczyła się, że jechała odebrać swoje dziecko z kolonii.


Można już w formie papierowej składać wnioski o świadczenie "500 +" na pierwsze dziecko

1.08.2019, 07:44

Do tej pory było to możliwe wyłącznie przez internet.


Nie zostawiajmy dzieci w rozgrzanych autach – apelują policjanci

26.06.2019, 10:28

Przebywanie w zamkniętym samochodzie w trakcie upałów może być śmiertelnie niebezpieczne - przypominają podlascy policjanci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok