Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy przedsiębiorcy wynajmujący lokale od miasta składają wnioski o obniżenie czynszu

Białostoccy przedsiębiorcy wynajmujący lokale od miasta składają wnioski o obniżenie czynszu

21.04.2020, 15:56, akt. 16:06

W związku z ograniczeniami w działalności gospodarczej związanymi z pandemią koronawirusa, połowa najemców lokali komunalnych w Białymstoku złożyła wnioski o zwolnienie lub obniżkę czynszu - podał we wtorek (21.04) magistrat.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Ten pakiet pomocy najemcom lokali gminnych, jak wydaje się, jest wystarczający na ten moment, bo żaden z najemców nie zrezygnował dotąd z umowy

 - mówił w trakcie wideokonferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Jak podał, do Zarządu Mienia Komunalnego wpłynęło ponad trzysta wniosków o zwolnienie lub obniżkę z czynszu (połowa najemców); takie wnioski wpływają też Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezydent podał, że jeśli np. przedsiębiorcy wynajmujący lokale w ZMK nie będą płacili do końca roku, to strata sięgnie blisko 3,4 mln zł.


Na początku kwietnia władze Białegostoku zdecydowały, że w ramach pomocy lokalnemu biznesowi wprowadzą zwolnienie albo obniżkę wysokości czynszów w lokalach komunalnych lub przesunięcie terminów płatności. Jeśli dany podmiot nie ma żadnych przychodów, płaci jedynie za eksploatację lokalu.


Do skorzystania z ulg konieczny jest wniosek danego podmiotu jedynie z oświadczeniem, choć miasto zastrzega sobie prawo do ich weryfikacji; ulga ma być stosowana automatycznie po samym złożeniu takich dokumentów. Rozwiązania będą obowiązywały z datą od 14 marca do końca pełnego miesiąca, po miesiącu w którym będzie odwołany stan epidemiczny w Polsce. Całkowite zwolnienie z czynszu będzie możliwe, jeśli dany podmiot zawiesił zupełnie działalność za pełny miesiąc. Wtedy będzie ponosił jedynie koszty eksploatacyjne, np. płacił za wodę czy ogrzewanie.


We wtorek - po pięciu tygodniach przerwy - wznowiło działalność miejskie targowisko. Od 15 marca dzierżawcy miejsc handlowych w tym miejscu byli zwolnieni z opłat. 

Były postulaty ze strony, no może nie wszystkich, ale pewnej grupy kupców, którzy chcieli wrócić do pracy, bo to dla niektórych rodzin jest jedyne źródło utrzymania

 - mówił Tadeusz Truskolaski.

Podkreślał, że spółka komunalna prowadząca to targowisko ma zadbać o standardy bezpieczeństwa epidemicznego. 

Będziemy wiedzieli ile jest straganów, ile osób może w danym momencie na targowisku przebywać, aby było to bezpieczne z zachowaniem dystansu

 - dodał.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Decyzje dotyczące kolejnego etapu znoszenia ograniczeń - pod koniec tygodnia

21.04.2020, 15:25

Pod koniec tygodnia zapadną decyzje dotyczące kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.


Rząd szykuje rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej

21.04.2020, 11:21

We wtorek w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.


Podlaskie firmy stawiają na kształcenie przyszłych pracowników

21.04.2020, 08:32

Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali ponownie porozumiały się ze Branżową Szkołą Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku. Wspólnie zorganizują nowe kierunki nauki, a także płatne praktyki.


Wiceminister rozwoju: internet szansą dla przedsiębiorców

20.04.2020, 15:27

W obliczu epidemii koronawirusa sprzedaż usług i towarów przez internet dla wielu firm jest szansą na rozszerzenie swojej działalności - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur inaugurując projekt "Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok