Radio Białystok | Wiadomości | Wegetarianizm – moda czy zdrowy styl życia?

Wegetarianizm – moda czy zdrowy styl życia?

autor: Sylwia Krassowska

1.10.2019, 10:16, akt. 11:54

Dla jednych to moda, dla innych filozofia czy też zdrowy styl życia. 1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. 

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Wegetarianizm – moda czy zdrowy styl życia? - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dieta wegetariańska ma wiele plusów i minusów - zaznaczają eksperci. Zapewnia zwiększenie ilości błonnika, witamin, potasu, magnezu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co pozwala poprawić stan zdrowia. I chociaż coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa lub stopniowo je ogranicza, specjaliści przypominają, że dieta bezmięsna może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.


Niedobór cennych witamin i minerałów

Diecie wegetariańskiej zarzuca się przede wszystkim brak białka zwierzęcego oraz niedobór witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od rodzaju stosowanej diety, największe jest zagrożenie niedoborem witaminy B12, wapnia i żelaza.


Faktycznie, posiłki bezmięsne nasz organizm trawi szybciej, odciążamy pracę wątroby i nerek. Natomiast kiedy mamy do czynienia z długotrwałą dietą wegetariańską na pewno nie należy zapomnieć o odpowiedniej suplementacji - zwłaszcza witamin z grupy B, ponieważ nie wszystkie witaminy z grupy B odnajdziemy w roślinach. Witamina B12 odpowiada za prawidłowy rozwój systemu nerwowego, prawidłową pracę serca i wątroby. Jej niedobór może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w obrębie całego organizmu, na przykład do stanów depresyjnych. Chroniczne zmęczenie jest również wywołane między innymi niedoborem witamin z grupy B. Nasz organizm nie jest przystosowany do jedzenia tylko i wyłącznie roślin. Do prawidłowego rozwoju potrzebne jest też białko, które zawarte jest w mięsie - mówi dietetyk Beata Polecka.


Przede wszystkim zbilansowana dieta 

Wegetarianizm jest zdrowy wtedy, kiedy z wielką rozwagą przystąpimy do komponowania swojego jadłospisu. Wyłączając z diety produkty mięsne, musimy zadbać o wprowadzenie do diety zamienników, które dostarczą nam określonych składników odżywczych. Wartościowe białko znajdziemy np. w roślinach strączkowych takich jak groch, fasola lub soja. Rośliny strączkowe są jednocześnie bogatym źródłem żelaza, którego szukać możemy również w większości zielonych warzyw np. w szpinaku.

Podstawą zdrowej diety wegetariańskiej są duże ilości warzyw, owoców, orzechów, produktów zbożowych, a w zależności od jej wariantów także przetworów mlecznych i jaj. 


Dieta bezmięsna nie dla każdego? 

Jak podkreśla dietetyk Beata Polecka - wegetarianizm nie jest dobrą opcją dla kobiet w ciąży, matek karmiących, małych dzieci oraz osób starszych. Każda dieta powinna być mądrze stosowana, należy pamiętać też o wykonywaniu regularnych badań. 


Z miłości do zwierząt 


Wegetarianką jestem od 13 lat. Pozbyłam się wielu problemów zdrowotnych, między innymi alergii, skóra mi się oczyściła, nie choruję. Zrezygnowałam z jedzenia mięsa z powodów etycznych i moralnych - nie potrafię sama zabić zwierzęcia, nie każę komuś tego zrobić, wręcz przeciwnie - do zwierzęcia się chętnie przytulę i pomogę jeżeli jest ranne, w potrzebie - mówi białostocka wegetarianka. 


Światowy Dzień Wegetarianizmu został ustanowione w 1977 przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Według badań blisko połowa Polaków ogranicza jedzenie mięsa, ale tylko 2 proc. badanych wykluczyło je całkowicie ze swojej diety.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burrito, burgery i pierożki dim sum - największy zlot food trucków w Białymstoku [zdjęcia]

27.09.2019, 08:33

To największy w tym roku zlot food trucków w Białymstoku. Na parkingu przy Outletcie Białystok stanie ponad 20 aut przystosowanych do przygotowywania i wydawania posiłków.


Polacy wyrzucają ok. 9 milionów ton jedzenia rocznie - plasuje nas to w niechlubnej europejskiej czołówce

2.09.2019, 06:50

Marnujemy żywność na potęgę - alarmują eksperci. Jak wynika z badań Eurostatu w Polsce wyrzucamy rocznie około 9 milionów ton jedzenia.


Dania mistrzów grilla w Ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

10.08.2019, 06:24

Miłośnicy plenerowego spożywania posiłków drugi raz w tym roku mieli okazję zrobić to w pięknych okolicznościach przyrody.


Zlot food trucków w Białymstoku - czyli dania z różnych stron świata wydawane z aut [zdjęcia]

25.05.2019, 15:24

To pierwszy w tym roku i największy zlot food trucków w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok