Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 50-kilometrowa kolejka oczekujących na wjazd do Polski przez Budzisko

Blisko 50-kilometrowa kolejka oczekujących na wjazd do Polski przez Budzisko

autor: Marcin Kapuściński

17.03.2020, 10:10, akt. 11:19

48 kilometrów miała we wtorek (17.03) rano kolejka aut oczekujących na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Budzisku. Czas oczekiwania na odprawę szacowany jest na 14 godzin - informuje Straż Graniczna.

Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska
Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska


Budzisko to jedyny obecnie polsko-litewski punkt, w którym można przekroczyć granicę. Czasowo przywrócono tam kontrole w związku z działaniami zmierzającymi do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Odbywa się tamtędy przede wszystkim ruch tranzytowy ciężarówek, w tym jadących nawet ze Skandynawii.

Czeka się 14 godzin

W poniedziałek rano czas oczekiwania na wjazd do Polski przez Budzisko był szacowany na ok. 5 godzin. Dobę później - na 14 godzin.


- Kolejka ma 48 km, w poniedziałek wieczorem miała 30 km długości -  poinformowała we wtorek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.


Ze statystyk SG wynika, że w ciągu minionej doby odprawiono tam ponad 1,7 tys. osób, a granicę przejechało 1,5 tys. pojazdów. Żeby maksymalnie skrócić czas odprawy i badania stanu zdrowia wjeżdżających na przejściu, już wcześniej podróżnym rozdawane są karty lokalizacyjne, w których muszą oni wskazać m.in. miejsce pobytu.SG przypomina, że przed czasowym przywróceniem odpraw granicznych w tym miejscu, ruch tranzytowy z północnej Europy wjeżdżał do Polski właśnie w Budzisku.


"Żaden z kierowców nie jest na to przygotowany"

O sytuacji powiadomił nas właściciel firmy transportowej suwalczanin Adam Więcko.


 - To co czeka tam stojących to tragedia. Spędzą tam oni nawet kilka dni. Żaden z polskich, litewskich i łotewskich kierowców nie jest na to przygotowanych. Mam już takie auto, które stoi ok. 7 godzin, to przesunęło się tylko o trzy kilometry. W tempie, że granicę samochód przejeżdża co 10 minut, to korek rozładuje się za kilka dni - mówi Adam Więcko.


Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że rano we wtorek wyjechał przez to przejście z Polski na Litwę pierwszy z konwojów aut z obywatelami tego kraju. Policja pilotuje takie konwoje od granicy polsko-niemieckiej w Świecku.Policja eskortuje przez Polskę konwój aut z obywatelami krajów bałtyckich [wideo]Pierwszy konwój liczył ok. 20 pojazdów. Obywatele krajów bałtyckich przejechali tranzytem przez Polskę bez możliwości zatrzymywania się i wjechali przez Budzisko do swego kraju. We wtorek ma być jeszcze kilka kolejnych takich grup.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok